bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Część 1 - Żywienie w przewlekłych zaburzeniach układu pokarmowego

Blog healthcare

Część 1 - Żywienie w przewlekłych zaburzeniach układu pokarmowego

Obecność schorzeń dotyczących przewodu pokarmowego wpływa na znaczne obniżenie jakości życia. Niejednokrotnie ciężko wskazać konkretne przyczyny odpowiadające za wystąpienie konkretnych zaburzeń. Odpowiedni sposób żywienia wciąż zyskuje coraz większe znaczenie, ponieważ często bywa jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie dolegliwości bólowych. Wczesna profilaktyka i diagnostyka pomoże uchronić organizm przed negatywnymi skutkami nieleczonych schorzeń, czyli zaburzeniami wchłaniania, niedożywieniem, niedrożnością jelit, a nawet nowotworami.

Spis treści

 1. Na czym polega celiakia?
 2. Jak leczyć celiakię?
 3. Nietolerancja laktozy - jak sobie z nią radzić?
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Na czym polega celiakia?

O występowaniu celiakii w dużej mierze decydują czynniki genetyczne, jednak nie bez znaczenia pozostaje środowisko, w którym żyjemy, a także sprawność układu odpornościowego. Za bezpośrednią przyczynę występowania celiakii uznaje się jedną z frakcji białek zbożowych, a dokładnie nieprawidłową reakcję układu immunologicznego na ich obecność. Z pewnością każdy z nas słyszał o glutenie, bo właśnie o niego chodzi w przypadku celiakii. Kontakt tego składnika z błoną śluzową jelita prowadzi do wystąpienia licznych mechanizmów obronnych. Co to oznacza w praktyce? Znacznie zmniejsza się powierzchnia wchłaniania w jelitach. 

Zaburzenia wchłaniania mogą prowadzić zarówno do niedoborów jakościowych, jak i ilościowych. Ponadto chory może być narażony na braki niektórych witamin i minerałów. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia właśnie z celiakią? Podstawą do prowadzenia dalszej diagnostyki jest wystąpienie objawów klinicznych. Nie są one typowe dla tej choroby, jednak najczęściej spotyka się: zaparcia, biegunki, wymioty, zaburzony rytm wypróżnień, niedokrwistość, a u dzieci często obserwuje się opóźnienie wzrostu i dojrzewania płciowego. Potwierdzenie diagnozy uzyskuje się w badaniu endoskopowym oraz badaniach laboratoryjnych. 

Jak leczyć celiakię?

Jedyną metodą leczenia i ograniczenia objawów choroby jest stosowanie diety bezglutenowej, czyli wykluczenie z niej pszenicy, żyta i jęczmienia. W praktyce sprowadza się to do wykluczenia pieczywa, makaronów, kasz z codziennego jadłospisu. Co ważne, nie tylko te oczywiste pokarmy mogą stanowić zagrożenie dla chorych z celiakią. Wiele innych produktów spożywczych może zostać zanieczyszczonych glutenem na etapie produkcji. Stąd często spotykany na opakowaniach napis: „może zawierać gluten”. 

W żywieniu osób chorych na celiakię istotną rolę odgrywa uzupełnienie witamin i składników mineralnych. Istnieją niedobory, na które szczególnie narażone są osoby z celiakią, a zaliczamy do nich: witaminy z grupy B, witaminę D, a także wapń, cynk, miedź, żelazo i selen. Głównymi zasadami, które powinny przyświecać w komponowaniu diety chorych na celiakię jest także lekkostrawność posiłków. Ponadto powinny one dostarczać pełnowartościowego białka z jednoczesnym ograniczeniem tłuszczów. Podstawą posiłków powinny być owoce i warzywa, a także świeżo wyciskane soki. Do wartościowych odżywczo pokarmów zaliczymy kaszę jaglaną, gryczaną, pestki dyni, ziarna słonecznika i suszone owoce.

Nietolerancja laktozy - jak sobie z nią radzić?

Laktoza, czyli cukier mleczny, spełnia wiele funkcji w ludzkim organizmie, m.in. ma właściwości probiotyczne, a jej składniki są wykorzystywane do budowy układu nerwowego. Jednak spełnienie powyższych funkcji jest możliwe wyłącznie przy aktywności laktazy, czyli enzymu, który ją hydrolizuje w jelicie cienkim. Spożycie produktów mlecznych, nawet w niedużej ilości, może prowadzić do uciążliwych objawów, ale też niebezpiecznych dla zdrowia skutków. 

W grupie symptomów pojawiają się: biegunka, przyspieszona perystaltyka jelit i ich podrażnienie. W diecie bezlaktozowej dochodzi do znacznego ograniczenia lub całkowitej rezygnacji z produktów mlecznych. Dopuszczone są jednak te, które zostały poddane procesowi fermentacji, ponieważ obecne w nich bakterie produkują niezbędną laktazę. W tej grupie produktów znalazły się: kefir, jogurt, maślanka czy kwaśna śmietana. Mleko krowie może zostać zastąpione roślinnym. W tej sytuacji należy jednak uważnie śledzić poziom wapnia i dostarczać jego cennych źródeł (fasola, natka pietruszki, otręby, kasza), a jeśli pojawi się konieczność - wprowadzić odpowiednią suplementację. 

Ważna jest także świadomość, że laktoza może być ukryta w pokarmach, m.in. daniach gotowych, słodyczach, mięsie, pieczywie, a także niektórych lekach. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy każda ilość laktozy wywołuje u nas negatywne skutki zdrowotne.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?

Szkolenie na temat żywienia w przewlekłych zaburzeniach układu pokarmowego znajduje się już w naszej platformie edukacyjnej Bez Tabletek. Uzyskaj nieograniczony dostęp i co miesiąc nowe unikalne treści.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem - co to za pierwiastek? Dlaczego niedobór krzemu w diecie jest groźny dla zdrowia? Zastosowanie kwasu krzemowego.Krzem jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych oraz znanych pierwiastków na Ziemi. Jego niedobór w organizmie prowadzić może do zaburzeń wzrostu tkanki łącznej oraz kostnej. Jaką jaszcze rolę pełni ten pierwiastek w organizmie? W jaki sposób można uzupełniać niedobory krzemu?

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Jakie są opinie lekarzy na temat biorezonansu magnetycznego? Metody terapii, diagnostyki i leczenia? Opinie na temat biorezonansu są bardzo różne. Nie brakuje zarówno zwolenników tej metody jak i przeciwników. Co to za metoda diagnostyki i leczenia? Jakie są opinie większości lekarzy na jej temat? Czy biorezonans działa i może być pomocny w leczeniu różnych chorób?

Wapń na piękne paznokcie

Wapń na piękne paznokcie

Wapń najlepszy na piękne paznokcie? Objawy niedoboru wapnia.Paznokcie to nie tylko aspekt wyglądu zewnętrznego, ale również odzwierciedlają one stan odżywienia, czy stan zdrowia. Nieprawidłowości w zakresie niedoborów pokarmowych zazwyczaj są niewielkie. Z tego powodu trudno jest je zauważyć. Istnieje szereg działań mających na celu wzmocnienie paznokci oraz przeciwdziałanie łamaniu się ich.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
99PLN

Cena regularna: 1188 PLN

Cena rośnie do 390 zł za:

03Dni
04Godzin
25Minut
58Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.11PLN