bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Dieta FODMAP - przykładowy jadłospis dla zespołu jelita drażliwego i sibo

Blog healthcare

Dieta FODMAP - przykładowy jadłospis dla zespołu jelita drażliwego i sibo

Na czym polega dieta FODMAP? Jak FODMAP pomaga łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego (ibs) ?

Otóż dieta fodmap stosowana jest przy zespole jelita drażliwego, a także innych chorobach układu pokarmowego. Fodmap to skrót od Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosacchrides and Polyols. Oznacza on fermentujące Oligo- Di- i Monosachardy oraz Poliole (które należą do grupy krótko łańcuchowych węglowodanów słabo wchłanianych, szybko fermentujących, o wysokim ciśnieniu somatycznym).

Spis treści

 1. Co to jest dieta FODMAP i kto powinien ją stosować?
 2. Komu może pomóc dieta Low FODMAP?
 3. Przykładowy jadłospis uwzględniający produkty z małą zawartością FODMAP
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co to jest dieta FODMAP i kto powinien ją stosować?

Dieta FODMAP nazywana jest często low-FODMAP lub L-FODMAP. Składa się z trzech etapów:

 • Ograniczenie produktów bogatych w FODMAP

Ten etap trwa od 2 do 6 tygodni. Jego celem jest wyeliminowanie z jadłospisu produktów zawierających duże ilości FODMAP. Wykluczyć należy, więc (karczochy, szparagi, kalafior, brukselkę, kapustę, brokuły, por, cebulę, zielony groszek, rośliny strączkowe - soczewicę, grzyby, buraki, jabłka, sok jabłkowy, wiśnie, owoce suszone, owoce w syropie, winogrona, mango, nektarynki, brzoskwinie, gruszki, śliwki, arbuz, mleko krowie, twaróg, jogurt, mleko sojowe, słodzone mleko skondensowane, mannitol, ksylitol, sorbitol, kwaśną śmietana, budyń, lody, syrop z agawy, mąki i pieczywo na bazie pszenicy, żyta, jęczmienia, płatki śniadaniowe, pszenne/żytnie/jęczmienne, makaron pszenny/żytni/jęczmienny, przekąski). W pierwszym etapie powinno się ograniczyć produkty zawierające cukry oraz owoce bogate w fruktozę.

Zastąpić je należy natomiast dietą o niskiej zawartości fodmap. Do produktów polecanych zalicza się (bakłażan, fasolka szparagowa, papryka, marchew, ogórek, sałata, ziemniak, pomidor, cukinia, banany, kiwki, mandarynka, pomarańcza, grejpfruty, cytryny, ananas, truskawki, maliny, ser żółty, mozzarellą, brie, camembert, feta, mleko migdałowe, mleko i przetwory mleczne bez laktozy, mąka owsiana/kukurydziana/ryżowa, pieczywo bezglutenowe, bez pszenicy/żyta, jęczmienia, chleb orkiszowy na zakwasie, płatki kukurydziane, płatki owsiane, płatki ryżowe, komosa ryżowa, ryż, makaron bezglutenowy , orzechy włoskie, nasiona słonecznika, pestki dyni.

 • Ponowne wprowadzenie FODMAP - produktów

Ten etap diety trwa od 8-12 tygodni. Polega na stopniowym włączeniu do jadłospisu produktów o wysokiej zawartości fodmap - produktów.

Zalecane jest włączać 1 produkt co 3 dni i obserwować objawy (m.in. zapisując je).

 • Personalizacja diety

Ostatni etap low fodmap diet to utworzenie indywidualnej diety. Powinna być ona tak dobrana aby można było stosować ją przez dłuższy czas z jak najmniejszą liczbą ograniczeń.

Przestrzeganie etapów diety fodmap jest niezwykle ważne. Stosowanie tych zasad żywienia jest kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów.

Głównym celem tej diety jest zmniejszenie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w tym IBS, czy SIBO. W przypadku kiedy nie przyniesie ona oczekiwanych rezultatów rekomendowane jest jej kontynuacja.

Komu może pomóc dieta Low FODMAP?

Ta dieta polecana jest głównie osobom zmagającym się z zespołem jelita drażliwego (IBS), zespołem rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO), zapalną chorobą jelit (IBD), nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Ponadto może pomóc przy wzdęciach, gazach, częstych bólach brzucha, biegunkach, zaparciach, problemach z jelitem grubym.

Dieta pozwala na łagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego. Według najnowszych badań dieta low FODMAP jest bardziej skuteczna od innych stosowanych diet dla osób ze zdiagnozowanym zespołem jelita drażliwego.

Redukuje ona objawy takie jak: uczucie przelewania, wzdęcia, uczucie parcia na stolec.

Ponadto wykazano, że stosowanie jej u pacjentów z nieceliakalną nietolerancją glutenu umożliwia ponowne wprowadzenie go do diety bez nawrotu schorzenia.

Dieta FODMAP to dieta polecana także w leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna.

Przykładowy jadłospis uwzględniający produkty z małą zawartością FODMAP

Przykładowy jadłospis zawierający produkty spożywcze o niskiej zawartości produktów FODMAP.:


 1. Pierwszy posiłek: jaglanka na mleku ryżowym z pastą orzechową i jagodami
 2. Drugi posiłek: kanapki z chleba bezglutenowego z masłem, sałatą, pomidorem, pasta z tuńczyka.
 3. Trzeci posiłek: ryż brązowy, pieczony łosoś, surówka z marchewki z sezamem
 4. Czwarty posiłek: jogurt bez laktozy z kiwki i migdałami
 5. Piąty posiłek: naleśniki gryczane na mleku ryżowym z warzywami i indykiem.


Dieta o małej zawartości FODMAP polecany jest np. dla pacjentów z IBS, osobom z objawami zespołu jelita drażliwego, problemami na tle jelitowym.

FODMAP to sposób żywienia, którego przestrzeganie zasad jest kluczowe w procesie leczenia danego schorzenia. Bardzo ważna jest, więc zrozumienie i zapoznanie się z jej podstawami.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Platforma BezTabletek.pl przygotowała szereg szkoleń dotyczących żywienia przy objawach ze strony przewodu pokarmowego. Poruszają one tematykę związaną m.in z:


FODMAP w diecie,jakich produktów zawierających FODMAP w diecie należy unikać (np. przy objawach IBS),czym jest dieta eliminacyjna i kiedy warto ją stosować? Które gotowe produkty można spożywać przy problemach ze strony układu pokarmowego.


Jedna płatność = dożywotni dostęp do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl


To źródło wiedzy nie tylko z tematami związanymi z dietetyką, ale z holistycznym podejściem do zdrowia człowieka.

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN