Depresja u nastolatków - przyczyny i jak im pomóc? Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży, czym objawia sie depresja? Czynniki genetyczne

Depresja u nastolatków - przyczyny i jak im pomóc? Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży, czym objawia sie depresja? Czynniki genetyczne

Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które może dotknąć także nastolatków. W tym artykule omówimy, czym się charakteryzuje depresja u nastolatków, jakie są objawy tego zaburzenia, jak długo może trwać oraz jak można pomóc młodym ludziom w radzeniu sobie z depresją. Poniżej znajdziesz również informacje na temat przyczyn depresji u nastolatków.

Depresja u nastolatków - czym się charakteryzuje?

Depresja u nastolatków to poważne zaburzenie nastroju, które charakteryzuje się długotrwałym uczuciem smutku, apatii i przygnębienia. Młodzi ludzie z depresją często tracą zainteresowania, mają trudności w utrzymaniu koncentracji i mogą cierpieć z powodu spadku samooceny i poczucia własnej wartości. Depresja może również wpływać na zdolność funkcjonowania społecznego, szkolnego i codziennego życia.

Przyczyny depresji młodzieńczej: hormonalna burza

Depresja młodzieńcza jest powszechnym problemem, który może mieć poważny wpływ na życie nastolatków. Jednym z głównych czynników przyczyniających się do tego stanu jest tzw. "hormonalna burza", która występuje podczas okresu dojrzewania. W tym czasie, organizm młodego człowieka doświadcza znaczących zmian hormonalnych, które mogą wpływać na jego nastrój i samopoczucie. Nastolatkowie często mają zmienne i niestabilne emocje, które mogą prowadzić do uczucia smutku, beznadziejności i przygnębienia. Dodatkowo, hormony mogą wpływać na regulację snu, apetyt i energię, co może dalej pogłębiać objawy depresji. Ważne jest, aby młodzi ludzie otrzymali wsparcie i zrozumienie w tym okresie, aby pomóc im radzić sobie z hormonalnymi zmianami i ewentualnymi objawami depresji. Profesjonalna pomoc psychologiczna może być niezbędna, aby opracować skuteczne strategie radzenia sobie z depresją i zwiększyć jakość życia młodych osób. 

Ile trwa depresja u nastolatków?

Czas trwania depresji u nastolatków może się różnić w zależności od indywidualnego przypadku. Niektóre epizody depresyjne u nastolatków mogą trwać kilka miesięcy, podczas gdy inne mogą utrzymywać się przez wiele lat. W przypadku wielu młodych osób, epizody depresyjne mają tendencję do nawrotów, dlatego istotne jest monitorowanie stanu emocjonalnego przez dłuższy okres czasu.

Objawy depresji u nastolatków: Jak ją rozpoznać?

Depresja u nastolatków może objawiać się różnymi symptomami. Warto zwrócić uwagę na następujące objawy depresji, które mogą wskazywać na depresję u młodej osoby:

 • Pogorszenie samopoczucia, nastroju, uczucie smutku i przygnębienia przez większość czasu
 • Utrata zainteresowań i przyjemności z wcześniej lubianych czynności
 • Trudności w koncentracji i zapamiętywaniu informacji
 • Zaburzenia snu, takie jak trudności z zasypianiem lub nadmierna senność
 • Zmiany w apetycie i wadze, takie jak utrata apetytu lub nadmierne objadanie się
 • Poczucie zmęczenia i brak energii
 • Myśli samobójcze lub o śmierci

Jeśli zauważysz u swojego nastolatka te objawy przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który może postawić właściwą diagnozę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny depresji u nastolatków

Depresja u nastolatków może mieć różne przyczyny, często wynikające z kombinacji czynników biologicznych, psychologicznych, środowiskowych i genetycznych. Niektóre z najczęstszych przyczyn depresji u młodych osób to:

 • Zmiany hormonalne: Podczas dojrzewania, fluktuacje hormonalne mogą wpływać na regulację nastroju i powodować skoki emocjonalne.
 • Czynniki genetyczne: Jeśli w rodzinie występowały przypadki depresji, istnieje większe ryzyko rozwoju tej choroby u nastolatków.
 • Traumatyczne doświadczenia: Traumatyczne wydarzenia, jak np. utrata członka rodziny, przemoc czy nadużycia, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji.
 • Czynniki środowiskowe: Problemy w szkole, trudności w relacjach z rówieśnikami, konflikty rodzinne czy stresujące sytuacje życiowe mogą przyczyniać się do rozwoju depresji u młodych ludzi.

Jak pomóc nastolatkowi z depresją? Wsparcie i strategie działania

Jeśli podejrzewasz, że Twój nastolatek cierpi z powodu depresji, istnieje wiele sposobów, w jaki możesz mu pomóc:

 1. Zwróć uwagę: Zadawaj pytania, słuchaj uważnie i bądź otwarty na rozmowę o trudnych emocjach.
 2. Szukaj pomocy: Skonsultuj się z lekarzem, psychologiem lub terapeutą, którzy mogą przeprowadzić odpowiednie badania i zalecić odpowiednie leczenie.
 3. Wspieraj zdrowy tryb życia: Zachęcaj nastolatka do aktywności fizycznej, regularnego snu i zdrowej diety. Unikaj krytyki i stawiania ulubionych hobbies na drugim planie.
 4. Twórz zdrowe relacje: Zachęcaj nastolatków do budowania zdrowych relacji z rówieśnikami i rodziną, promujc uczestnictwo w aktywnościach społecznych.
 5. Upewnij się o swoim wsparciu: Powiedz nastolatkowi, że jesteś tu dla niego i gotów pomagać. Daj mu przestrzeń i czas, aby się otworzył.

Pamiętaj, że każda osoba jest inna, dlatego ważne jest ustalenie indywidualnych strategii i podejście dostosowane do potrzeb i preferencji młodej osoby z depresją.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca