Depresja u nastolatków - przyczyny i jak im pomóc? Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży, czym objawia sie depresja? Czynniki genetyczne

Depresja u nastolatków - przyczyny i jak im pomóc? Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży, czym objawia sie depresja? Czynniki genetyczne

Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które może dotknąć także nastolatków. W tym artykule omówimy, czym się charakteryzuje depresja u nastolatków, jakie są objawy tego zaburzenia, jak długo może trwać oraz jak można pomóc młodym ludziom w radzeniu sobie z depresją. Poniżej znajdziesz również informacje na temat przyczyn depresji u nastolatków.

Depresja u nastolatków - czym się charakteryzuje?

Depresja u nastolatków to poważne zaburzenie nastroju, które charakteryzuje się długotrwałym uczuciem smutku, apatii i przygnębienia. Młodzi ludzie z depresją często tracą zainteresowania, mają trudności w utrzymaniu koncentracji i mogą cierpieć z powodu spadku samooceny i poczucia własnej wartości. Depresja może również wpływać na zdolność funkcjonowania społecznego, szkolnego i codziennego życia.

Przyczyny depresji młodzieńczej: hormonalna burza

Depresja młodzieńcza jest powszechnym problemem, który może mieć poważny wpływ na życie nastolatków. Jednym z głównych czynników przyczyniających się do tego stanu jest tzw. "hormonalna burza", która występuje podczas okresu dojrzewania. W tym czasie, organizm młodego człowieka doświadcza znaczących zmian hormonalnych, które mogą wpływać na jego nastrój i samopoczucie. Nastolatkowie często mają zmienne i niestabilne emocje, które mogą prowadzić do uczucia smutku, beznadziejności i przygnębienia. Dodatkowo, hormony mogą wpływać na regulację snu, apetyt i energię, co może dalej pogłębiać objawy depresji. Ważne jest, aby młodzi ludzie otrzymali wsparcie i zrozumienie w tym okresie, aby pomóc im radzić sobie z hormonalnymi zmianami i ewentualnymi objawami depresji. Profesjonalna pomoc psychologiczna może być niezbędna, aby opracować skuteczne strategie radzenia sobie z depresją i zwiększyć jakość życia młodych osób. 

Ile trwa depresja u nastolatków?

Czas trwania depresji u nastolatków może się różnić w zależności od indywidualnego przypadku. Niektóre epizody depresyjne u nastolatków mogą trwać kilka miesięcy, podczas gdy inne mogą utrzymywać się przez wiele lat. W przypadku wielu młodych osób, epizody depresyjne mają tendencję do nawrotów, dlatego istotne jest monitorowanie stanu emocjonalnego przez dłuższy okres czasu.

Objawy depresji u nastolatków: Jak ją rozpoznać?

Depresja u nastolatków może objawiać się różnymi symptomami. Warto zwrócić uwagę na następujące objawy depresji, które mogą wskazywać na depresję u młodej osoby:

 • Pogorszenie samopoczucia, nastroju, uczucie smutku i przygnębienia przez większość czasu
 • Utrata zainteresowań i przyjemności z wcześniej lubianych czynności
 • Trudności w koncentracji i zapamiętywaniu informacji
 • Zaburzenia snu, takie jak trudności z zasypianiem lub nadmierna senność
 • Zmiany w apetycie i wadze, takie jak utrata apetytu lub nadmierne objadanie się
 • Poczucie zmęczenia i brak energii
 • Myśli samobójcze lub o śmierci

Jeśli zauważysz u swojego nastolatka te objawy przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który może postawić właściwą diagnozę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny depresji u nastolatków

Depresja u nastolatków może mieć różne przyczyny, często wynikające z kombinacji czynników biologicznych, psychologicznych, środowiskowych i genetycznych. Niektóre z najczęstszych przyczyn depresji u młodych osób to:

 • Zmiany hormonalne: Podczas dojrzewania, fluktuacje hormonalne mogą wpływać na regulację nastroju i powodować skoki emocjonalne.
 • Czynniki genetyczne: Jeśli w rodzinie występowały przypadki depresji, istnieje większe ryzyko rozwoju tej choroby u nastolatków.
 • Traumatyczne doświadczenia: Traumatyczne wydarzenia, jak np. utrata członka rodziny, przemoc czy nadużycia, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji.
 • Czynniki środowiskowe: Problemy w szkole, trudności w relacjach z rówieśnikami, konflikty rodzinne czy stresujące sytuacje życiowe mogą przyczyniać się do rozwoju depresji u młodych ludzi.

Jak pomóc nastolatkowi z depresją? Wsparcie i strategie działania

Jeśli podejrzewasz, że Twój nastolatek cierpi z powodu depresji, istnieje wiele sposobów, w jaki możesz mu pomóc:

 1. Zwróć uwagę: Zadawaj pytania, słuchaj uważnie i bądź otwarty na rozmowę o trudnych emocjach.
 2. Szukaj pomocy: Skonsultuj się z lekarzem, psychologiem lub terapeutą, którzy mogą przeprowadzić odpowiednie badania i zalecić odpowiednie leczenie.
 3. Wspieraj zdrowy tryb życia: Zachęcaj nastolatka do aktywności fizycznej, regularnego snu i zdrowej diety. Unikaj krytyki i stawiania ulubionych hobbies na drugim planie.
 4. Twórz zdrowe relacje: Zachęcaj nastolatków do budowania zdrowych relacji z rówieśnikami i rodziną, promujc uczestnictwo w aktywnościach społecznych.
 5. Upewnij się o swoim wsparciu: Powiedz nastolatkowi, że jesteś tu dla niego i gotów pomagać. Daj mu przestrzeń i czas, aby się otworzył.

Pamiętaj, że każda osoba jest inna, dlatego ważne jest ustalenie indywidualnych strategii i podejście dostosowane do potrzeb i preferencji młodej osoby z depresją.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca