bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Depresja endogenna - co to jest i jakie są jej przyczyny? Objawy i leczenie, różne rodzaje depresji

Blog healthcare

Depresja endogenna - co to jest i jakie są jej przyczyny? Objawy i leczenie, różne rodzaje depresji

Sprawdź czym jest depresja endogenna, jaki to rodzaj depresji i jak się ją leczy

Spis treści

 1. Depresja endogenna - co to? Wewnętrzne czynniki i charakterystyka. Czym jest depresja 
 2. Depresja endogenna - przyczyny. Skąd się bierze depresja endogenna? Objawy depresji endogennej
 3. Depresja endogenna - ile trwa?
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Depresja endogenna - czy jest uleczalna? Perspektywy terapeutyczne. Leczenie depresji endogennej 
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Depresja endogenna - czynniki genetyczne i biologiczne

Depresja endogenna - co to? Wewnętrzne czynniki i charakterystyka. Czym jest depresja 

Depresja endogenna, znana również jako depresja wrodzona, to rodzaj depresji, który ma wewnętrzne podłoże, niezależne od zewnętrznych czynników stresowych. Osoby cierpiące na depresję endogenną doświadczają uczucia smutku, beznadziei, braku radości z życia i utraty zainteresowań. Często nie jest możliwe jednoznaczne zidentyfikowanie konkretnych przyczyn, które byłyby powodem depresji endogennej.

Depresja endogenna jest spowodowana wewnętrznymi czynnikami, takimi jak zaburzenia neurochemiczne i hormonane, nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu oraz czynniki genetyczne. Istnieje również teoria, według której niedobór neuroprzekaźników, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina, ma wpływ na rozwój depresji endogennej.

Charakterystyczną cechą depresji endogennej jest jej powtarzający się charakter i bardziej ciężki przebieg. Osoby dotknięte depresją endogenną często doświadczają okresów remisji i epizodów nawrotów, które mogą utrzymywać się przez dłuższy okres czasu.

Depresja endogenna - przyczyny. Skąd się bierze depresja endogenna? Objawy depresji endogennej

Przyczyny depresji endogennej nie są w pełni poznane. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na jej rozwój:

 1. Czynniki genetyczne: Badania wskazują, że występuje pewne dziedziczenie podatności na depresję endogenną. Jeśli w rodzinie występują osoby cierpiące na depresję, istnieje większe ryzyko, że również nas może to dotknąć.
 2. Nieprawidłowości w układzie nerwowym: Zaburzenia neurochemiczne i hormonalne, takie jak niedobór serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, mogą wpływać na rozwój depresji endogennej.
 3. Fizjologiczne czynniki ryzyka: Niektóre choroby, takie jak zaburzenia tarczycy czy przewlekłe bóle, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji endogennej.
 4. Stres: Choć depresja endogenna nie jest powodowana przez konkretne wydarzenia życiowe, stres może prowokować wystąpienie epizodów depresyjnych u osób podatnych na ten rodzaj depresji.
 5. Czynniki środowiskowe: Warunki środowiskowe, takie jak brak wsparcia społecznego, trudności rodzinne czy brak stabilności życiowej, mogą przyczyniać się do powstania i pogłębiania objawów depresji endogennej.

Depresja endogenna - ile trwa?

Czas trwania depresji endogennej może się różnić. Epizody depresyjne mogą pojawić się na różne okresy czasu, trwając od kilku tygodni do kilku miesięcy. Niektóre osoby mogą doświadczać krótszych epizodów, zaś inne mogą mieć ciągłe objawy przez długi okres czasu. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, który pomoże ocenić czas trwania i intensywność objawów oraz ustalić odpowiedni plan terapeutyczny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Depresja endogenna - czy jest uleczalna? Perspektywy terapeutyczne. Leczenie depresji endogennej 

Chociaż depresja endogenna może być trudniejsza do leczenia w porównaniu do innych rodzajów depresji, to nie oznacza, że jest nieuleczalna. Istnieje wiele skutecznych strategii terapeutycznych, które mogą pomóc w zarządzaniu objawami i poprawie jakości życia.

 1. Terapia farmakologiczna: Leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) czy leki trójpierścieniowe, mogą być stosowane w celu łagodzenia objawów depresji endogennej. Ważne jest jednak odpowiednie dopasowanie leku pod nadzorem lekarza.

 2. Terapia psychologiczna: Psychoterapia, szczególnie terapia poznawczo-behawioralna (CBT), może być skutecznym narzędziem w leczeniu depresji endogennej. Terapeuta może pomóc w identyfikacji myśli negatywnych i wzorców zachowań, a następnie wprowadzić zdrowsze strategie radzenia sobie i pozytywne zmiany w myśleniu.

 3. Wsparcie społeczne: Poszukiwanie wsparcia od bliskich osób, uczestnictwo w grupach wsparcia lub terapia rodzinna może być pomocne w radzeniu sobie z depresją endogenną. Znalezienie ludzi, którzy nas rozumieją i są gotowi nas wspierać, może znacząco wpłynąć na poprawę samopoczucia.

W przypadku depresji endogennej nie ma jednego uniwersalnego podejścia terapeutycznego, więc ważne jest dobrze współpracować z lekarzem, aby znaleźć najlepszy plan oparty na naszych indywidualnych potrzebach.

Depresja endogenna - czynniki genetyczne i biologiczne

Depresja endogenna jest często związana z czynnikami genetycznymi i biologicznymi. Badania wskazują, że osoby, które mają rodzinne historie depresji, są bardziej podatne na rozwinięcie depresji endogennej. Ponadto, nierównowaga neuroprzekaźników, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina, jest obserwowana u osób z depresją endogenną.

Czynniki genetyczne i biologiczne nie stanowią pojedynczej przyczyny, ale raczej skomplikowanej kombinacji czynników, które wpływają na funkcjonowanie mózgu i procesy biochemiczne. Dlatego też właściwa diagnoza i leczenie depresji endogennej wymaga profesjonalnej oceny i odpowiedniego planu terapeutycznego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz