Depresja endogenna - co to jest i jakie są jej przyczyny? Objawy i leczenie, różne rodzaje depresji

Depresja endogenna - co to jest i jakie są jej przyczyny? Objawy i leczenie, różne rodzaje depresji

Sprawdź czym jest depresja endogenna, jaki to rodzaj depresji i jak się ją leczy

Depresja endogenna - co to? Wewnętrzne czynniki i charakterystyka. Czym jest depresja 

Depresja endogenna, znana również jako depresja wrodzona, to rodzaj depresji, który ma wewnętrzne podłoże, niezależne od zewnętrznych czynników stresowych. Osoby cierpiące na depresję endogenną doświadczają uczucia smutku, beznadziei, braku radości z życia i utraty zainteresowań. Często nie jest możliwe jednoznaczne zidentyfikowanie konkretnych przyczyn, które byłyby powodem depresji endogennej.

Depresja endogenna jest spowodowana wewnętrznymi czynnikami, takimi jak zaburzenia neurochemiczne i hormonane, nieprawidłowości w funkcjonowaniu mózgu oraz czynniki genetyczne. Istnieje również teoria, według której niedobór neuroprzekaźników, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina, ma wpływ na rozwój depresji endogennej.

Charakterystyczną cechą depresji endogennej jest jej powtarzający się charakter i bardziej ciężki przebieg. Osoby dotknięte depresją endogenną często doświadczają okresów remisji i epizodów nawrotów, które mogą utrzymywać się przez dłuższy okres czasu.

Depresja endogenna - przyczyny. Skąd się bierze depresja endogenna? Objawy depresji endogennej

Przyczyny depresji endogennej nie są w pełni poznane. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na jej rozwój:

 1. Czynniki genetyczne: Badania wskazują, że występuje pewne dziedziczenie podatności na depresję endogenną. Jeśli w rodzinie występują osoby cierpiące na depresję, istnieje większe ryzyko, że również nas może to dotknąć.
 2. Nieprawidłowości w układzie nerwowym: Zaburzenia neurochemiczne i hormonalne, takie jak niedobór serotoniny, noradrenaliny i dopaminy, mogą wpływać na rozwój depresji endogennej.
 3. Fizjologiczne czynniki ryzyka: Niektóre choroby, takie jak zaburzenia tarczycy czy przewlekłe bóle, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji endogennej.
 4. Stres: Choć depresja endogenna nie jest powodowana przez konkretne wydarzenia życiowe, stres może prowokować wystąpienie epizodów depresyjnych u osób podatnych na ten rodzaj depresji.
 5. Czynniki środowiskowe: Warunki środowiskowe, takie jak brak wsparcia społecznego, trudności rodzinne czy brak stabilności życiowej, mogą przyczyniać się do powstania i pogłębiania objawów depresji endogennej.

Depresja endogenna - ile trwa?

Czas trwania depresji endogennej może się różnić. Epizody depresyjne mogą pojawić się na różne okresy czasu, trwając od kilku tygodni do kilku miesięcy. Niektóre osoby mogą doświadczać krótszych epizodów, zaś inne mogą mieć ciągłe objawy przez długi okres czasu. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, który pomoże ocenić czas trwania i intensywność objawów oraz ustalić odpowiedni plan terapeutyczny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Depresja endogenna - czy jest uleczalna? Perspektywy terapeutyczne. Leczenie depresji endogennej 

Chociaż depresja endogenna może być trudniejsza do leczenia w porównaniu do innych rodzajów depresji, to nie oznacza, że jest nieuleczalna. Istnieje wiele skutecznych strategii terapeutycznych, które mogą pomóc w zarządzaniu objawami i poprawie jakości życia.

 1. Terapia farmakologiczna: Leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) czy leki trójpierścieniowe, mogą być stosowane w celu łagodzenia objawów depresji endogennej. Ważne jest jednak odpowiednie dopasowanie leku pod nadzorem lekarza.

 2. Terapia psychologiczna: Psychoterapia, szczególnie terapia poznawczo-behawioralna (CBT), może być skutecznym narzędziem w leczeniu depresji endogennej. Terapeuta może pomóc w identyfikacji myśli negatywnych i wzorców zachowań, a następnie wprowadzić zdrowsze strategie radzenia sobie i pozytywne zmiany w myśleniu.

 3. Wsparcie społeczne: Poszukiwanie wsparcia od bliskich osób, uczestnictwo w grupach wsparcia lub terapia rodzinna może być pomocne w radzeniu sobie z depresją endogenną. Znalezienie ludzi, którzy nas rozumieją i są gotowi nas wspierać, może znacząco wpłynąć na poprawę samopoczucia.

W przypadku depresji endogennej nie ma jednego uniwersalnego podejścia terapeutycznego, więc ważne jest dobrze współpracować z lekarzem, aby znaleźć najlepszy plan oparty na naszych indywidualnych potrzebach.

Depresja endogenna - czynniki genetyczne i biologiczne

Depresja endogenna jest często związana z czynnikami genetycznymi i biologicznymi. Badania wskazują, że osoby, które mają rodzinne historie depresji, są bardziej podatne na rozwinięcie depresji endogennej. Ponadto, nierównowaga neuroprzekaźników, takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina, jest obserwowana u osób z depresją endogenną.

Czynniki genetyczne i biologiczne nie stanowią pojedynczej przyczyny, ale raczej skomplikowanej kombinacji czynników, które wpływają na funkcjonowanie mózgu i procesy biochemiczne. Dlatego też właściwa diagnoza i leczenie depresji endogennej wymaga profesjonalnej oceny i odpowiedniego planu terapeutycznego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca