bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Dentofobia: Jak radzić sobie z lękiem przed wizytą u dentysty. Lęk przed dentystą. Jak pokonać strach przed wizytą? Strach przed dentystą. Wizyta u stomatologa 

Blog healthcare

Dentofobia: Jak radzić sobie z lękiem przed wizytą u dentysty. Lęk przed dentystą. Jak pokonać strach przed wizytą? Strach przed dentystą. Wizyta u stomatologa 

Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje o dentofobii 

Spis treści

 1. Dentofobia - co to i skąd się bierze?
 2. Dentofobia - przyczyny
 3. Dentofobia - objawy
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Dentofobia (lęk przed dentystą) – jak leczyć?
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 7. Jak pokonać strach przed dentystą?

Dentofobia - co to i skąd się bierze?

Dentofobia, znana również jako strach przed wizytą u dentysty, to powszechny problem, który dotyka wielu osób. Osoby cierpiące na dentofobię odczuwają silny lęk i niepokój związany z wizytą u dentysty. Ten strach może wynikać z różnych czynników, takich jak negatywne doświadczenia z przeszłości, obawa przed bólem, kontrofobia (strach przed utratą kontroli) lub lęk przed nieznanym.

Dentofobia - przyczyny

Istnieje wiele przyczyn dentofobii. Jednym z głównych czynników wpływających na rozwój tej fobii są negatywne doświadczenia z przeszłości. Osoby, które miały bolesne lub nieprzyjemne wizyty u dentysty w przeszłości, często rozwijają lęk przed powtórzeniem tych doświadczeń. Dodatkowo, obawa przed bólem jest powszechnym czynnikiem, który przyczynia się do dentofobii. Niektórzy ludzie obawiają się, że wizyta u dentysty będzie bolesna i nieprzyjemna.

Kolejnym czynnikiem jest kontrofobia, czyli strach przed utratą kontroli. Wizyta u dentysty wymaga od nas oddania kontroli nad swoim ciałem w ręce innego człowieka. Dla niektórych osób jest to bardzo trudne i może wywoływać silny lęk.

Lęk przed nieznanym jest również częstym czynnikiem wpływającym na dentofobię. Wielu pacjentów nie wie, czego się spodziewać podczas wizyty u dentysty i obawia się nieznanego. Strach przed bólem, dźwiękami, zapachami, a także nieznajomość procedur stomatologicznych mogą sprawić, że osoba czuje się przerażona i zaniepokojona.

Dentofobia - objawy

Objawy dentofobii mogą być różne dla każdej osoby. Niektóre z najczęstszych objawów to:

 • Silny lęk przed wizytą u dentysty
 • Niepokój, rozdrażnienie lub stany paniki przed wizytą u dentysty
 • Trudności w oddychaniu lub uczucie duszności podczas wizyty u dentysty
 • Potliwość, drżenie lub uczucie uniesienia serca podczas wizyty u dentysty
 • Niezdolność do zasypiania przed wizytą u dentysty
 • Unikanie wizyt u dentysty w ogóle lub tylko w sytuacjach, gdy jest to niezbędne

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dentofobia (lęk przed dentystą) – jak leczyć?

Jeśli cierpisz na dentofobię, istnieją różne sposoby, które mogą pomóc Ci radzić sobie z lękiem przed wizytą u dentysty:

 1. Znajdź dobrego dentystę: Wybierz dentystę, który jest zrozumiały i empatyczny wobec Twojego lęku. Dobra komunikacja i zaufanie to kluczowe elementy w przezwyciężaniu dentofobii.
 2. Komunikuj swoje obawy: Nie wahaj się wyrazić swoje lęki i obawy swojemu dentystzie. Wiedząc o Twoim lęku, dentysta będzie w stanie wdrożyć odpowiednie strategie i środki zaradcze, takie jak zastosowanie miejscowego znieczulenia lub wyjaśnienie procedur, aby złagodzić Twoje obawy.
 3. Zastosuj techniki relaksacyjne: Spróbuj technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie, medytacja lub wyobrażenie sobie przyjemnych miejsc podczas wizyty u dentysty. To może pomóc Ci uspokoić się i złagodzić lęk.
 4. Wzmacniaj stopniowo swoje podejście: Jeśli masz wielki lęk, możesz rozważyć stopniowe zwiększanie czasu spędzanego w gabinecie stomatologicznym. Zacznij od krótkich wizyt, odwiedzając stomatologa na proste konsultacje, a następnie stopniowo wydłużaj czas spędzany w gabinecie.

5 Zaaplikuj leki przeciwlękowe: W niektórych przypadkach, dentysta może zalecić stosowanie leków przeciwlękowych przed wizytą. Jeśli rozważasz tę opcję, skonsultuj się z lekarzem i dentystą, aby dowiedzieć się, czy jest to odpowiednie dla Ciebie.

Jak pokonać strach przed dentystą?

Strach przed dentystą jest dość powszechny i może być wynikiem różnych czynników, takich jak złe doświadczenia w przeszłości czy obawy związane z bólem. Aby pokonać ten strach, ważne jest, aby znaleźć dobrego dentystę, z którym będziemy się czuć komfortowo i zaufać mu. Możemy poszukać poleceń od znajomych lub przeczytać opinie innych pacjentów w internecie. Ważne jest również zrozumienie, że dentysta jest profesjonalistą i ma nasze dobro na uwadze. Możemy poprosić o wyjaśnienie procedur i etapów leczenia, aby wiedzieć, czego się spodziewać. Znalezienie odpowiednich technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie czy wyobrażanie sobie czegoś miłego, może również pomóc w złagodzeniu strachu. Regularne wizyty u dentysty i dbanie o higienę jamy ustnej mogą również zmniejszyć nasz strach, ponieważ w ten sposób unikamy większych problemów i bólu. W końcu, warto pamiętać, że dentysta ma na celu poprawić nasze zdrowie jamy ustnej i dbać o nasze uśmiechy, więc warto pokonać strach i zacząć regularnie korzystać z usług stomatologicznych. 

Dentofobia może być przeszkodą w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą, który może dostosować podejście do Twoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, że wiele osób ma lęki związane z wizytami u dentysty, i nie jesteś w tym sam.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz