Czym jest andropauza, kiedy się pojawia i jakie są jej objawy? Andropauza – męskie przekwitanie. Andropauza – objawy, leczenie 

Czym jest andropauza, kiedy się pojawia i jakie są jej objawy? Andropauza – męskie przekwitanie. Andropauza – objawy, leczenie 

Andropauza, nazywana również męską menopauzą, to naturalny proces starzenia się mężczyzn, który wiąże się z hormonalnymi i fizycznymi zmianami w organizmie. Podobnie jak u kobiet, mężczyźni doświadczają obniżenia poziomu hormonów płciowych wraz z upływem lat. Andropauza nie jest jednak tak wyraźnie zdefiniowana, jak menopauza u kobiet, i pojawia się stopniowo.

Andropauza - Co to jest?

Andropauza to okres w życiu mężczyzn, w którym występuje stopniowe obniżenie produkcji testosteronu i innych hormonów płciowych. Główne cechy andropauzy to spadek poziomu testosteronu we krwi, zmniejszenie libido, problemy z erekcją, zmniejszona energia i wytrzymałość fizyczna oraz zmiany nastroju. W przeciwieństwie do menopauzy, andropauza nie oznacza końca płodności u mężczyzn, ale może wpływać na jakość życia i samopoczucie.

Andropauza - Wiek występowania i informacje ogólne o tym okresie

Andropauza zazwyczaj rozpoczyna się u mężczyzn w wieku 40-50 lat, chociaż może zdarzać się również wcześniej. W trakcie tego okresu mężczyźni doświadczają stopniowego spadku produkcji testosteronu o około 1-2% rocznie. Obniżenie poziomu testosteronu może prowadzić do różnych objawów, które z czasem mogą stać się bardziej nasilone. Ważne jest, aby zrozumieć, że andropauza jest procesem naturalnym i niektóre zmiany, które zachodzą w ciele mężczyzny, są nieuniknione.

Objawy andropauzy - Wskaźniki i symptomy związane z andropauzą u mężczyzn

Objawy andropauzy mogą być różne u różnych mężczyzn, ale istnieje pewien zestaw powszechnych wskaźników i symptomów związanych z tym okresem. Niektóre z najczęstszych objawów andropauzy to:

 1. Obniżone libido i utrata zainteresowania seksem.
 2. Trudności z erekcją i utrata jakości erekcji.
 3. Zmęczenie i utrata energii.
 4. Zmniejszona masa mięśniowa i siły.
 5. Zwiększenie tkanki tłuszczowej.
 6. Zmiany nastroju, takie jak drażliwość, lęk, smutek i depresja.
 7. Problemy ze snem, takie jak bezsenność lub utrata jakości snu.
 8. Spadek poziomu koncentracji i pamięci.
 9. Zmniejszone owłosienie ciała lub łysienie.

Pamiętaj, że objawy mogą się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań genetycznych, stylu życia i ogólnego stanu zdrowia mężczyzny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Andropauza - Objawy psychiczne

Obok fizycznych manifestacji, andropauza może również wiązać się z pewnymi aspektami emocjonalnymi i psychicznymi. Często mężczyźni doświadczają zmian nastroju, drażliwości, lęku, smutku i depresji. Zmiany hormonalne mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu i równowagę chemiczną, co może wpływać na samopoczucie i emocje.

Czas trwania andropauzy u mężczyzn

Andropauza jest procesem stopniowym i różni się czasem trwania u różnych mężczyzn. Nie ma ściśle określonego czasu, w którym andropauza występuje, ani długości tego okresu. Niektórzy mężczyźni mogą doświadczać objawów przez kilka lat, podczas gdy inni mogą doświadczać ich tylko przez krótki okres. Wpływ na czas trwania andropauzy mogą mieć czynniki genetyczne, tryb życia i ogólny stan zdrowia.

Andropauza, chociaż nie jest tak wyraźnie zdefiniowana, jak menopauza u kobiet, jest naturalnym procesem starzenia się mężczyzn. Jeśli jednak objawy andropauzy wpływają na jakość życia i samopoczucie, warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badania krwi w celu oceny poziomu hormonów płciowych. W niektórych przypadkach można rozważyć terapię hormonalną w celu złagodzenia objawów andropauzy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca