Czym jest andropauza, kiedy się pojawia i jakie są jej objawy? Andropauza – męskie przekwitanie. Andropauza – objawy, leczenie 

Czym jest andropauza, kiedy się pojawia i jakie są jej objawy? Andropauza – męskie przekwitanie. Andropauza – objawy, leczenie 

Andropauza, nazywana również męską menopauzą, to naturalny proces starzenia się mężczyzn, który wiąże się z hormonalnymi i fizycznymi zmianami w organizmie. Podobnie jak u kobiet, mężczyźni doświadczają obniżenia poziomu hormonów płciowych wraz z upływem lat. Andropauza nie jest jednak tak wyraźnie zdefiniowana, jak menopauza u kobiet, i pojawia się stopniowo.

Andropauza - Co to jest?

Andropauza to okres w życiu mężczyzn, w którym występuje stopniowe obniżenie produkcji testosteronu i innych hormonów płciowych. Główne cechy andropauzy to spadek poziomu testosteronu we krwi, zmniejszenie libido, problemy z erekcją, zmniejszona energia i wytrzymałość fizyczna oraz zmiany nastroju. W przeciwieństwie do menopauzy, andropauza nie oznacza końca płodności u mężczyzn, ale może wpływać na jakość życia i samopoczucie.

Andropauza - Wiek występowania i informacje ogólne o tym okresie

Andropauza zazwyczaj rozpoczyna się u mężczyzn w wieku 40-50 lat, chociaż może zdarzać się również wcześniej. W trakcie tego okresu mężczyźni doświadczają stopniowego spadku produkcji testosteronu o około 1-2% rocznie. Obniżenie poziomu testosteronu może prowadzić do różnych objawów, które z czasem mogą stać się bardziej nasilone. Ważne jest, aby zrozumieć, że andropauza jest procesem naturalnym i niektóre zmiany, które zachodzą w ciele mężczyzny, są nieuniknione.

Objawy andropauzy - Wskaźniki i symptomy związane z andropauzą u mężczyzn

Objawy andropauzy mogą być różne u różnych mężczyzn, ale istnieje pewien zestaw powszechnych wskaźników i symptomów związanych z tym okresem. Niektóre z najczęstszych objawów andropauzy to:

 1. Obniżone libido i utrata zainteresowania seksem.
 2. Trudności z erekcją i utrata jakości erekcji.
 3. Zmęczenie i utrata energii.
 4. Zmniejszona masa mięśniowa i siły.
 5. Zwiększenie tkanki tłuszczowej.
 6. Zmiany nastroju, takie jak drażliwość, lęk, smutek i depresja.
 7. Problemy ze snem, takie jak bezsenność lub utrata jakości snu.
 8. Spadek poziomu koncentracji i pamięci.
 9. Zmniejszone owłosienie ciała lub łysienie.

Pamiętaj, że objawy mogą się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań genetycznych, stylu życia i ogólnego stanu zdrowia mężczyzny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Andropauza - Objawy psychiczne

Obok fizycznych manifestacji, andropauza może również wiązać się z pewnymi aspektami emocjonalnymi i psychicznymi. Często mężczyźni doświadczają zmian nastroju, drażliwości, lęku, smutku i depresji. Zmiany hormonalne mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu i równowagę chemiczną, co może wpływać na samopoczucie i emocje.

Czas trwania andropauzy u mężczyzn

Andropauza jest procesem stopniowym i różni się czasem trwania u różnych mężczyzn. Nie ma ściśle określonego czasu, w którym andropauza występuje, ani długości tego okresu. Niektórzy mężczyźni mogą doświadczać objawów przez kilka lat, podczas gdy inni mogą doświadczać ich tylko przez krótki okres. Wpływ na czas trwania andropauzy mogą mieć czynniki genetyczne, tryb życia i ogólny stan zdrowia.

Andropauza, chociaż nie jest tak wyraźnie zdefiniowana, jak menopauza u kobiet, jest naturalnym procesem starzenia się mężczyzn. Jeśli jednak objawy andropauzy wpływają na jakość życia i samopoczucie, warto skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badania krwi w celu oceny poziomu hormonów płciowych. W niektórych przypadkach można rozważyć terapię hormonalną w celu złagodzenia objawów andropauzy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca