Co to są leki SSRI? Skutki uboczne i zalecenia do stosowania. Czy leki antydepresyjne uzależniają? Antydepresanty — jak działają leki na depresję? 

Co to są leki SSRI? Skutki uboczne i zalecenia do stosowania. Czy leki antydepresyjne uzależniają? Antydepresanty — jak działają leki na depresję? 

Czy słyszałeś kiedyś o lekach SSRI i zastanawiasz się, czym dokładnie są i jakie mogą mieć skutki uboczne? Leki SSRI (Selektywne Inhibitory Reuptake Serotoniny) to grupa leków stosowanych w leczeniu depresji i innych zaburzeń psychicznych. W tym artykule dowiesz się, jak działają leki SSRI, jakie są ich skutki uboczne, jak wpływają na organizm w kontekście spożywania alkoholu oraz czy mogą powodować przybieranie na wadze. Będziemy również omawiać ważne informacje dotyczące bezpiecznego stosowania leków SSRI.

SSRI - Co to są za leki?

Leki SSRI są grupą leków stosowanych w terapii depresji, zaburzeń lękowych, nerwic, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych i innych schorzeń psychicznych. Nazwa SSRI odnosi się do ich mechanizmu działania, który polega na selektywnym blokowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny w mózgu. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za regulację nastroju, snu, apetytu i innych funkcji mózgowych. Poprzez zwiększenie dostępności serotoniny, leki SSRI pomagają poprawić równowagę chemiczną i złagodzić objawy psychologiczne.

Leki SSRI - Mechanizm działania i zastosowanie

Mechanizm działania leków SSRI polega na hamowaniu transporterów zwrotnego wychwytu serotoniny, co zwiększa ilość serotoniny dostępnej w szczelinach synaptycznych między komórkami nerwowymi. To zwiększone stężenie serotoniny ma na celu poprawę komunikacji między neuronami i regulację procesów emocjonalnych. Dzięki temu leki SSRI mogą łagodzić objawy depresji, lęku, obsesji, czy innych zaburzeń psychicznych.

Leki SSRI są szeroko stosowane w terapii depresji, szczególnie w stanach umiarkowanych i ciężkich. Dodatkowo, mogą być również stosowane w leczeniu innych zaburzeń, takich jak nerwica, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia lękowe, czy schizofrenia w niektórych przypadkach.

Skutki uboczne leków SSRI - Co należy wiedzieć?

Podobnie jak inne leki, leki SSRI mogą powodować pewne skutki uboczne. Należy pamiętać, że nie występują one u wszystkich pacjentów i mogą mieć różną intensywność. Poniżej znajduje się lista najczęstszych skutków ubocznych leków SSRI:

 1. Problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha.
 2. Bezsenność lub senność.
 3. Zaburzenia seksualne, takie jak obniżone libido, trudności z osiągnięciem orgazmu, czy erekcją.
 4. Zmiany w apetycie, prowadzące do przybierania na wadze lub utraty wagi.
 5. Zaburzenia snu, takie jak koszmary senne czy trudności z zasypianiem.
 6. Zwiększone pocenie się.
 7. Zaburzenia równowagi.
 8. Suchość w ustach.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który może dostosować dawkowanie lub zaproponować inne leki.

SSRI a alkohol - Ryzyko i wpływ na organizm

Spożywanie alkoholu podczas stosowania leków SSRI może zwiększać ryzyko wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Alkohol może nasilać działanie niepożądane leków SSRI, takie jak senność, osłabienie czy zaburzenia czynności poznawczych. Ponadto, picie alkoholu podczas terapii lekami SSRI może prowadzić do zmniejszenia skuteczności leczenia. Dlatego ważne jest ograniczenie spożycia alkoholu lub unikanie go całkowicie podczas przyjmowania leków SSRI. Jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące spożycia alkoholu, skonsultuj się z lekarzem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

SSRI a tycie - Czy stosowanie tych leków wiąże się z przybieraniem na wadze?

Jednym z często występujących skutków ubocznych leków SSRI jest przybieranie na wadze. Nie jest to jednak regułą i nie wszyscy pacjenci doświadczają tego skutku ubocznego. Badania sugerują, że przybieranie na wadze może być wynikiem różnych czynników, takich jak zmiany w apetycie, spowolnienie metabolizmu, zwiększenie retencji płynów lub zmniejszenie aktywności fizycznej. Jeśli martwisz się o przybieranie na wadze podczas stosowania leków SSRI, ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, odpowiednia dieta oraz regularna aktywność fizyczna.

Bezpieczne stosowanie leków SSRI - Ważne informacje i zalecenia

Aby zapewnić bezpieczne stosowanie leków SSRI, należy przestrzegać pewnych zaleceń. Oto kilka ważnych informacji i zaleceń:

 1. Stosuj leki SSRI zgodnie z zaleceniami lekarza i nie przekraczaj dawki.
 2. Nie przerywaj stosowania leków nagle - zawsze konsultuj się z lekarzem w sprawie zmian dawkowania lub zaprzestania terapii.
 3. Informuj lekarza o wszystkich innych przyjmowanych lekach, suplementach i ziołach, aby uniknąć możliwych interakcji leków.
 4. Regularnie odwiedzaj lekarza w celu monitorowania postępów i dostosowania terapii.
 5. Zgłaszaj wszelkie nowe objawy lub skutki uboczne lekom SSRI lekarzowi.
 6. Jeśli występują myśli samobójcze lub nasilają się objawy depresji, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Pamiętaj, że każdy pacjent może mieć indywidualne potrzeby i lekarz jest najlepszą osobą do udzielenia właściwych wskazówek i zaleceń.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca