Co to jest terapia EMDR? Na czym polega i jak wygląda? Na czym polega terapia EMDR? Terapia EMDR - uznana metoda leczenia traumy. EMDR – jak wygląda i na czym polega terapia odwrażliwiania i przetwarzania ruchu gałek ocznych? 

Co to jest terapia EMDR? Na czym polega i jak wygląda? Na czym polega terapia EMDR? Terapia EMDR - uznana metoda leczenia traumy. EMDR – jak wygląda i na czym polega terapia odwrażliwiania i przetwarzania ruchu gałek ocznych? 

Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej, ale nie chcesz skorzystać z tradycyjnej terapii, warto rozważyć terapię EMDR. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest terapia EMDR, jakie są jej zasady, jakie jest jej zastosowanie, czy można wykonywać ją w domu i jakie wyniki daje.

EMDR terapia - czym jest i jakie są jej zasady?

EMDR to skrót od angielskiego „Eye Movement Desensitization and Reprocessing”, czyli Desensytyzacja i Przetwarzanie Wstrząsu Oka. Została opracowana w latach osiemdziesiątych XX wieku przez terapeutkę Francine Shapiro i od tamtej pory pomoc psychologiczna jest stosowana na całym świecie.Polega na stworzeniu wewnętrznego pola ochronnego dla pacjenta, w którym może odtworzyć zdarzenia z przeszłości w kontrolowany sposób. Terapia ta wykorzystuje ruchy oczu, dźwięki lub dotyk w celu obniżenia odczuwanych emocji związanych z doświadczeniami traumatycznymi.

EMDR jest używany do leczenia różnych zaburzeń, w tym:

  • zaburzenia lękowe, w tym zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD),
  • zaburzenia emocjonalne u osób z trauma dzieciństwa,
  • depresja i trudności emocjonalne,
  • uzależnienia,
  • stres pourazowy,
  • zaburzenia stresu pourazowego (PTSD),
  • zaburzenia odżywiania,
  • stres związany z chorobą (choroby somatyczne).

Terapia EMDR w domu - czy to jest możliwe?

Terapia EMDR powinna być przeprowadzana przez wyszkolonego terapeutę, ale po przeprowadzeniu kilku sesji, istnieje możliwość kontynuowania terapii w domu. Do wykonania EMDR w domu potrzebne jest nagranie audio lub wideo z instrukcjami, które mogą przypominać typowe wskazówki do medytacji.

Terapia EMDR - jakie daje efekty?

Wielu pacjentów, którzy przeszli EMDR, zgłasza poprawę jakości życia i redukcję objawów związanych z traumatycznymi przeżyciami. Skuteczność terapii wynika z faktu, że EMDR pomaga pacjentom nauczyć się regulacji emocji w odpowiedni sposób.

Pacjenci, którzy przeszli tę terapię, opowiadają, że po kilku sesjach zauważyli poprawę w samopoczuciu, spadku objawów stresu pourazowego oraz innych stanów emocjonalnych powiązanych z traumą.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak wygląda typowa sesja terapii EMDR i co można się spodziewać?

Typowa sesja trwa około 90 minut i obejmuje cztery etapy:

  1. Odkrywanie - terapeuta pomaga pacjentowi odkryć traumatyczne wydarzenia i zlokalizować je na różnych poziomach emocjonalnych i fizycznych.
  2. Przetwarzanie - to etap, w którym terapeuta wykorzystuje różne metody (w tym ruchy gałek ocznych) do naprawy skutków traumy.
  3. Symulowanie - terapeuta zachęca pacjenta do wyobrażenia sobie alternatywnych scenariuszy uwalniających od stresu.
  4. Integracja - pacjent i terapeuta rozmawiają zdezorientowanie o tym, jak terapia wpłynęła na jego życie i co będzie dalsze postępowanie.

W trakcie sesji pacjent może doświadczać intensywnych emocji i odczuć. Terapeuta pomaga radzić sobie ze wszystkimi emocjami, które mogą wystąpić w trakcie terapii EMDR.

Jak wygląda terapia EMDR w praktyce?

Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) jest formą terapii psychologicznej, która została opracowana w latach 80. przez Francine Shapiro. Jest stosowana przede wszystkim w leczeniu osób cierpiących na PTSD (Zespół Stresu Pourazowego) i innych zaburzeń związanych z traumą. Terapia EMDR opiera się na przekonaniu, że traumatyczne wspomnienia są przechowywane w mózgu w nieprzetworzonej formie i że określone techniki mogą pomóc w przetworzeniu tych wspomnień i zmniejszeniu ich negatywnego wpływu.

Oto ogólny opis, jak wygląda terapia EMDR w praktyce:

Etap przygotowania:

  • Pierwszym krokiem w terapii EMDR jest ocena pacjenta przez terapeutę, który ocenia, czy terapia EMDR jest odpowiednia dla danej osoby i jakie są jej cele.

Przetwarzanie wspomnień:

  • Terapia EMDR skupia się na konkretnych traumatycznych wspomnieniach lub wydarzeniach, które wydają się mieć negatywny wpływ na pacjenta.
  • Podczas sesji terapeutycznych pacjent jest proszony o skoncentrowanie się na wspomnieniach związanymi z traumą.
  • Jednocześnie pacjent jest stymulowany sensorycznie, na przykład poprzez poruszanie oczami w określony sposób, dźwięki lub dotyk. Jednak ruch oczu jest najczęściej stosowaną metodą stymulacji.

Desensytyzacja i reprocessing:

  • Proces EMDR ma na celu przetworzenie traumatycznego wspomnienia, tak aby stało się mniej emocjonalnie bolesne i niepowiązane z negatywnymi reakcjami emocjonalnymi.
  • Terapeuta pyta pacjenta o to, co się dzieje w jego umyśle podczas procesu i pomaga mu w przepracowaniu i zrozumieniu tych myśli i uczuć.

Reasumpcja:

  • W tym etapie pacjent wraca do teraźniejszości i zostaje poproszony o podsumowanie swojego doświadczenia podczas sesji EMDR.

Proces powtarza się:

  • Proces EMDR jest często powtarzany w trakcie kilku sesji, aż pacjent poczuje ulgę w związku z traumatycznym wspomnieniem i nie odczuwa już tak silnych negatywnych emocji z nim związanych.

Terapeuci EMDR muszą być przeszkoleni w tej technice i stosować ją zgodnie z określonymi wytycznymi. Proces terapeutyczny jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i historii pacjenta, a każda sesja jest monitorowana i ewaluowana przez terapeutę.

Warto zaznaczyć, że terapia EMDR jest jedną z wielu metod leczenia zaburzeń związanych z traumą i nie jest odpowiednia dla każdej osoby. Osoba zainteresowana terapią powinna skonsultować się z wykwalifikowanym terapeutą, aby ocenić, czy jest to odpowiednia forma leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
21Godzin
56Minut
48Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca