Co to jest terapia EMDR? Na czym polega i jak wygląda? Na czym polega terapia EMDR? Terapia EMDR - uznana metoda leczenia traumy. EMDR – jak wygląda i na czym polega terapia odwrażliwiania i przetwarzania ruchu gałek ocznych? 

Co to jest terapia EMDR? Na czym polega i jak wygląda? Na czym polega terapia EMDR? Terapia EMDR - uznana metoda leczenia traumy. EMDR – jak wygląda i na czym polega terapia odwrażliwiania i przetwarzania ruchu gałek ocznych? 

Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej, ale nie chcesz skorzystać z tradycyjnej terapii, warto rozważyć terapię EMDR. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest terapia EMDR, jakie są jej zasady, jakie jest jej zastosowanie, czy można wykonywać ją w domu i jakie wyniki daje.

EMDR terapia - czym jest i jakie są jej zasady?

EMDR to skrót od angielskiego „Eye Movement Desensitization and Reprocessing”, czyli Desensytyzacja i Przetwarzanie Wstrząsu Oka. Została opracowana w latach osiemdziesiątych XX wieku przez terapeutkę Francine Shapiro i od tamtej pory pomoc psychologiczna jest stosowana na całym świecie.Polega na stworzeniu wewnętrznego pola ochronnego dla pacjenta, w którym może odtworzyć zdarzenia z przeszłości w kontrolowany sposób. Terapia ta wykorzystuje ruchy oczu, dźwięki lub dotyk w celu obniżenia odczuwanych emocji związanych z doświadczeniami traumatycznymi.

EMDR jest używany do leczenia różnych zaburzeń, w tym:

  • zaburzenia lękowe, w tym zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD),
  • zaburzenia emocjonalne u osób z trauma dzieciństwa,
  • depresja i trudności emocjonalne,
  • uzależnienia,
  • stres pourazowy,
  • zaburzenia stresu pourazowego (PTSD),
  • zaburzenia odżywiania,
  • stres związany z chorobą (choroby somatyczne).

Terapia EMDR w domu - czy to jest możliwe?

Terapia EMDR powinna być przeprowadzana przez wyszkolonego terapeutę, ale po przeprowadzeniu kilku sesji, istnieje możliwość kontynuowania terapii w domu. Do wykonania EMDR w domu potrzebne jest nagranie audio lub wideo z instrukcjami, które mogą przypominać typowe wskazówki do medytacji.

Terapia EMDR - jakie daje efekty?

Wielu pacjentów, którzy przeszli EMDR, zgłasza poprawę jakości życia i redukcję objawów związanych z traumatycznymi przeżyciami. Skuteczność terapii wynika z faktu, że EMDR pomaga pacjentom nauczyć się regulacji emocji w odpowiedni sposób.

Pacjenci, którzy przeszli tę terapię, opowiadają, że po kilku sesjach zauważyli poprawę w samopoczuciu, spadku objawów stresu pourazowego oraz innych stanów emocjonalnych powiązanych z traumą.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak wygląda typowa sesja terapii EMDR i co można się spodziewać?

Typowa sesja trwa około 90 minut i obejmuje cztery etapy:

  1. Odkrywanie - terapeuta pomaga pacjentowi odkryć traumatyczne wydarzenia i zlokalizować je na różnych poziomach emocjonalnych i fizycznych.
  2. Przetwarzanie - to etap, w którym terapeuta wykorzystuje różne metody (w tym ruchy gałek ocznych) do naprawy skutków traumy.
  3. Symulowanie - terapeuta zachęca pacjenta do wyobrażenia sobie alternatywnych scenariuszy uwalniających od stresu.
  4. Integracja - pacjent i terapeuta rozmawiają zdezorientowanie o tym, jak terapia wpłynęła na jego życie i co będzie dalsze postępowanie.

W trakcie sesji pacjent może doświadczać intensywnych emocji i odczuć. Terapeuta pomaga radzić sobie ze wszystkimi emocjami, które mogą wystąpić w trakcie terapii EMDR.

Jak wygląda terapia EMDR w praktyce?

Terapia EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) jest formą terapii psychologicznej, która została opracowana w latach 80. przez Francine Shapiro. Jest stosowana przede wszystkim w leczeniu osób cierpiących na PTSD (Zespół Stresu Pourazowego) i innych zaburzeń związanych z traumą. Terapia EMDR opiera się na przekonaniu, że traumatyczne wspomnienia są przechowywane w mózgu w nieprzetworzonej formie i że określone techniki mogą pomóc w przetworzeniu tych wspomnień i zmniejszeniu ich negatywnego wpływu.

Oto ogólny opis, jak wygląda terapia EMDR w praktyce:

Etap przygotowania:

  • Pierwszym krokiem w terapii EMDR jest ocena pacjenta przez terapeutę, który ocenia, czy terapia EMDR jest odpowiednia dla danej osoby i jakie są jej cele.

Przetwarzanie wspomnień:

  • Terapia EMDR skupia się na konkretnych traumatycznych wspomnieniach lub wydarzeniach, które wydają się mieć negatywny wpływ na pacjenta.
  • Podczas sesji terapeutycznych pacjent jest proszony o skoncentrowanie się na wspomnieniach związanymi z traumą.
  • Jednocześnie pacjent jest stymulowany sensorycznie, na przykład poprzez poruszanie oczami w określony sposób, dźwięki lub dotyk. Jednak ruch oczu jest najczęściej stosowaną metodą stymulacji.

Desensytyzacja i reprocessing:

  • Proces EMDR ma na celu przetworzenie traumatycznego wspomnienia, tak aby stało się mniej emocjonalnie bolesne i niepowiązane z negatywnymi reakcjami emocjonalnymi.
  • Terapeuta pyta pacjenta o to, co się dzieje w jego umyśle podczas procesu i pomaga mu w przepracowaniu i zrozumieniu tych myśli i uczuć.

Reasumpcja:

  • W tym etapie pacjent wraca do teraźniejszości i zostaje poproszony o podsumowanie swojego doświadczenia podczas sesji EMDR.

Proces powtarza się:

  • Proces EMDR jest często powtarzany w trakcie kilku sesji, aż pacjent poczuje ulgę w związku z traumatycznym wspomnieniem i nie odczuwa już tak silnych negatywnych emocji z nim związanych.

Terapeuci EMDR muszą być przeszkoleni w tej technice i stosować ją zgodnie z określonymi wytycznymi. Proces terapeutyczny jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i historii pacjenta, a każda sesja jest monitorowana i ewaluowana przez terapeutę.

Warto zaznaczyć, że terapia EMDR jest jedną z wielu metod leczenia zaburzeń związanych z traumą i nie jest odpowiednia dla każdej osoby. Osoba zainteresowana terapią powinna skonsultować się z wykwalifikowanym terapeutą, aby ocenić, czy jest to odpowiednia forma leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Psychologia pierwszego wrażenia w restauracji: Detale, które decydują o powrocie gościa

Psychologia pierwszego wrażenia w restauracji: Detale, które decydują o powrocie gościa

Gość, wchodząc do Twojej restauracji, podejmuje decyzję o tym, czy mu się tu podoba, w ciągu pierwszych kilkunastu sekund. Zanim jeszcze spróbuje dania szefa kuchni, jego mózg skanuje otoczenie i zapisuje setki drobnych informacji. Zapach, dźwięki, uśmiech obsługi, a także detale, o których istnieniu często zapominamy. To one tworzą niewidzialną siatkę doznań, która sprawia, że klient czuje się dobrze i chce wracać. W tym artykule przyjrzymy się tym detalom i pokażemy, jak technologia, a nawet tak pozornie prozaiczna sprawa jak wynajem zmywarek gastronomicznych, może stać się Twoim cichym sprzymierzeńcem w budowaniu lojalności gości.

Jakie probiotyki przed wyjazdem? Poradnik dla podróżnych

Jakie probiotyki przed wyjazdem? Poradnik dla podróżnych

Zmiana klimatu, kuchni i flory bakteryjnej to spore wyzwanie dla układu pokarmowego. Coraz więcej osób przed urlopem zastanawia się, jaki probiotyk przed podróżą wybrać, by uniknąć problemów trawiennych. W tym poradniku podpowiadamy, który probiotyk przed wyjazdem warto rozważyć, jakie szczepy są warte uwagi i kiedy najlepiej rozpocząć suplementację.

Biofeedback a biorezonans – czym się różnią i kiedy warto z nich skorzystać?

Biofeedback a biorezonans – czym się różnią i kiedy warto z nich skorzystać?

Współczesna medycyna coraz chętniej sięga po metody wspierające naturalne procesy organizmu. Wśród nich dwa podejścia zyskują szczególną popularność: biofeedback oraz biorezonans. Oba wykorzystują nowoczesną technologię, są nieinwazyjne i mają na celu poprawę stanu zdrowia – jednak różnią się mechanizmem działania, zastosowaniem i efektem terapeutycznym. Jeśli zastanawiasz się, która metoda będzie bardziej odpowiednia dla Ciebie lub Twoich bliskich – ten artykuł pomoże rozwiać wątpliwości.

Cykl miesiączkowy kobiety. Ile trwa?

Cykl miesiączkowy kobiety. Ile trwa?

Cykl miesiączkowy kobiet, wciąż często mylony z miesiączką, która jest przecież tylko jednym z jego etapów, to fizjologiczny proces, który warto znać, by móc kontrolować swoje zdrowie. Ma on także znaczenie dla pań planujących ciążę. Sprawdź, jak to wszystko działa! 

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Dożywotni dostęp
199zł / jednorazowo
Zobacz co zyskasz

Dożywotni dostęp do platformy - jednorazowa płatność

  • Pełen dostęp do 100 kursów video na zawsze
  • Bez ukrytych opłat i automatycznego przedłużania
  • Nowe treści co miesiąc