Co to jest entomofobia? Jak się objawia lęk przed owadami? Czym jest entomofobia? Entomofobia, czyli strach przed owadami 

Co to jest entomofobia? Jak się objawia lęk przed owadami? Czym jest entomofobia? Entomofobia, czyli strach przed owadami 

Lęk przed owadami to jedna z najczęstszych fobii. Określa się ją mianem entomofobii, która dotyka nawet 10% populacji. Fobia ta prowadzi do silnego strachu i niepokoju związanego z obecnością owadów w pobliżu. W wielu przypadkach prowadzi to do ograniczenia codziennych aktywności i życia społecznego. Czym dokładnie jest entomofobia i jakie są jej objawy?

Co to jest entomofobia?

Entomofobia to ekstremalny lęk przed owadami. Ludzie cierpiący na tę fobię odczuwają silny niepokój w obecności owadów bądź ich obrazów. Ich lęk jest tak mocny, że wpływa na ich codzienne życie, uniemożliwiając przemieszczanie się w okolicach, gdzie mogą pojawić się owady.

Jakie są objawy entomofobii?

Entomofobia może wywoływać różne objawy, które wpływają na organizm i zachowanie danej osoby. Przedstawiamy poniżej przykładowe symptomy, jakie może wywoływać lęk przed owadami:

Fizyczne objawy:

 • przyspieszone bicie serca,
 • nadmierne pocenie się,
 • uczucie gorąca lub zimna,
 • wymioty lub nudności,
 • dreszcze,
 • drżenie kończyn,
 • zaczerwienienie skóry.

Psychologiczne objawy:

W przypadku entomofobii występowanie objawów jest zwykle uzależnione od sytuacji danej osoby.

Jak leczyć entomofobię?

Entomofobia może być leczona za pomocą różnych metod, m.in. terapii behawioralnej, która skupia się na stopniowym wystawianiu pacjenta na sytuacje, które wywołują lęk. Należy jednak pamiętać, że w takim procesie ważne jest zaangażowanie pacjenta i określenie stopnia jego lęku przed owadami.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że istnieją różne sposoby na radzenie sobie z lękiem przed owadami. Przykładowo, jednym z nich jest stosowanie medytacji, który pomoże na relaks i zmniejszenie napięcia mięśniowego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie lęku przed owadami

Lęk przed owadami, zwany także entomofobią, jest dość powszechnym rodzajem fobii. Wielu ludzi odczuwa lęk lub niepokój w obecności owadów, takich jak pająki, pszczoły, osy czy karaluchy. Jeśli twój lęk przed owadami jest na tyle silny, że wpływa negatywnie na twoje codzienne życie, istnieje kilka sposobów leczenia, które mogą pomóc:

 1. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): CBT jest często skuteczną formą terapii do leczenia fobii, w tym lęku przed owadami. Terapeuta pomoże ci zidentyfikować irracjonalne przekonania i myśli związane z owadami i nauczy cię bardziej realistycznego myślenia o nich. Terapia CBT może również zawierać techniki eksponowania i desensytyzacji, które pomagają zmniejszyć lęk poprzez stopniowe eksponowanie się na obecność owadów.
 2. Terapia poznawcza-behawioralna oparta na internecie (iCBT): Dla niektórych osób dostęp do terapeuty może być utrudniony. W takim przypadku terapia CBT dostępna online, znana jako iCBT, może być skuteczną opcją.
 3. Terapia ekspozycji: W ramach tej terapii eksponujesz się stopniowo na obecność owadów, zaczynając od mniej stresujących sytuacji i stopniowo przechodząc do bardziej wymagających. Terapeuta może prowadzić cię przez ten proces, pomagając zmniejszyć lęk.
 4. Farmakoterapia: W niektórych przypadkach lekarz może przepisać leki przeciwlękowe, takie jak benzodiazepiny lub leki przeciwdepresyjne, w celu złagodzenia objawów lęku. Leki te zwykle są stosowane w połączeniu z terapią psychologiczną.
 5. Samopomoc: Istnieje wiele dostępnych źródeł samopomocy i samouczków, które mogą pomóc w radzeniu sobie z lękiem przed owadami. Możesz wypróbować techniki relaksacji, takie jak głębokie oddychanie, medytację i jogę, aby zmniejszyć napięcie.
 6. Wsparcie od grupy: Dołączenie do grupy wsparcia lub forum internetowego dla osób z fobią przed owadami może pomóc w zrozumieniu, że nie jesteś sam w swoich lękach i że inni również radzą sobie z nimi.

Jeśli lęk przed owadami jest problemem, który wpływa na twoje życie, warto porozmawiać z terapeutą lub specjalistą ds. zaburzeń lękowych. Terapeuta pomoże ustalić, jaki rodzaj leczenia jest odpowiedni dla ciebie i jak najlepiej radzić sobie z tą fobią.

Podsumowanie

Entomofobia to jedna z najczęstszych fobii. Lęk przed owadami prowadzi do bardzo silnego niepokoju związanego z obecnością owadów w pobliżu. Wiele osób cierpiących na entomofobię unika sytuacji, w których muszą mieć styczność z owadami, co niestety wpływa na ich codzienne życie. Dlatego bardzo ważne jest leczenie tej fobii oraz stosowanie technik radzenia sobie z nią.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca