Agorafobia - jak się objawia i jak ją rozpoznać? Agorafobia – czym jest? Jakie są jej objawy i przyczyny oraz jak wygląda leczenie? Agorafobia – co to jest, jakie są objawy, diagnoza i leczenie

Agorafobia - jak się objawia i jak ją rozpoznać? Agorafobia – czym jest? Jakie są jej objawy i przyczyny oraz jak wygląda leczenie? Agorafobia – co to jest, jakie są objawy, diagnoza i leczenie

Agorafobia jest specyficznym rodzajem lęku, który charakteryzuje się silnym niepokojem w związku z przebywaniem w miejscach publicznych lub sytuacjach, w których ucieczka lub uzyskanie pomocy może być trudne lub ograniczone.

Agorafobia - lęk przed miejscami publicznymi

Agorafobia jest specyficznym rodzajem lęku, który charakteryzuje się silnym niepokojem w związku z przebywaniem w miejscach publicznych lub sytuacjach, w których ucieczka lub uzyskanie pomocy może być trudne lub ograniczone. Osoby dotknięte agorafobią często unikają sytuacji, które mogą wywołać lęk, takie jak tłumy, sklepy, transport publiczny, place i inne miejsca publiczne.

Agorafobia jest powiązana z lękiem paniki, gdyż może być spowodowana doświadczeniem ataków paniki w przeszłości. Ataki paniki to gwałtowne epizody intensywnego strachu lub niepokoju, które wywołują fizyczne objawy, takie jak przyspieszone bicie serca, duszność, zawroty głowy i uczucie utraty kontroli. W wyniku tych ataków, osoba może zacząć obawiać się paniki w określonych sytuacjach, co prowadzi do unikania ich i rozwijania agorafobii.

Objawy agorafobii - jak rozpoznać ten lęk

Objawy agorafobii mogą różnić się między osobami, ale poniżej przedstawiam kilka typowych objawów, które mogą wskazywać na to zaburzenie:

 • Ucisk w klatce piersiowej lub duszność w sytuacjach mogących wywołać lęk
 • Lęk przed utratą kontroli lub szaleństwem w miejscach publicznych
 • Trudności z opuszczeniem domu bez towarzystwa osoby bliskiej
 • Lęk przed zawaleniem się, zemdleniem lub innymi nagłymi objawami zdrowotnymi w miejscach publicznych
 • Unikanie sytuacji, takich jak sklepy, czytanie w miejscach publicznych lub korzystanie z transportu publicznego
 • Wzmożona troska przed nadchodzącymi wydarzeniami społecznymi lub podróżami
 • Fizyczne objawy, takie jak przyśpieszone bicie serca, pocenie się, drżenie lub nudności

Jeśli doświadczasz tych objawów lub obawiasz się, że możesz cierpieć na agorafobię, ważne jest skontaktowanie się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie psychiatrii, który przeprowadzi dokładną ocenę i postawi diagnozę.

Test na agorafobię - samodzielna ocena swojego lęku

Samodiagnoza agorafobii jest trudna, jednak istnieje kilka testów samoopisowych, które mogą pomóc w ocenie swojego lęku. Możesz skorzystać z Kwestionariusza Agorafobii Według DSM-5 (Agoraphobic Fear Questionnaire-Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, 5th edition). Ten test składa się z pytań dotyczących obaw przed określonymi sytuacjami i ich wpływu na Twoje życie. Wysoki wynik wskazuje na możliwość agorafobii, ale ostateczna diagnoza powinna zostać postawiona przez profesjonalistę.

Warto podkreślić, że samodiagnoza na podstawie testów internetowych nie zastąpi profesjonalnej oceny lekarza lub specjalisty. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na agorafobię, skonsultuj się ze specjalistą, który przeprowadzi dogłębny wywiad i ocenę Twoich objawów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie agorafobii - terapie i strategie radzenia sobie z tym zaburzeniem

Leczenie agorafobii obejmuje zarówno terapie psychofarmakologiczne, jak i terapie psychologiczne. Leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), mogą pomóc w zmniejszeniu lęku i objawów agorafobii.

Terapia psychologiczna, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna (CBT), jest często stosowana w leczeniu agorafobii. Ta forma terapii pozwala na identyfikację i zmianę myśli i przekonań negatywnych wpływających na lęk oraz rozwijanie zdrowych strategii radzenia sobie w sytuacjach lękowych. Terapia behawioralna często obejmuje stopniowe eksponowanie się na sytuacje, które wywołują lęk, w celu oswojenia się z nimi i redukcji lęku.

Dodatkowo, techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie i porządkowanie myśli, mogą być również pomocne w zmniejszeniu lęku agorafobicznego.

Czy agorafobia jest uleczalna? - perspektywy leczenia i poprawy jakości życia

Mimo że agorafobia może być dość uporczywym zaburzeniem, odpowiednie leczenie i wsparcie mogą pomóc w kontrolowaniu lęku i poprawie jakości życia. Wiele osób cierpiących na agorafobię doświadcza istotnej poprawy dzięki terapii psychologicznej i farmakologicznej.

Ważne jest jednak cierpliwe podejście do leczenia. Każda osoba jest inna, a tempo poprawy może się różnić. Ważne jest również zdrowe samopomocowe podejście, takie jak unikanie substancji odurzających czy rozwijanie zdrowego stylu życia z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą.

Agorafobia nie musi ograniczać Twojego życia. Jeśli cierpisz na to zaburzenie, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, który pomoże Ci stworzyć plan leczenia i wsparcia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca