Agorafobia - jak się objawia i jak ją rozpoznać? Agorafobia – czym jest? Jakie są jej objawy i przyczyny oraz jak wygląda leczenie? Agorafobia – co to jest, jakie są objawy, diagnoza i leczenie

Agorafobia - jak się objawia i jak ją rozpoznać? Agorafobia – czym jest? Jakie są jej objawy i przyczyny oraz jak wygląda leczenie? Agorafobia – co to jest, jakie są objawy, diagnoza i leczenie

Agorafobia jest specyficznym rodzajem lęku, który charakteryzuje się silnym niepokojem w związku z przebywaniem w miejscach publicznych lub sytuacjach, w których ucieczka lub uzyskanie pomocy może być trudne lub ograniczone.

Agorafobia - lęk przed miejscami publicznymi

Agorafobia jest specyficznym rodzajem lęku, który charakteryzuje się silnym niepokojem w związku z przebywaniem w miejscach publicznych lub sytuacjach, w których ucieczka lub uzyskanie pomocy może być trudne lub ograniczone. Osoby dotknięte agorafobią często unikają sytuacji, które mogą wywołać lęk, takie jak tłumy, sklepy, transport publiczny, place i inne miejsca publiczne.

Agorafobia jest powiązana z lękiem paniki, gdyż może być spowodowana doświadczeniem ataków paniki w przeszłości. Ataki paniki to gwałtowne epizody intensywnego strachu lub niepokoju, które wywołują fizyczne objawy, takie jak przyspieszone bicie serca, duszność, zawroty głowy i uczucie utraty kontroli. W wyniku tych ataków, osoba może zacząć obawiać się paniki w określonych sytuacjach, co prowadzi do unikania ich i rozwijania agorafobii.

Objawy agorafobii - jak rozpoznać ten lęk

Objawy agorafobii mogą różnić się między osobami, ale poniżej przedstawiam kilka typowych objawów, które mogą wskazywać na to zaburzenie:

 • Ucisk w klatce piersiowej lub duszność w sytuacjach mogących wywołać lęk
 • Lęk przed utratą kontroli lub szaleństwem w miejscach publicznych
 • Trudności z opuszczeniem domu bez towarzystwa osoby bliskiej
 • Lęk przed zawaleniem się, zemdleniem lub innymi nagłymi objawami zdrowotnymi w miejscach publicznych
 • Unikanie sytuacji, takich jak sklepy, czytanie w miejscach publicznych lub korzystanie z transportu publicznego
 • Wzmożona troska przed nadchodzącymi wydarzeniami społecznymi lub podróżami
 • Fizyczne objawy, takie jak przyśpieszone bicie serca, pocenie się, drżenie lub nudności

Jeśli doświadczasz tych objawów lub obawiasz się, że możesz cierpieć na agorafobię, ważne jest skontaktowanie się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie psychiatrii, który przeprowadzi dokładną ocenę i postawi diagnozę.

Test na agorafobię - samodzielna ocena swojego lęku

Samodiagnoza agorafobii jest trudna, jednak istnieje kilka testów samoopisowych, które mogą pomóc w ocenie swojego lęku. Możesz skorzystać z Kwestionariusza Agorafobii Według DSM-5 (Agoraphobic Fear Questionnaire-Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, 5th edition). Ten test składa się z pytań dotyczących obaw przed określonymi sytuacjami i ich wpływu na Twoje życie. Wysoki wynik wskazuje na możliwość agorafobii, ale ostateczna diagnoza powinna zostać postawiona przez profesjonalistę.

Warto podkreślić, że samodiagnoza na podstawie testów internetowych nie zastąpi profesjonalnej oceny lekarza lub specjalisty. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na agorafobię, skonsultuj się ze specjalistą, który przeprowadzi dogłębny wywiad i ocenę Twoich objawów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie agorafobii - terapie i strategie radzenia sobie z tym zaburzeniem

Leczenie agorafobii obejmuje zarówno terapie psychofarmakologiczne, jak i terapie psychologiczne. Leki przeciwdepresyjne, takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), mogą pomóc w zmniejszeniu lęku i objawów agorafobii.

Terapia psychologiczna, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna (CBT), jest często stosowana w leczeniu agorafobii. Ta forma terapii pozwala na identyfikację i zmianę myśli i przekonań negatywnych wpływających na lęk oraz rozwijanie zdrowych strategii radzenia sobie w sytuacjach lękowych. Terapia behawioralna często obejmuje stopniowe eksponowanie się na sytuacje, które wywołują lęk, w celu oswojenia się z nimi i redukcji lęku.

Dodatkowo, techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie i porządkowanie myśli, mogą być również pomocne w zmniejszeniu lęku agorafobicznego.

Czy agorafobia jest uleczalna? - perspektywy leczenia i poprawy jakości życia

Mimo że agorafobia może być dość uporczywym zaburzeniem, odpowiednie leczenie i wsparcie mogą pomóc w kontrolowaniu lęku i poprawie jakości życia. Wiele osób cierpiących na agorafobię doświadcza istotnej poprawy dzięki terapii psychologicznej i farmakologicznej.

Ważne jest jednak cierpliwe podejście do leczenia. Każda osoba jest inna, a tempo poprawy może się różnić. Ważne jest również zdrowe samopomocowe podejście, takie jak unikanie substancji odurzających czy rozwijanie zdrowego stylu życia z aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą.

Agorafobia nie musi ograniczać Twojego życia. Jeśli cierpisz na to zaburzenie, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, który pomoże Ci stworzyć plan leczenia i wsparcia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca