bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zdrowe stawy i mocne kości - najlepsze witaminy na wzmocnienie

Blog healthcare

Zdrowe stawy i mocne kości - najlepsze witaminy na wzmocnienie

Jakie witaminy i suplementy diety są ważne dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowych i mocnych kości? 

Utrzymanie zdrowych kości jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Kość to żywa tkanka, która wraz z wiekiem jest rozkładana i odbudowywana. Na stan układu kostnego ma wiele czynników, m.in genetyczne, środowiskowe, styl życia (w tym aktywność fizyczna).

Należy więc wspomagać oraz zadbać o wzmocnienie kości i stawów, aby były w dobrej kondycji.

Spis treści

 1. Co zrobić, by mieć zdrowe mocne kości?
 2. Jak wzmocnić stawy i kości ćwiczeniami?
 3. Osteoporoza - choroba słabych kości
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co zrobić, by mieć zdrowe mocne kości?

Warto wiedzieć, że na utrzymanie zdrowych i mocnych kości wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należą do nich:

 • aktywność fizyczna - jak wskazują liczne badania naukowe pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i stawów. Brak ruchu prowadzi natomiast do utraty minerałów kostnych co możne znacznie wpłynąć na mineralizację kości, dolegliwości bólowe, elastyczność stawów, czyli problemy z układem kostnym i stawami.,
 • odpowiednia dieta - utrzymania prawidłowego metabolizmu kostnego jest procesem złożonym. Wymaga uczestnictwa ponad dwudziestu składników odżywczych. Należy do nich m.in witamina k, B6, B12, witamina D3, witamina c, kolagen, folian, wapń, bór, magnez, fosfor, cynk, mangan, miedź, krzem, molibden, selen, stron.

Z tego powodu dieta na zdrowe stawy i mocne kości powinna być zbilansowana i urozmaicona. Nie może zabraknąć w niej wyżej wymienionych składników mineralnych, witamin oraz składników budulcowych.

Należy także pamiętać o dostarczaniu organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3,które wpływają na kondycję stawów i kości.

W przypadku kiedy nie jesteśmy wstanie zapewnić dostarczania wraz z dietą wszystkich niezbędnych składników odżywczych można uzupełnić ją o suplementy diety. Zarówno apteki stacjonarne jak i apteki internetowe posiadają szeroki wybór preparatów na stawy i kości. Należą do nich np.suplementy z wapniem i witaminą d, z wapniem i fosforem, czy kolagenem na stawy,

 • prawidłowa masa ciała - niedobór bądź nadali kilogramów przyczynia się do zaburzeń gęstości kości.

Łatwo wtedy o złamania, urazy lub opuchlizny. Dbałość o zachowanie odpowiedniej masy ciała jest,więc niezwykle ważna dla odpowiedniej kondycji kości i stawów. Ograniczy to np. ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów, problemów ze ścięgnami i więzadłami.

 • hormony płciowe - ich odpowiedni poziom jest również bardzo ważny dla utrzymania prawidłowego stanu kości i stawów. Estrogeny (u kobiet) utrzymują osteoklasty, czyli komórki odpowiadające za resorpcję kości na odpowiednim poziomie. Ponadto progesteron wpływa na aktywację osteoblastów budujących nowe kości i maź stawową. Androgeny (u mężczyzn)są niezbędne w rozwoju osteoblastów, a także pewne ilości testosteronu (są one metabolizowane w estradiol i odgrywają ważną rolę w przebudowie kości.

Jak wzmocnić stawy i kości ćwiczeniami?

Ćwiczenia korzystnie wpływające na kondycję stawów i kości nie są ciężkie i wymagające. Mają one na celu wzmocnić odpowiednie partie mięśniowe, a także zwiększyć wytrzymałość tkanki kostnej.

Na stawy kolanowe ćwiczenia można wykonywać na leżąco (np. leżąc na plecach z nogami wyprostowanymi, zegnij jedną nogę w kolanie i powoli przesuwaj piętą po podłodze w kierunku pośladka - stopa może być ustawiona w pozycji flex) albo na stojąco (m.in przysiady, wykroki, czy zakroki).

Na stawy biodrowe polecane są natomiast proste ćwiczenia w pozycji stojącej – opierając się np. o krzesło, odwódź nogę w bok oraz w tył. Ponadto ważne jest dbanie o stawy łokciowe, a dobre efekty przynoszą również pompki, czy ćwiczenia polegające na zginaniu oraz prostowaniu ręki w łokciu (możesz użyć lekkiego obciążenia).

Ćwiczenia na stawy chociaż nie są skomplikowane, to za ich efekt odpowiada regularność. Nawet 20-30 minut dziennie wystarczy, by wzmocnić mięśnie, odżywić chrząstkę stawową, utrzymać właściwą ruchomość stawów oraz pobudzić produkcję mazi stawowej. W przypadku kiedy podczas treningu pojawią się dolegliwości bólowe, należy skonsultować się z fizjoterapeutą alb lekarzem medycyny sportowej. Pomoże on indywidualnie dobrać zestaw ćwiczeń. Ponadto warto oprócz typowych ćwiczeń wzmacniających kilka razy w tygodniu wprowadzać inne formy ruchu ( mogą to być spacery, jazda na rowerze, pływanie). Nie zapominaj jednak nigdy o rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających!

Osteoporoza - choroba słabych kości

Osteoporoza nazywana jest cichym złodziejem kości. Dotyka układ szkieletowy człowieka. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości kości, a także zaburzenia w spójności ich tkanek.

To natomiast skutkuje wyższą podatnością na złamania, problemami z cząstka stawową, ograniczeniem wchłania witamin i minerałów, problemami z tkanką kostną.

Na zachorowanie na osteoporozę najbardziej narażone są kobiety, osoby spożywające nadmiernie alkohol, czy inne używki, osoby z niedoborem witaminy D, stosujące niezdrową i ubogą w cenne składniki odżywcze dietę, brak aktywności fizycznej.

W przypadku wystąpienia osteoporozy lekarz zaleca odpowiednie leki i suplementy, w tym wapń i witaminę D. Stosowanie pervpartów z wysoką zawartością kolagenu odgrywa w tym przypadku również znaczącą rolę. Ponadto zaleca się zmianę diety i zmianę stylu życia.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat prawidłowego funkcjonowania stawów i kości koniecznie dołącz do naszej platformy.

Wystarczy kliknąć w "dołącz do nas" i dokonując jednej płatności otrzymasz dożywotni dostęp do najnowszej wiedzy.

Dzięki szkoleniom znajdującym się na platformie dowiesz się m.in co jest najlepsze dla zdrowia kości, jak właściwie zadbać o stawy, jak zwiekszyć ruchomość stawów, jakie suplementy diety działają najlepiej na prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego.

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN