bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zdrowe stawy i mocne kości - najlepsze witaminy na wzmocnienie

Blog healthcare

Zdrowe stawy i mocne kości - najlepsze witaminy na wzmocnienie

Jakie witaminy i suplementy diety są ważne dla utrzymania prawidłowego stanu zdrowych i mocnych kości? 

Utrzymanie zdrowych kości jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Kość to żywa tkanka, która wraz z wiekiem jest rozkładana i odbudowywana. Na stan układu kostnego ma wiele czynników, m.in genetyczne, środowiskowe, styl życia (w tym aktywność fizyczna).

Należy więc wspomagać oraz zadbać o wzmocnienie kości i stawów, aby były w dobrej kondycji.

Spis treści

 1. Co zrobić, by mieć zdrowe mocne kości?
 2. Jak wzmocnić stawy i kości ćwiczeniami?
 3. Osteoporoza - choroba słabych kości
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Co zrobić, by mieć zdrowe mocne kości?

Warto wiedzieć, że na utrzymanie zdrowych i mocnych kości wpływa wiele czynników. Przede wszystkim należą do nich:

 • aktywność fizyczna - jak wskazują liczne badania naukowe pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i stawów. Brak ruchu prowadzi natomiast do utraty minerałów kostnych co możne znacznie wpłynąć na mineralizację kości, dolegliwości bólowe, elastyczność stawów, czyli problemy z układem kostnym i stawami.,
 • odpowiednia dieta - utrzymania prawidłowego metabolizmu kostnego jest procesem złożonym. Wymaga uczestnictwa ponad dwudziestu składników odżywczych. Należy do nich m.in witamina k, B6, B12, witamina D3, witamina c, kolagen, folian, wapń, bór, magnez, fosfor, cynk, mangan, miedź, krzem, molibden, selen, stron.

Z tego powodu dieta na zdrowe stawy i mocne kości powinna być zbilansowana i urozmaicona. Nie może zabraknąć w niej wyżej wymienionych składników mineralnych, witamin oraz składników budulcowych.

Należy także pamiętać o dostarczaniu organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3,które wpływają na kondycję stawów i kości.

W przypadku kiedy nie jesteśmy wstanie zapewnić dostarczania wraz z dietą wszystkich niezbędnych składników odżywczych można uzupełnić ją o suplementy diety. Zarówno apteki stacjonarne jak i apteki internetowe posiadają szeroki wybór preparatów na stawy i kości. Należą do nich np.suplementy z wapniem i witaminą d, z wapniem i fosforem, czy kolagenem na stawy,

 • prawidłowa masa ciała - niedobór bądź nadali kilogramów przyczynia się do zaburzeń gęstości kości.

Łatwo wtedy o złamania, urazy lub opuchlizny. Dbałość o zachowanie odpowiedniej masy ciała jest,więc niezwykle ważna dla odpowiedniej kondycji kości i stawów. Ograniczy to np. ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów, problemów ze ścięgnami i więzadłami.

 • hormony płciowe - ich odpowiedni poziom jest również bardzo ważny dla utrzymania prawidłowego stanu kości i stawów. Estrogeny (u kobiet) utrzymują osteoklasty, czyli komórki odpowiadające za resorpcję kości na odpowiednim poziomie. Ponadto progesteron wpływa na aktywację osteoblastów budujących nowe kości i maź stawową. Androgeny (u mężczyzn)są niezbędne w rozwoju osteoblastów, a także pewne ilości testosteronu (są one metabolizowane w estradiol i odgrywają ważną rolę w przebudowie kości.

Jak wzmocnić stawy i kości ćwiczeniami?

Ćwiczenia korzystnie wpływające na kondycję stawów i kości nie są ciężkie i wymagające. Mają one na celu wzmocnić odpowiednie partie mięśniowe, a także zwiększyć wytrzymałość tkanki kostnej.

Na stawy kolanowe ćwiczenia można wykonywać na leżąco (np. leżąc na plecach z nogami wyprostowanymi, zegnij jedną nogę w kolanie i powoli przesuwaj piętą po podłodze w kierunku pośladka - stopa może być ustawiona w pozycji flex) albo na stojąco (m.in przysiady, wykroki, czy zakroki).

Na stawy biodrowe polecane są natomiast proste ćwiczenia w pozycji stojącej – opierając się np. o krzesło, odwódź nogę w bok oraz w tył. Ponadto ważne jest dbanie o stawy łokciowe, a dobre efekty przynoszą również pompki, czy ćwiczenia polegające na zginaniu oraz prostowaniu ręki w łokciu (możesz użyć lekkiego obciążenia).

Ćwiczenia na stawy chociaż nie są skomplikowane, to za ich efekt odpowiada regularność. Nawet 20-30 minut dziennie wystarczy, by wzmocnić mięśnie, odżywić chrząstkę stawową, utrzymać właściwą ruchomość stawów oraz pobudzić produkcję mazi stawowej. W przypadku kiedy podczas treningu pojawią się dolegliwości bólowe, należy skonsultować się z fizjoterapeutą alb lekarzem medycyny sportowej. Pomoże on indywidualnie dobrać zestaw ćwiczeń. Ponadto warto oprócz typowych ćwiczeń wzmacniających kilka razy w tygodniu wprowadzać inne formy ruchu ( mogą to być spacery, jazda na rowerze, pływanie). Nie zapominaj jednak nigdy o rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających!

Osteoporoza - choroba słabych kości

Osteoporoza nazywana jest cichym złodziejem kości. Dotyka układ szkieletowy człowieka. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia gęstości kości, a także zaburzenia w spójności ich tkanek.

To natomiast skutkuje wyższą podatnością na złamania, problemami z cząstka stawową, ograniczeniem wchłania witamin i minerałów, problemami z tkanką kostną.

Na zachorowanie na osteoporozę najbardziej narażone są kobiety, osoby spożywające nadmiernie alkohol, czy inne używki, osoby z niedoborem witaminy D, stosujące niezdrową i ubogą w cenne składniki odżywcze dietę, brak aktywności fizycznej.

W przypadku wystąpienia osteoporozy lekarz zaleca odpowiednie leki i suplementy, w tym wapń i witaminę D. Stosowanie pervpartów z wysoką zawartością kolagenu odgrywa w tym przypadku również znaczącą rolę. Ponadto zaleca się zmianę diety i zmianę stylu życia.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat prawidłowego funkcjonowania stawów i kości koniecznie dołącz do naszej platformy.

Wystarczy kliknąć w "dołącz do nas" i dokonując jednej płatności otrzymasz dożywotni dostęp do najnowszej wiedzy.

Dzięki szkoleniom znajdującym się na platformie dowiesz się m.in co jest najlepsze dla zdrowia kości, jak właściwie zadbać o stawy, jak zwiekszyć ruchomość stawów, jakie suplementy diety działają najlepiej na prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego.

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem - co to za pierwiastek? Dlaczego niedobór krzemu w diecie jest groźny dla zdrowia? Zastosowanie kwasu krzemowego.Krzem jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych oraz znanych pierwiastków na Ziemi. Jego niedobór w organizmie prowadzić może do zaburzeń wzrostu tkanki łącznej oraz kostnej. Jaką jaszcze rolę pełni ten pierwiastek w organizmie? W jaki sposób można uzupełniać niedobory krzemu?

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Jakie są opinie lekarzy na temat biorezonansu magnetycznego? Metody terapii, diagnostyki i leczenia? Opinie na temat biorezonansu są bardzo różne. Nie brakuje zarówno zwolenników tej metody jak i przeciwników. Co to za metoda diagnostyki i leczenia? Jakie są opinie większości lekarzy na jej temat? Czy biorezonans działa i może być pomocny w leczeniu różnych chorób?

Wapń na piękne paznokcie

Wapń na piękne paznokcie

Wapń najlepszy na piękne paznokcie? Objawy niedoboru wapnia.Paznokcie to nie tylko aspekt wyglądu zewnętrznego, ale również odzwierciedlają one stan odżywienia, czy stan zdrowia. Nieprawidłowości w zakresie niedoborów pokarmowych zazwyczaj są niewielkie. Z tego powodu trudno jest je zauważyć. Istnieje szereg działań mających na celu wzmocnienie paznokci oraz przeciwdziałanie łamaniu się ich.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
99PLN

Cena regularna: 1188 PLN

Cena rośnie do 390 zł za:

03Dni
03Godzin
56Minut
40Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.11PLN