Substancje odżywcze i terapie witaminowe

Substancje odżywcze i terapie witaminowe

Witaminy i składniki mineralne są niezbędne w ludzkim organizmie do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Determinują sprawne funkcjonowanie organów i układów ciała oraz pomagają zachować organizm w dobrej kondycji. Krótko mówiąc: są niezbędne dla utrzymania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wiemy, że najlepiej korzystać z naturalnych źródeł witamin i minerałów, jednak co zrobić, gdy wraz z dietą nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania, dotykają nas uciążliwe dolegliwości i wciąż nie możemy odnaleźć drogi do zdrowia?

Dostępne źródła witamin

Jeśli temat dbania o zdrowie jest nam bliski, z pewnością stawiamy na dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych wraz z dietą. Biorąc pod uwagę warunki środowiska, z którego pochodzą konkretne produkty spożywcze, okazuje się, że ich wartość odżywcza jest niższa, niż mogłoby nam się wydawać. Wpływa na to m.in. wątpliwa jakość gleby, w której uprawia się warzywa, a także stosowanie nawozów sztucznych. To jedno z wielu zagrożeń, których obecność warto sobie uświadomić, sięgając po różne produkty spożywcze. 

Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć niezbędnej ilości witamin i minerałów wraz z dietą, sięgamy po suplementy diety. Warto wybierać te, co do których mamy pewność, że zostały przygotowane z zachowaniem standardów bezpieczeństwa. Jednak zauważmy, że suplementy diety są traktowane jako środki spożywcze i tak naprawdę ciężko określić, jaka ilość danego składnika ostatecznie pozostanie w naszym organizmie.

Jak zatem uzupełnić niedobór kluczowych substancji odżywczych i witamin, by zyskać pewność, że ilość danego składnika będzie skuteczna, a jednocześnie bezpieczna? Braki odpowiedniej podaży witamin i składników mineralnych wiąże się nie tylko z występowaniem niektórych chorób, ale mogą one też powodować obniżenie komfortu życia. Może brakować nam energii, będziemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, a wykonywanie codziennych czynności stanie się wyzwaniem.

Bezpieczeństwo terapii witaminowych

Terapie witaminowe polegają na dożylnym podaniu wlewów - określony preparat wprowadzany jest bezpośrednio do krwioobiegu. Tym samym omija wiele przeszkód mogących wpłynąć na zmniejszone wchłanianie. Do niedawna terapie witaminowe były dedykowane przede wszystkim sportowcom i wszystkim tym, którzy potrzebują dodatkowej dawki energii. Jednak okazuje się, że nie tylko osłabione organizmy mogą korzystać z tego rodzaju terapii. 

Przewagą kroplówek witaminowych nad innymi preparatami jest skoncentrowana dawka substancji prowadząca do pojawienia się pozytywnych efektów. Ponadto preparaty witaminowe podawane w formie dożylnej pozbawione są zbędnych konserwantów, substancji wypełniających czy barwników. Nie ma obaw o bezpieczeństwo stosowanych preparatów. To Główny Inspektor Farmaceutyczny wydaje decyzję o dopuszczeniu konkretnego środka, podobnie jak ma to miejsce w przypadku leków. 

W preparatach witaminowych podawanych drogą dożylną znajdą się najczęściej witaminy A, C, D, E, witaminy z grupy B. Równie często podaje się aminokwasy i składniki mineralne: magnez, sód, potas, cynk, żelazo. Popularność zdobywają także wlewy o działaniu detoksykującym oraz przeciwutleniającym np. z kwasem alfa liponowym.

Kto może skorzystać z podania składników odżywczych drogą dożylną?

Praktycznie każda osoba w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego, umysłowego, w osłabieniu po przebytej chorobie lub gdy zależy nam na wzmocnieniu układu odpornościowego. W zależności od kompozycji składników w konkretnym preparacie terapia może działać regenerująco, dodawać energii, zwiększać wytrzymałość lub poprawiać ogólną kondycję organizmu. O tym, jakie substancje i w jakiej ilości należy dostarczyć do organizmu, powinien zadecydować specjalista po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz analizie diagnostycznej.

Wśród przeciwwskazań do skorzystania z terapii witaminowej znajdą się różnego rodzaju alergie, niedokrwistość, niewydolność nerek, ciężkie zaburzenia układu krążenia oraz innych układów organizmu.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Dowiedz się więcej na temat substancji odżywczych i terapii witaminowych ze szkolenia, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca