bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Substancje odżywcze i terapie witaminowe

Blog healthcare

Substancje odżywcze i terapie witaminowe

Witaminy i składniki mineralne są niezbędne w ludzkim organizmie do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Determinują sprawne funkcjonowanie organów i układów ciała oraz pomagają zachować organizm w dobrej kondycji. Krótko mówiąc: są niezbędne dla utrzymania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wiemy, że najlepiej korzystać z naturalnych źródeł witamin i minerałów, jednak co zrobić, gdy wraz z dietą nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania, dotykają nas uciążliwe dolegliwości i wciąż nie możemy odnaleźć drogi do zdrowia?

Spis treści

 1. Dostępne źródła witamin
 2. Bezpieczeństwo terapii witaminowych
 3. Kto może skorzystać z podania składników odżywczych drogą dożylną?
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Dostępne źródła witamin

Jeśli temat dbania o zdrowie jest nam bliski, z pewnością stawiamy na dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych wraz z dietą. Biorąc pod uwagę warunki środowiska, z którego pochodzą konkretne produkty spożywcze, okazuje się, że ich wartość odżywcza jest niższa, niż mogłoby nam się wydawać. Wpływa na to m.in. wątpliwa jakość gleby, w której uprawia się warzywa, a także stosowanie nawozów sztucznych. To jedno z wielu zagrożeń, których obecność warto sobie uświadomić, sięgając po różne produkty spożywcze. 

Jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć niezbędnej ilości witamin i minerałów wraz z dietą, sięgamy po suplementy diety. Warto wybierać te, co do których mamy pewność, że zostały przygotowane z zachowaniem standardów bezpieczeństwa. Jednak zauważmy, że suplementy diety są traktowane jako środki spożywcze i tak naprawdę ciężko określić, jaka ilość danego składnika ostatecznie pozostanie w naszym organizmie.

Jak zatem uzupełnić niedobór kluczowych substancji odżywczych i witamin, by zyskać pewność, że ilość danego składnika będzie skuteczna, a jednocześnie bezpieczna? Braki odpowiedniej podaży witamin i składników mineralnych wiąże się nie tylko z występowaniem niektórych chorób, ale mogą one też powodować obniżenie komfortu życia. Może brakować nam energii, będziemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, a wykonywanie codziennych czynności stanie się wyzwaniem.

Bezpieczeństwo terapii witaminowych

Terapie witaminowe polegają na dożylnym podaniu wlewów - określony preparat wprowadzany jest bezpośrednio do krwioobiegu. Tym samym omija wiele przeszkód mogących wpłynąć na zmniejszone wchłanianie. Do niedawna terapie witaminowe były dedykowane przede wszystkim sportowcom i wszystkim tym, którzy potrzebują dodatkowej dawki energii. Jednak okazuje się, że nie tylko osłabione organizmy mogą korzystać z tego rodzaju terapii. 

Przewagą kroplówek witaminowych nad innymi preparatami jest skoncentrowana dawka substancji prowadząca do pojawienia się pozytywnych efektów. Ponadto preparaty witaminowe podawane w formie dożylnej pozbawione są zbędnych konserwantów, substancji wypełniających czy barwników. Nie ma obaw o bezpieczeństwo stosowanych preparatów. To Główny Inspektor Farmaceutyczny wydaje decyzję o dopuszczeniu konkretnego środka, podobnie jak ma to miejsce w przypadku leków. 

W preparatach witaminowych podawanych drogą dożylną znajdą się najczęściej witaminy A, C, D, E, witaminy z grupy B. Równie często podaje się aminokwasy i składniki mineralne: magnez, sód, potas, cynk, żelazo. Popularność zdobywają także wlewy o działaniu detoksykującym oraz przeciwutleniającym np. z kwasem alfa liponowym.

Kto może skorzystać z podania składników odżywczych drogą dożylną?

Praktycznie każda osoba w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego, umysłowego, w osłabieniu po przebytej chorobie lub gdy zależy nam na wzmocnieniu układu odpornościowego. W zależności od kompozycji składników w konkretnym preparacie terapia może działać regenerująco, dodawać energii, zwiększać wytrzymałość lub poprawiać ogólną kondycję organizmu. O tym, jakie substancje i w jakiej ilości należy dostarczyć do organizmu, powinien zadecydować specjalista po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz analizie diagnostycznej.

Wśród przeciwwskazań do skorzystania z terapii witaminowej znajdą się różnego rodzaju alergie, niedokrwistość, niewydolność nerek, ciężkie zaburzenia układu krążenia oraz innych układów organizmu.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Dowiedz się więcej na temat substancji odżywczych i terapii witaminowych ze szkolenia, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN