Woda alkaliczna - jakie ma właściwości? Woda alkaliczna – właściwości i zastosowanie. Woda o wysokim pH jest także odpowiednia dla osób, które mają stresujący tryb życia 

Woda alkaliczna - jakie ma właściwości? Woda alkaliczna – właściwości i zastosowanie. Woda o wysokim pH jest także odpowiednia dla osób, które mają stresujący tryb życia 

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, jak wpływają różne rodzaje wody na Twoje zdrowie? Jednym z typów wody, który w ostatnich latach zyskał na popularności, jest woda alkaliczna. Wielu ludzi uważa, że picie tej wody może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest woda alkaliczna, jakie ma właściwości, czy są związane z nią jakiekolwiek skutki uboczne oraz jak zrobić wodę alkaliczną w domu.

Woda alkaliczna - co to jest i jakie ma właściwości

Woda alkaliczna, znana również jako woda zasilająca alkalicznie, ma pH wyższe niż neutralne pH 7. Jest to woda, która zawiera większe stężenie jonów wodorowęglanowych, co sprawia, że pH wody jest zwiększone. Woda alkaliczna ma zazwyczaj pH powyżej 8.

Jednym z głównych argumentów przemawiających za spożywaniem wody alkalicznej jest jej zdolność do neutralizowania kwasów w organizmie. Przeciwnicy twierdzą, że organizm sam utrzymuje optymalne pH krwi, niezależnie od spożywanej wody. Jednak zwolennicy wody alkalicznej wierzą, że jej picie może pomóc w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, co może mieć pozytywny wpływ na zdrowie ogólne.

Skutki uboczne wody alkalicznej - czy są jakiekolwiek ryzyka?

Podczas picia wody alkalicznej należy zachować ostrożność, ponieważ nadmierne spożycie może prowadzić do zmiany pH organizmu, co może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Częste i długotrwałe spożywanie wody o wyjątkowo wysokim pH może zakłócić naturalną równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Niemniej jednak, dla większości osób spożywanie wody alkalicznej w umiarkowanych ilościach nie powinno powodować żadnych skutków ubocznych. Ważne jest, aby kontrolować ilość spożywanej wody alkalicznej i pamiętać, że woda nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na równowagę kwasowo-zasadową organizmu.

Jak zrobić wodę alkaliczną w domu - proste sposoby przygotowania

Jeśli chcesz spróbować picia wody alkalicznej, istnieją proste sposoby na jej przygotowanie w domu. Oto kilka z nich:

 1. Dodaj plaster cytryny: Wyciśnij sok z plasterka cytryny do szklanki wody i wymieszaj. Cytryna pomaga zwiększyć pH wody i nadaje jej przyjemny smak.
 2. Użyj wody zjonizowanej: Zakup jonizatora wody lub urządzenia filtrującego, które przekształci zwykłą wodę w wodę alkaliczną.
 3. Dodaj szczyptę sody oczyszczonej: Dodaj szczyptę sody oczyszczonej do szklanki wody i dokładnie wymieszaj. Soda oczyszczona zawiera sole, które mogą zwiększyć pH wody.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Właściwości i korzyści z picia wody alkalicznej - czy warto ją spożywać?

Zwolennicy picia wody alkalicznej wierzą, że może ona przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Oto kilka właściwości i potencjalnych korzyści z picia wody alkalicznej:

 1. Neutralizuje kwasy: Woda alkaliczna może pomóc w neutralizacji nadmiaru kwasów w organizmie, co może pomóc w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej.
 2. Nawadnia organizm: Picie wody alkalicznej, podobnie jak picie zwykłej wody, pomaga w nawadnianiu organizmu i utrzymaniu odpowiedniego poziomu hydratacji.
 3. Zapewnia minerały: Niektóre rodzaje wody alkalicznej mogą zawierać dodatkowe minerały, które mogą być korzystne dla organizmu.
 4. Może wpływać na smak: Niektórzy twierdzą, że woda alkaliczna może mieć bardziej przyjemny smak niż zwykła woda.

Czy woda alkaliczna ma wpływ na zdrowie? - analiza naukowa i kontrowersje

Jeśli chodzi o wpływ picia wody alkalicznej na zdrowie, dostępne badania są ograniczone i niejednoznaczne. Nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby jednoznacznie potwierdzić korzyści zdrowotne związane z picie wody alkalicznej.

Mimo to, jedno jest pewne - picie wody alkalicznej jest zgodne z zaleceniami picia odpowiednich ilości wody i utrzymaniem odpowiedniego poziomu hydratacji. Jeśli wola masz picie wody alkalicznej, zawsze jest ważne, aby spożywać ją w umiarkowanych ilościach, niezależnie od jej korzyści potencjalnych dla zdrowia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca