mgr Weronika Morawska
autor artykułuJak rozpocząć leczenie dla alkoholika?
Pierwszym krokiem w rozpoczęciu leczenia alkoholizmu jest uświadomienie sobie istoty problemu. Jeśli alkoholik rozpozna, że jest uzależniony od alkoholu i wie, że potrzebuje pomocy, aby pozbyć się tego kompulsywnego zachowania, podjęcie decyzji o terapii stanie się łatwiejsze. Jednak często identyfikacja choroby alkoholowej nastręcza trudności, a sam problem jest wypierany i bagatelizowany. Dlatego istotne jest zrozumienie głównych objawów przedmiotowych i podmiotowych alkoholizmu, do których zaliczają się m.in.:
- ciągłe pragnienie picia alkoholu;
- utrata kontroli nad ilością i częstotliwością sięgania po wyskokowe trunki;
- zwiększenie tolerancji na działanie alkoholu;
- agresywne zachowanie po wypiciu trunku;
- problemy z pamięcią.
Często zdarza się również, że pacjent ma objawy zespołu odstawienia, gdy przeżywa okresy bez picia, np. odczuwa drżenie warg, dłoni i stóp oraz ma nudności i nadmiernie się poci. Po uświadomieniu sobie istoty problemu należy poszukać ośrodka, w którym można odbyć leczenie.
Na czym polega terapia dla alkoholika?
Jedną z najskuteczniejszych form leczenia uzależnienia od alkoholu jest pobyt na odwyku. O wiele łatwiej i szybciej można dostać się bez skierowania do prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu, np. takiego jak Od-Nowa k. Warszawy. Odbywająca się tam stacjonarna terapia dla alkoholika skupia się na poszukiwaniu metod powstrzymania impulsów i chęci skłaniających do wypicia alkoholu. Jest to wysiłek pacjenta, nad którym czuwa wyspecjalizowany zespół medyczny oraz specjaliści od zdrowia psychicznego i terapeuci uzależnień.
Proces leczenia alkoholizmu odbywa się w kilku etapach, które mają nauczyć pacjenta skutecznej walki z uzależnieniem oraz wytrwania w stanie abstynencji. Droga do wyjścia z nałogu obejmuje m.in.:
- prawidłowe zdiagnozowanie problemu,
- ustalenie przyczyny uzależnienia,
- wsparcie zdrowia fizycznego i psychicznego,
- psychoterapię grupową i indywidualną,
- naukę radzenia sobie ze stresem,
- uświadomienie negatywnych skutków uzależnienia,
- zrozumienia sensu życia w trzeźwości,
- powrót do normalnego życia.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Ile trwa leczenie dla alkoholika?
Leczenie jest zindywidualizowane i będzie zależeć od reakcji pacjenta na terapię, od tego, jak długo i ile pił, co było przyczyną uzależnienia, jakie są motywacje do wyjścia z nałogu itp. Są ludzie, którzy sami rozpoczynają walkę z alkoholizmem, ale po okresowej abstynencji szybko wracają do picia. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem okazuje się pójście na terapię stacjonarną do ośrodka leczenia alkoholizmu.
Nie ma z góry ustalonego terminu, w którym osoba uzależniona powinna uwolnić się od nałogu. Przyjmuje się, że pobyt w ośrodku trwa minimum kilka tygodni (około 5 tygodni). Jest to czas niezbędny na to, by otrzymać wsparcie ze strony profesjonalistów, zrozumieć proces wychodzenia z nałogu i w spokoju przejść najbardziej krytyczne fazy leczenia. Wszystko po to, by zacząć swoje życie od nowa w stanie trzeźwości.
Sprawdź nasz kurs Alkohol a leki i suplementy diety, aby zrozumieć, jakie mogą być konsekwencje łączenia tych substancji, jakie reakcje mogą wystąpić w organizmie oraz jak zadbać o swoje zdrowie, unikając potencjalnych zagrożeń związanych z ich jednoczesnym stosowaniem.