mgr Bożena Heller
autor artykułuNutraceutyki - czym są i jak działają?
Nutraceutyki to połączenie słów odżywka (nutrition) i lek (pharmaceutical). Są to składniki diety o wykazujące zdolność wpływania pozytywnie na zdrowie. Nutraceutyki to składniki pożywienia lub suplementy diety, które wykazują korzystny wpływ na zdrowie, poza ich podstawowym działaniem żywieniowym.
Przykłady nutraceutyków to kwasy omega-3, witaminy, minerały, probiotyki, prebiotyki, polifenole, antyoksydanty i inne substancje, które mają korzystny wpływ na organizm. Działanie nutraceutyków zależy od ich rodzaju i dawki.
Nutraceutyki na cholesterol
Wysoki poziom cholesterolu to częsty problem zdrowotny. Wzrost poziomu cholesterolu LDL (złego cholesterolu) jest powiązany z chorobami sercowo-naczyniowymi. Suplementacja dietetyczna może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu u osób z hipercholesterolemią. Niektóre z nutraceutyków, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu to:
- Sterole roślinne i stanole - zmniejszają wchłanianie cholesterolu w jelicie, zmniejszając poziom cholesterolu we krwi.
- Błonnik - zmniejsza poziom „złego” cholesterolu (LDL) we krwi.
- Kwas foliowy - może pomóc w obniżeniu poziomu homocysteiny, która może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 - mogą zmniejszyć poziom triglicerydów we krwi i poprawić poziom cholesterolu LDL.
Nutraceutyki na jelita
Zdrowie jelit jest kluczowe dla ogólnego zdrowia organizmu. Nutraceutyki, takie jak probiotyki, prebiotyki i błonnik, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych jelit.
- Probiotyki - to żywe mikroorganizmy, które są dobre dla zdrowia jelit. Mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom jelitowym, dzięki wpływowi na równowagę bakterii jelitowej.
- Prebiotyki - to rodzaj błonnika pokarmowego, który nie jest trawiony przez organizm. Prebiotyki wspomagają rozwój dobrych bakterii jelitowych.
- Błonnik - to rodzaj węglowodanów nie trawionych przez organizm. Błonnik pomaga utrzymać zdrowy układ trawienny, dając uczucie sytości i regulując poziom cukru we krwi.
Nutraceutyki - przykłady suplementów diety o działaniu zdrowotnym
Wiele suplementów diety zawiera nutraceutyki, takie jak:
- Witaminy i minerały - witaminy i minerały są istotne dla ogólnego zdrowia organizmu. Ich niedobór może prowadzić do różnych schorzeń i chorób.
- Przeciwutleniacze - to substancje, które zapobiegają uszkodzeniom komórek i mogą zapobiegać chorobom.
- Kwasy tłuszczowe omega-3 - to roślinne i zwierzęce źródło dobrych tłuszczów, które pomagają w utrzymaniu zdrowych naczyń krwionośnych i obniżają poziom "złego" cholesterolu.
Nutraceutyki na refluks żołądkowo-przełykowy
Refluks żołądkowo-przełykowy to stan, w którym kwas z żołądka powraca do przełyku, powodując zgagę i inne objawy. Nutraceutyki mogą pomóc w łagodzeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego.
- Melisa - jest ziołem, które pomaga w łagodzeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Melisa działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, zmniejszając objawy refluksu.
- Imbir - to kolejna roślina, która może pomóc w łagodzeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Imbir działa przeciwzapalnie, chroniąc błonę śluzową żołądka.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Nutraceutyki a żywność funkcjonalna – podobieństwa i różnice
Nutraceutyki i żywność funkcjonalna lub żywność lecznicza to dwa różne pojęcia związane z żywnością i zdrowiem, ale mają pewne podobieństwa oraz różnice.
Nutraceutyki:
- Definicja: Nutraceutyki to produkty spożywcze lub suplementy diety, które zawierają biologicznie aktywne substancje lub składniki, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie. Są to zwykle skoncentrowane źródła składników odżywczych, witamin, minerałów, przeciwutleniaczy lub innych związków bioaktywnych.
- Celem: Nutraceutyki są stosowane w celu poprawy zdrowia, profilaktyki chorób lub wspomagania leczenia. Mogą również pomagać w zaspokojeniu określonych potrzeb żywieniowych.
- Forma: Nutraceutyki mogą występować w różnych formach, w tym w postaci tabletek, kapsułek, proszku, płynów i innych form suplementów diety.
- Regulacje: Nutraceutyki są często regulowane jako suplementy diety w wielu jurysdykcjach, co oznacza, że podlegają pewnym przepisom dotyczącym jakości i bezpieczeństwa, ale mogą nie być tak rygorystycznie regulowane jak leki.
Żywność funkcjonalna:
- Definicja: Żywność funkcjonalna to żywność, która oprócz dostarczania podstawowych składników odżywczych zawiera składniki biologicznie aktywne, które mogą wpływać korzystnie na zdrowie poza podstawowym zapotrzebowaniem na pożywienie. Są to zazwyczaj produkty spożywcze, które zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby mieć pozytywny wpływ na zdrowie.
- Celem: Żywność funkcjonalna jest zaprojektowana w celu wspierania zdrowia i prevencji chorób, a nie jako substytut leczenia. Przykłady to produkty zawierające probiotyki, prebiotyki, fitosterole, błonnik czy antyoksydanty.
- Forma: Żywność funkcjonalna występuje w postaci typowej żywności, takiej jak jogurty z probiotykami, produkty wzbogacone w witaminy i minerały, czy żywność zawierająca składniki aktywne pochodzenia naturalnego.
- Regulacje: Żywność funkcjonalna jest rygorystycznie regulowana w wielu krajach. Produkcja i reklama takiej żywności podlegają ścisłym przepisom, które określają, jakie twierdzenia na temat zdrowotnych korzyści produktu są dozwolone.
Podsumowując, zarówno nutraceutyki, jak i żywność funkcjonalna mają na celu poprawę zdrowia, ale różnią się pod względem formy, regulacji i celu. Nutraceutyki to zazwyczaj suplementy diety zawierające skoncentrowane składniki odżywcze, podczas gdy żywność funkcjonalna to modyfikowane produkty spożywcze zawierające składniki biologicznie aktywne. Oba te podejścia mogą być częścią zdrowej diety, ale ważne jest, aby korzystać z nich z umiarem i pod nadzorem specjalisty.