Nutraceutyki - co to są i jak działają? Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych

Nutraceutyki - co to są i jak działają? Nutraceutyki - czym są i jak działają? Zastosowanie nutraceutyków w profilaktyce chorób cywilizacyjnych

Nutraceutyki to substancje w diecie, które wywierają korzystny wpływ na zdrowie, zgodnie z definicją Narodowego Instytutu Zdrowia. Nutraceutyki wpływają na różne aspekty zdrowia, takie jak poziom cholesterolu, funkcję jelit, układ odpornościowy, a nawet na zdrowie mózgu. Suplementy diety zawierające nutraceutyki są coraz bardziej popularne wśród osób, które chcą poprawić swoje zdrowie poprzez dietę i suplementację. W poniższym artykule dowiesz się, czym są nutraceutyki i jak działają, a także jakie suplementy diety mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu, poprawie funkcji jelit czy łagodzeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego.

Nutraceutyki - czym są i jak działają?

Nutraceutyki to połączenie słów odżywka (nutrition) i lek (pharmaceutical). Są to składniki diety o wykazujące zdolność wpływania pozytywnie na zdrowie. Nutraceutyki to składniki pożywienia lub suplementy diety, które wykazują korzystny wpływ na zdrowie, poza ich podstawowym działaniem żywieniowym.

Przykłady nutraceutyków to kwasy omega-3, witaminy, minerały, probiotyki, prebiotyki, polifenole, antyoksydanty i inne substancje, które mają korzystny wpływ na organizm. Działanie nutraceutyków zależy od ich rodzaju i dawki.

Nutraceutyki na cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu to częsty problem zdrowotny. Wzrost poziomu cholesterolu LDL (złego cholesterolu) jest powiązany z chorobami sercowo-naczyniowymi. Suplementacja dietetyczna może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu u osób z hipercholesterolemią. Niektóre z nutraceutyków, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu to:

 • Sterole roślinne i stanole - zmniejszają wchłanianie cholesterolu w jelicie, zmniejszając poziom cholesterolu we krwi.
 • Błonnik - zmniejsza poziom „złego” cholesterolu (LDL) we krwi.
 • Kwas foliowy - może pomóc w obniżeniu poziomu homocysteiny, która może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych.
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 - mogą zmniejszyć poziom triglicerydów we krwi i poprawić poziom cholesterolu LDL.

Nutraceutyki na jelita

Zdrowie jelit jest kluczowe dla ogólnego zdrowia organizmu. Nutraceutyki, takie jak probiotyki, prebiotyki i błonnik, mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych jelit.

 • Probiotyki - to żywe mikroorganizmy, które są dobre dla zdrowia jelit. Mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom jelitowym, dzięki wpływowi na równowagę bakterii jelitowej.
 • Prebiotyki - to rodzaj błonnika pokarmowego, który nie jest trawiony przez organizm. Prebiotyki wspomagają rozwój dobrych bakterii jelitowych.
 • Błonnik - to rodzaj węglowodanów nie trawionych przez organizm. Błonnik pomaga utrzymać zdrowy układ trawienny, dając uczucie sytości i regulując poziom cukru we krwi.

Nutraceutyki - przykłady suplementów diety o działaniu zdrowotnym

Wiele suplementów diety zawiera nutraceutyki, takie jak:

 • Witaminy i minerały - witaminy i minerały są istotne dla ogólnego zdrowia organizmu. Ich niedobór może prowadzić do różnych schorzeń i chorób.
 • Przeciwutleniacze - to substancje, które zapobiegają uszkodzeniom komórek i mogą zapobiegać chorobom.
 • Kwasy tłuszczowe omega-3 - to roślinne i zwierzęce źródło dobrych tłuszczów, które pomagają w utrzymaniu zdrowych naczyń krwionośnych i obniżają poziom "złego" cholesterolu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Nutraceutyki na refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks żołądkowo-przełykowy to stan, w którym kwas z żołądka powraca do przełyku, powodując zgagę i inne objawy. Nutraceutyki mogą pomóc w łagodzeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego.

 • Melisa - jest ziołem, które pomaga w łagodzeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Melisa działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie, zmniejszając objawy refluksu.
 • Imbir - to kolejna roślina, która może pomóc w łagodzeniu objawów refluksu żołądkowo-przełykowego. Imbir działa przeciwzapalnie, chroniąc błonę śluzową żołądka.

Nutraceutyki a żywność funkcjonalna – podobieństwa i różnice

Nutraceutyki i żywność funkcjonalna lub żywność lecznicza to dwa różne pojęcia związane z żywnością i zdrowiem, ale mają pewne podobieństwa oraz różnice.

Nutraceutyki:

 1. Definicja: Nutraceutyki to produkty spożywcze lub suplementy diety, które zawierają biologicznie aktywne substancje lub składniki, które mogą mieć korzystny wpływ na zdrowie. Są to zwykle skoncentrowane źródła składników odżywczych, witamin, minerałów, przeciwutleniaczy lub innych związków bioaktywnych.
 2. Celem: Nutraceutyki są stosowane w celu poprawy zdrowia, profilaktyki chorób lub wspomagania leczenia. Mogą również pomagać w zaspokojeniu określonych potrzeb żywieniowych.
 3. Forma: Nutraceutyki mogą występować w różnych formach, w tym w postaci tabletek, kapsułek, proszku, płynów i innych form suplementów diety.
 4. Regulacje: Nutraceutyki są często regulowane jako suplementy diety w wielu jurysdykcjach, co oznacza, że podlegają pewnym przepisom dotyczącym jakości i bezpieczeństwa, ale mogą nie być tak rygorystycznie regulowane jak leki.

Żywność funkcjonalna:

 1. Definicja: Żywność funkcjonalna to żywność, która oprócz dostarczania podstawowych składników odżywczych zawiera składniki biologicznie aktywne, które mogą wpływać korzystnie na zdrowie poza podstawowym zapotrzebowaniem na pożywienie. Są to zazwyczaj produkty spożywcze, które zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby mieć pozytywny wpływ na zdrowie.
 2. Celem: Żywność funkcjonalna jest zaprojektowana w celu wspierania zdrowia i prevencji chorób, a nie jako substytut leczenia. Przykłady to produkty zawierające probiotyki, prebiotyki, fitosterole, błonnik czy antyoksydanty.
 3. Forma: Żywność funkcjonalna występuje w postaci typowej żywności, takiej jak jogurty z probiotykami, produkty wzbogacone w witaminy i minerały, czy żywność zawierająca składniki aktywne pochodzenia naturalnego.
 4. Regulacje: Żywność funkcjonalna jest rygorystycznie regulowana w wielu krajach. Produkcja i reklama takiej żywności podlegają ścisłym przepisom, które określają, jakie twierdzenia na temat zdrowotnych korzyści produktu są dozwolone.

Podsumowując, zarówno nutraceutyki, jak i żywność funkcjonalna mają na celu poprawę zdrowia, ale różnią się pod względem formy, regulacji i celu. Nutraceutyki to zazwyczaj suplementy diety zawierające skoncentrowane składniki odżywcze, podczas gdy żywność funkcjonalna to modyfikowane produkty spożywcze zawierające składniki biologicznie aktywne. Oba te podejścia mogą być częścią zdrowej diety, ale ważne jest, aby korzystać z nich z umiarem i pod nadzorem specjalisty.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca