Żywność lecznicza

Żywność lecznicza

Sytuacja, w której zaczynamy odczuwać pewne dolegliwości związane z pogorszeniem stanu zdrowia sprawia, że nasze zainteresowanie dostępnymi metodami terapii znacznie wzrasta. Szczególnie gdy dostępne środki farmaceutyczne nie przynoszą pożądanych rezultatów, szukamy pomocy w preparatach naturalnych. Czy dodatki do żywności, a wręcz sama żywność może być lekarstwem? Okazuje się, że wiele składników przyczynia się do wsparcia zdrowia ludzkiego organizmu. Jak jednak wyglądają normy prawne dotyczące tzw. żywności leczniczej?

Normy prawne dotyczące stosowania określenia „żywność lecznicza”

Żywność lecznicza - to stwierdzenie, z którym spotkała się większość z nas, jednak zagłębiając się w normy prawne okazuje się, że środkom spożywczym nie można przypisywać właściwości leczenia chorób. Prawo stanowi, że leczniczo mogą działać wyłącznie produkty lecznicze. Informacje zawarte na etykietach, ulotkach czy prezentowane w reklamach nie mogą sugerować, że konkretny produkt spożywczy przyczyni się do poprawy stanu zdrowia czy zwalczenia choroby. W prawie żywnościowym dopuszcza się jednak pewne wyjątki. Mowa m.in. o kategorii dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego, a także wód mineralnych. Istnieje również grupa składników, dla których ustanowiono konkretne oświadczenia medyczne. Jak to wygląda w praktyce?

Różnica pomiędzy oświadczeniem zdrowotnym a oświadczeniem medycznym

Prawo unijne szczegółowo reguluje sytuacje, w których konkretny składnik wykazuje związek pomiędzy jego zastosowaniem a utrzymaniem dobrego stanu zdrowia. Oświadczenie zdrowotne dotyczy składników, które pomagają zachować odpowiednią kondycję czy sprawność. Wspierają one prawidłowe funkcjonowanie organów i układów, jednak prawo nie dopuszcza stwierdzenia o możliwości leczenia stanów chorobowych. Ta cecha różni składniki posiadające oświadczenia zdrowotne od tych, które opisują oświadczenia medyczne. W praktyce oznacza to, że według unijnego prawa wyłącznie produkty medyczne mogą przyczyniać się do skutecznego zwalczania chorób.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

To kolejna grupa produktów, których działaniem nie jest leczenie, ale wsparcie organizmu, tym razem w okresie choroby. Zaliczamy do nich m.in. napoje proteinowe czy drinki energetyczne. Ich stosowanie jest zalecane w przypadku osób, u których nie ma możliwości żywienia w tradycyjny sposób. Mogą być one wykorzystywane w sytuacjach, gdy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do spożywania pokarmów, a organizm potrzebuje dodatkowej dawki energii. Jest to szczególnie istotne, gdy pojawiają się problemy z przełykaniem, gryzieniem pokarmów, występują inne choroby układu pokarmowego, ale także mamy do czynienia z brakiem apetytu czy jadłowstrętem.


Interesujesz się tematykę zdrowotną z zakresu żywności leczniczej ? Przeczytaj jak ważne jest Żywienie w chorobach tarczycy

Żywność funkcjonalna, która wspiera utrzymanie zdrowia organizmu

Żywnością funkcjonalną określa się wszelkie produkty, a dokładniej zawarte w nich konkretne składniki, które posiadają udowodnione korzystne działanie na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Możemy spotkać się także z określeniem nutraceutyków, czyli składników, którym właśnie przypisuje się działanie odżywcze. W tej grupie mogą znaleźć się witaminy i minerały, ale nie tylko. Dotyczy to również składników, które w jakikolwiek sposób biorą udział w przemianach biochemicznych czy syntezie hormonów. Nutraceutyki jako składniki występują naturalnie w żywności, możemy spotkać je również pod postacią suplementów diety. Powstają one np. w wyniku ekstrakcji albo izolacji.

To, jaki wpływ na organizm wywiera odpowiedni składnik, określają właśnie oświadczenia zdrowotne. Warto podkreślić, że pozytywne efekty stosowania żywności funkcjonalnej zależą od: regularności stosowania, ilości konkretnego składnika w diecie, obecności innych składników, które mogą wspierać lub ograniczać jego wchłanianie oraz od formy podania.

Żywność funkcjonalna, choć brzmi dość tajemniczo, oznacza produkty powszechnie znane i stosowane. W tej grupie znajdą się m.in. bakterie probiotyczne zawarte w produktach mlecznych; wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3; likopen, którego źródłem są pomidory; żywność bogata w błonnik, a także napary ziołowe, które wspomagają wydolność psychofizyczną. 

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty na temat żywności leczniczej to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca