bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Żywność lecznicza

Blog healthcare

Żywność lecznicza

Sytuacja, w której zaczynamy odczuwać pewne dolegliwości związane z pogorszeniem stanu zdrowia sprawia, że nasze zainteresowanie dostępnymi metodami terapii znacznie wzrasta. Szczególnie gdy dostępne środki farmaceutyczne nie przynoszą pożądanych rezultatów, szukamy pomocy w preparatach naturalnych. Czy dodatki do żywności, a wręcz sama żywność może być lekarstwem? Okazuje się, że wiele składników przyczynia się do wsparcia zdrowia ludzkiego organizmu. Jak jednak wyglądają normy prawne dotyczące tzw. żywności leczniczej?

Spis treści

 1. Normy prawne dotyczące stosowania określenia „żywność lecznicza”
 2. Różnica pomiędzy oświadczeniem zdrowotnym a oświadczeniem medycznym
 3. Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego
 4. Żywność funkcjonalna, która wspiera utrzymanie zdrowia organizmu
 5. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Normy prawne dotyczące stosowania określenia „żywność lecznicza”

Żywność lecznicza - to stwierdzenie, z którym spotkała się większość z nas, jednak zagłębiając się w normy prawne okazuje się, że środkom spożywczym nie można przypisywać właściwości leczenia chorób. Prawo stanowi, że leczniczo mogą działać wyłącznie produkty lecznicze. Informacje zawarte na etykietach, ulotkach czy prezentowane w reklamach nie mogą sugerować, że konkretny produkt spożywczy przyczyni się do poprawy stanu zdrowia czy zwalczenia choroby. W prawie żywnościowym dopuszcza się jednak pewne wyjątki. Mowa m.in. o kategorii dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego, a także wód mineralnych. Istnieje również grupa składników, dla których ustanowiono konkretne oświadczenia medyczne. Jak to wygląda w praktyce?

Różnica pomiędzy oświadczeniem zdrowotnym a oświadczeniem medycznym

Prawo unijne szczegółowo reguluje sytuacje, w których konkretny składnik wykazuje związek pomiędzy jego zastosowaniem a utrzymaniem dobrego stanu zdrowia. Oświadczenie zdrowotne dotyczy składników, które pomagają zachować odpowiednią kondycję czy sprawność. Wspierają one prawidłowe funkcjonowanie organów i układów, jednak prawo nie dopuszcza stwierdzenia o możliwości leczenia stanów chorobowych. Ta cecha różni składniki posiadające oświadczenia zdrowotne od tych, które opisują oświadczenia medyczne. W praktyce oznacza to, że według unijnego prawa wyłącznie produkty medyczne mogą przyczyniać się do skutecznego zwalczania chorób.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

To kolejna grupa produktów, których działaniem nie jest leczenie, ale wsparcie organizmu, tym razem w okresie choroby. Zaliczamy do nich m.in. napoje proteinowe czy drinki energetyczne. Ich stosowanie jest zalecane w przypadku osób, u których nie ma możliwości żywienia w tradycyjny sposób. Mogą być one wykorzystywane w sytuacjach, gdy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do spożywania pokarmów, a organizm potrzebuje dodatkowej dawki energii. Jest to szczególnie istotne, gdy pojawiają się problemy z przełykaniem, gryzieniem pokarmów, występują inne choroby układu pokarmowego, ale także mamy do czynienia z brakiem apetytu czy jadłowstrętem.


Interesujesz się tematykę zdrowotną z zakresu żywności leczniczej ? Przeczytaj jak ważne jest Żywienie w chorobach tarczycy

Żywność funkcjonalna, która wspiera utrzymanie zdrowia organizmu

Żywnością funkcjonalną określa się wszelkie produkty, a dokładniej zawarte w nich konkretne składniki, które posiadają udowodnione korzystne działanie na utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Możemy spotkać się także z określeniem nutraceutyków, czyli składników, którym właśnie przypisuje się działanie odżywcze. W tej grupie mogą znaleźć się witaminy i minerały, ale nie tylko. Dotyczy to również składników, które w jakikolwiek sposób biorą udział w przemianach biochemicznych czy syntezie hormonów. Nutraceutyki jako składniki występują naturalnie w żywności, możemy spotkać je również pod postacią suplementów diety. Powstają one np. w wyniku ekstrakcji albo izolacji.

To, jaki wpływ na organizm wywiera odpowiedni składnik, określają właśnie oświadczenia zdrowotne. Warto podkreślić, że pozytywne efekty stosowania żywności funkcjonalnej zależą od: regularności stosowania, ilości konkretnego składnika w diecie, obecności innych składników, które mogą wspierać lub ograniczać jego wchłanianie oraz od formy podania.

Żywność funkcjonalna, choć brzmi dość tajemniczo, oznacza produkty powszechnie znane i stosowane. W tej grupie znajdą się m.in. bakterie probiotyczne zawarte w produktach mlecznych; wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3; likopen, którego źródłem są pomidory; żywność bogata w błonnik, a także napary ziołowe, które wspomagają wydolność psychofizyczną. 

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty na temat żywności leczniczej to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN