Naturalne terapie - metody leczenia medycyny naturalnej

Naturalne terapie - metody leczenia medycyny naturalnej

Naturalne terapie - czyli sprawdzone metody leczenia w medycynie naturalnej.Medycyna naturalna wspomaga leczenie wielu chorób, pomaga złagodzić różne dolegliwości, a także jest pomocna w szeroko rozumianej profilaktyce zdrowotnej.Obejmie bardzo różnorodne metody, produkty, czy praktyki. Ich celem jest poprawa ogólnego samopoczucia, pozbycie się wszelkich infekcji i bycie blisko z naturą.

Terapie naturalne

Terapie naturalne stanowią alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia. Dosyć często nazywane są niekonwencjonalną terapią, ponieważ ich działanie nie dotyczy tylko sfery fizycznej, ale również duchowej. Te dwie sfery postrzegane są jako jedna oraz nierozerwalna całość. Wszelkie zaburzenia traktuje się natomiast jako pogarszające ogólny stan zdrowia. Terapie naturalne skupiają się nie tylko na leczeniu już powstałych schorzeń, ale przede wszystkim na zapobieganiu występowaniu chorób.

Terapie naturalne są popularne na całym świecie, a w szczególności w tradycyjnej medycynie chińskiej. Znane są już od wieków i praktykowano je w medycynie.

Niektóre z nich budzą jednak kontrowersje, ale popularność medycyny niekonwencjonalnej nie maleje, a wręcz w ostatnich latach można zauważyć wzrost jej popularności. Za przykład może tutaj służyć zastosowanie naturalnych sposobów leczenia w leczeniu miażdżycy. Mogą one poprawić stan zdrowia pacjenta, ale należy pamiętać, że w tej sytuacji mogą być one uzupełnieniem leczenia konwencjonalnego i bardzo ważne jest w tej sytuacji również zastosowanie odpowiednich leków.

Naturalne, czyli jakie?

Do terapii leczenia naturalnego zalicza się:

 • ziołolecznictwo – jest niezwykle popularne w chińskiej medycynie naturalnej. Produkty lecznicze z Chin to nie tylko produkty ziołowe, czy przyprawy, ale również różnorodne surowce pochodzenia zwierzęcego. Przy pomocy tych preparatów można łagodzić dolegliwości towarzyszące licznym schorzeniom
 • aromaterapia - polega na podawaniu olejków eterycznych. To sprawdzona oraz skuteczna metodą. Zaleca jest np. na pasożyty, czy leczenie owsików. Jej bardzo ważna zasada to regularność
 • akupresura - chociaż jest często mylona z akupunkturą ze względu jest zupełnie inną terapią. Przywiązuje ona dużą wagę do ucisku określonych miejsc na ciele
 • akupunktura - jej istotą jest wbijanie igieł w dane punkty na ciele człowieka. Ta metoda wywodzi się z Chin, jest znana oraz praktykowana na całym świecie. Jej potencjał docenia również medycyna akademicka
 • apiterapia - czyli żartowanie produktów pszczelich w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń
 • masaż - niesie ulgę przy różnych dolegliwościach związanych z bólem, ponadto pomaga wzmocnić układ odpornościowy, to również świetna terapia kręgosłupa
 • homeopatia - wykorzystuje naturalne substancje w celach leczniczych
 • refleksologia - leczenie różnych schorzeń w wyniku naciskania odpowiednich punktów znajdujących się na ciele
 • stawianie baniek - pomaga w leczeniu np. nadciśnienia tętniczego, reumatyzmu, czy problemów z kręgosłupem
 • ćwiczenia oddechowe - pomaga przywrócić harmonię i równowagę w organizmie

Ciekawostka

Do naturalnych terapii zalicza się także dietetyka. Wpływ żywności na zdrowie człowieka doceniany był już wieki temu. Ponadto odpowiedni sposób odżywiania zajmuje bardzo ważne miejsce w ajurwedzie. Warto, więc zdać sobie sprawę jak wiele zależy dla stanu swojego zdrowia od właściwej diety.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Terapie. Ajurweda

Ajurweda to tzw. matka wszystkich naturalnych metod leczenia. Jej nazwa to połączenie dwóch słów: „"ajur" (życie) i "veda" (nauka). Jest ona nieskończonym źródłem wiedzy na temat ludzkiego ciała, umysłu, duszy, a także zmysłów. Według ajurwedyjskiego systemu jesteśmy całościowo zjednoczeni z kosmosem oraz pozostajemy z nim w nieustannej równowadze. Dolegliwości z jakimi musimy się zmierzyć są powiązane z brakiem harmonii, występującym w przepływie energii pomiędzy ciałem, a duszą. Przede wszystkim ajurweda skupia się na przyczynach zaburzeń występujących w przepływie energii, a także ich eliminacji.

Podobnie jak w przypadku pozostałych metody naturalnych terapii leczenia, ajurweda zachęca do holistycznego podejścia do organizmu człowieka. Podkreśla jak ważna jest zdrowa, zrównoważona dieta, zdrowy styl życia i oczyszczanie ciała z toksyn. To wszystko ma się przyczynić do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Medycyna naturalna opiera się na założeniu, że nasz organizm oraz wszystkie sfery naszego życia są jednością. Leczenie dolegliwości związane jest natomiast z koniecznością nie tylko wyleczenia konkretnego schorzenia, ale z przywróceniem równowagi w każdym obszarze.

W medycynie holistycznej mówi się o czterech głównych płaszczyznach życia człowieka, czyli fizycznej, psychicznej, emocjonalnej oraz duchowej. Równowaga i harmonia na każdej z nich jest warunkiem koniecznym do zachowania pełnego zdrowia oraz szczęścia.

Jeśli chciałabyś poszerzyć swoją wiedzę z zakresu naturalnych terapii i poznać holistyczne podejście do zdrowia zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiesz się jakie wzmacniające właściwości dla Twojego organizmu ma medycyna naturalna Jedna płatność = dożywotni dostęp

Chcesz zarabiać więcej jako naturopata ? 

Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych naturopatów dołączając do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca