bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Medycyna alternatywna - na czym polegają jej metody leczenia?

Blog healthcare

Medycyna alternatywna - na czym polegają jej metody leczenia?

Medycyna alternatywna, czyli naturalne metody leczenia. Medycyna niekonwencjonalna - sprawdzone metody lecznicze.

Medycyna niekonwencjonalna, nazywana również alternatywną metodą leczenia wykorzystuje naturalne terapie w celu przeciwdziałaniu chorobom, łagodzenia ich skutków i ogólnego wpływu na poprawę zdrowia. Od wieków wielu ludzi dostrzega jej lecznicze działanie.

Spis treści

 1. Medycyna niekonwencjonalna
 2. Na czym polega medycyna naturalna i kiedy warto ją stosować?
 3. Medycyna konwencjonalna kontra  medycyna alternatywna
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Medycyna niekonwencjonalna

Medycyna naturalna i alternatywna ma wieloletnią tradycję. Od zawsze miała swoich zwolenników i przeciwników, a co za tym idzie jej działanie lecznicze było poddawane wątpliwościom.

Naturalne metody leczenia słyną jednak z udowodnionego wpływu na poprawę zdrowia. Poprawiają komfort życia osobom zmagającym się z różnego rodzaju schorzeniami. Wyróżnić możemy następujące rodzaje medycyny alternatywnej:

 • Medycyna chińska to skuteczna medycyna holistyczna będąca jednym z najstarszych systemów medycznych. Od ponad 3 tys. lat jest nie tylko zajmuje się usprawnianiem procesów leczenia, ale również profilaktyką i rozpoznawaniem różnych schorzeń, dolegliwości, czy chorób. Ta tradycyjna terapia podkreśla istotę harmonii miedzy człowiekiem, a środowiskiem naturalnym, będących życiową siłą. To także podstawa życiowej filozofii (yin i yang) oraz źródło wiedzy na temat właściwości leczniczych żywności, preparatów pochodzenia naturalnego, ziołolecznictwa.


 • Medycyna tybetańska to leczenie alternatywne. Wyznaje ona również podejście holistyczne, traktuje człowieka jako całość. Od wieków praktykowana jest m.in na terenach Tybetu, Mongolii, Chin, czy sąsiednich państw. Jej metody i praktyki opierają się równowadze z trzema siłami witalnymi, silnie wpływających na funkcjonowanie organów wewnętrznych i całego organizmu. W przypadku kiedy jedna z nich oddziałuje mocniej niż pozostałe rozpoczyna się proces chorobowy, zauważyć można pierwsze objawy choroby. Metody medycyny alternatywnej coraz częściej są akceptowane i wykorzystywane przez środowiska lekarskie, a także stanowią uzupełnienie medycyny komplementarnej.


 • Medycyna ajurwedyjska to również metody niekonwencjonalnego leczenie i terapii. Według jej filozofii człowiek jest jednością z kosmosem oraz pozostaje z nim w równowadze. Wszystkie dolegliwości jakie występują w organizmie to dysharmonia energii przepływającej między ciałem a duchem. Z tego powodu zamiast skupiać się na jednostkowych symptomach należy szukać przyczyny zachwiania przepływu energii, starać się je wyeliminować, a tym samym polepszać funkcjonowanie organizmu. Warto wiedzieć, że medycyna ajurwedyjska opiera się na profilaktyce, edukacji, ocenie stylu życia, stanu psychicznego,  warunków klimatycznych, środowiskowych, czy relacji z otoczeniem. Ponadto Wskazuje jak żyć i się odżywiać w celu zapobiegania zakłóceniom przepływu energii.

Na czym polega medycyna naturalna i kiedy warto ją stosować?

Medycyna niekonwencjonalna wykorzystuje takie metody jak:

 • akupresura, leczenie uciskaniem określonych miejsc ciała, masażem
 • akupunktura, leczenie igłami wbijanymi w określone miejsca na ciele
 • apiterapia, leczenie miodem i produktami pszczelimi
 • homeopatia, leczenie wielokrotnie rozcieńczonymi roztworami substancji ziołowych, mineralnych, a także pochodzenia zwierzęcego.
 • urynoterapia, leczenie moczem
 • hirudoterapia, leczenie pijawkami
 • aromaterapia , leczenie zapachami
 • refleksologia, masaż leczniczy/relaksacyjny wywodzący się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej,
 • bioenergoterapia, oddziaływanie terapeuty na pacjenta poprzez dotyk albo za pomocą emitowanej energii biologicznej
 • hipnoterapia, hipnoza


Medycyna alternatywna jest nazywana medycyną holistyczną, ponieważ skupia się na uzdrowieniu człowieka na płaszczyznach takich jak:


 • strefa fizyczna,
 • strefa mentalna,
 • strefa emocjonalna,
 • strefa duchowa.


Medycyna holistyczna podchodzi do człowieka jako do jedności. W wyniku tego nawet bardzo poważne schorzenie jest możliwe do wyleczenia. Według podejścia holistycznego do ludzkiego ciała nadrzędne w walce z chorobą jest pozytywne nastawienie oraz wola walki. Według badań naukowych odpowiednie nastawienie we wszystkich życiowych aspektach odgrywa kluczową rolę.

Leczenie holistyczne nie skupia się, więc wyłącznie na pojedynczych symptomach choroby, a szuka jej przyczyny zwracając tym samym uwagę na cały organizm.

Medycyna konwencjonalna kontra  medycyna alternatywna

Medycyna konwencjonalna i alternatywna różnią się pod wieloma względami. Łączy ich jednak jeden cel, przynieść zdrowie pacjentowi. W wielu krajach żyją one w zgodzie, a także współpracują, co jest korzystne dla obu stron. Ze strony medycyny konwencjonalnej usłyszeć można zarzuty pod adresem przedstawicieli medycyny alternatywnej zarzucające im wiarygodność. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę jak wiele istnieje dowodów potwierdzających skuteczność medycyny alternatywnej.

Przy procesie leczenia oraz profilaktyce warto, więc brać pod uwagę zarówno konwencjonalne jak i niekonwencjonalne metody leczenia. Holistyczne podejście do człowieka jest kluczem do zachowania zdrowia, a także sił witalnych.

Jeśli interesują Cię szkolenia z kategorii medycyny naturalnej i ziołolecznictwa to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek. W przeciwieństwie do innych tego typu platform nie musisz się martwić o dokonywanie co miesięcznych opłat. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na temat medycyny alternatywnej ? 


Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencję do pracy z pacjentem lub po prostu interesujesz się zdrowiem to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem i kwas krzemowy - zastosowanie

Krzem - co to za pierwiastek? Dlaczego niedobór krzemu w diecie jest groźny dla zdrowia? Zastosowanie kwasu krzemowego.Krzem jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych oraz znanych pierwiastków na Ziemi. Jego niedobór w organizmie prowadzić może do zaburzeń wzrostu tkanki łącznej oraz kostnej. Jaką jaszcze rolę pełni ten pierwiastek w organizmie? W jaki sposób można uzupełniać niedobory krzemu?

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Biorezonans magnetyczny - opinie lekarzy

Jakie są opinie lekarzy na temat biorezonansu magnetycznego? Metody terapii, diagnostyki i leczenia? Opinie na temat biorezonansu są bardzo różne. Nie brakuje zarówno zwolenników tej metody jak i przeciwników. Co to za metoda diagnostyki i leczenia? Jakie są opinie większości lekarzy na jej temat? Czy biorezonans działa i może być pomocny w leczeniu różnych chorób?

Wapń na piękne paznokcie

Wapń na piękne paznokcie

Wapń najlepszy na piękne paznokcie? Objawy niedoboru wapnia.Paznokcie to nie tylko aspekt wyglądu zewnętrznego, ale również odzwierciedlają one stan odżywienia, czy stan zdrowia. Nieprawidłowości w zakresie niedoborów pokarmowych zazwyczaj są niewielkie. Z tego powodu trudno jest je zauważyć. Istnieje szereg działań mających na celu wzmocnienie paznokci oraz przeciwdziałanie łamaniu się ich.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
99PLN

Cena regularna: 1188 PLN

Cena rośnie do 390 zł za:

03Dni
05Godzin
12Minut
31Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.11PLN