bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Medycyna alternatywna - na czym polegają jej metody leczenia?

Blog healthcare

Medycyna alternatywna - na czym polegają jej metody leczenia?

Medycyna alternatywna, czyli naturalne metody leczenia. Medycyna niekonwencjonalna - sprawdzone metody lecznicze.

Medycyna niekonwencjonalna, nazywana również alternatywną metodą leczenia wykorzystuje naturalne terapie w celu przeciwdziałaniu chorobom, łagodzenia ich skutków i ogólnego wpływu na poprawę zdrowia. Od wieków wielu ludzi dostrzega jej lecznicze działanie.

Spis treści

 1. Medycyna niekonwencjonalna
 2. Na czym polega medycyna naturalna i kiedy warto ją stosować?
 3. Medycyna konwencjonalna kontra  medycyna alternatywna
 4. Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Medycyna niekonwencjonalna

Medycyna naturalna i alternatywna ma wieloletnią tradycję. Od zawsze miała swoich zwolenników i przeciwników, a co za tym idzie jej działanie lecznicze było poddawane wątpliwościom.

Naturalne metody leczenia słyną jednak z udowodnionego wpływu na poprawę zdrowia. Poprawiają komfort życia osobom zmagającym się z różnego rodzaju schorzeniami. Wyróżnić możemy następujące rodzaje medycyny alternatywnej:

 • Medycyna chińska to skuteczna medycyna holistyczna będąca jednym z najstarszych systemów medycznych. Od ponad 3 tys. lat jest nie tylko zajmuje się usprawnianiem procesów leczenia, ale również profilaktyką i rozpoznawaniem różnych schorzeń, dolegliwości, czy chorób. Ta tradycyjna terapia podkreśla istotę harmonii miedzy człowiekiem, a środowiskiem naturalnym, będących życiową siłą. To także podstawa życiowej filozofii (yin i yang) oraz źródło wiedzy na temat właściwości leczniczych żywności, preparatów pochodzenia naturalnego, ziołolecznictwa.


 • Medycyna tybetańska to leczenie alternatywne. Wyznaje ona również podejście holistyczne, traktuje człowieka jako całość. Od wieków praktykowana jest m.in na terenach Tybetu, Mongolii, Chin, czy sąsiednich państw. Jej metody i praktyki opierają się równowadze z trzema siłami witalnymi, silnie wpływających na funkcjonowanie organów wewnętrznych i całego organizmu. W przypadku kiedy jedna z nich oddziałuje mocniej niż pozostałe rozpoczyna się proces chorobowy, zauważyć można pierwsze objawy choroby. Metody medycyny alternatywnej coraz częściej są akceptowane i wykorzystywane przez środowiska lekarskie, a także stanowią uzupełnienie medycyny komplementarnej.


 • Medycyna ajurwedyjska to również metody niekonwencjonalnego leczenie i terapii. Według jej filozofii człowiek jest jednością z kosmosem oraz pozostaje z nim w równowadze. Wszystkie dolegliwości jakie występują w organizmie to dysharmonia energii przepływającej między ciałem a duchem. Z tego powodu zamiast skupiać się na jednostkowych symptomach należy szukać przyczyny zachwiania przepływu energii, starać się je wyeliminować, a tym samym polepszać funkcjonowanie organizmu. Warto wiedzieć, że medycyna ajurwedyjska opiera się na profilaktyce, edukacji, ocenie stylu życia, stanu psychicznego,  warunków klimatycznych, środowiskowych, czy relacji z otoczeniem. Ponadto Wskazuje jak żyć i się odżywiać w celu zapobiegania zakłóceniom przepływu energii.

Na czym polega medycyna naturalna i kiedy warto ją stosować?

Medycyna niekonwencjonalna wykorzystuje takie metody jak:

 • akupresura, leczenie uciskaniem określonych miejsc ciała, masażem
 • akupunktura, leczenie igłami wbijanymi w określone miejsca na ciele
 • apiterapia, leczenie miodem i produktami pszczelimi
 • homeopatia, leczenie wielokrotnie rozcieńczonymi roztworami substancji ziołowych, mineralnych, a także pochodzenia zwierzęcego.
 • urynoterapia, leczenie moczem
 • hirudoterapia, leczenie pijawkami
 • aromaterapia , leczenie zapachami
 • refleksologia, masaż leczniczy/relaksacyjny wywodzący się z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej,
 • bioenergoterapia, oddziaływanie terapeuty na pacjenta poprzez dotyk albo za pomocą emitowanej energii biologicznej
 • hipnoterapia, hipnoza


Medycyna alternatywna jest nazywana medycyną holistyczną, ponieważ skupia się na uzdrowieniu człowieka na płaszczyznach takich jak:


 • strefa fizyczna,
 • strefa mentalna,
 • strefa emocjonalna,
 • strefa duchowa.


Medycyna holistyczna podchodzi do człowieka jako do jedności. W wyniku tego nawet bardzo poważne schorzenie jest możliwe do wyleczenia. Według podejścia holistycznego do ludzkiego ciała nadrzędne w walce z chorobą jest pozytywne nastawienie oraz wola walki. Według badań naukowych odpowiednie nastawienie we wszystkich życiowych aspektach odgrywa kluczową rolę.

Leczenie holistyczne nie skupia się, więc wyłącznie na pojedynczych symptomach choroby, a szuka jej przyczyny zwracając tym samym uwagę na cały organizm.

Medycyna konwencjonalna kontra  medycyna alternatywna

Medycyna konwencjonalna i alternatywna różnią się pod wieloma względami. Łączy ich jednak jeden cel, przynieść zdrowie pacjentowi. W wielu krajach żyją one w zgodzie, a także współpracują, co jest korzystne dla obu stron. Ze strony medycyny konwencjonalnej usłyszeć można zarzuty pod adresem przedstawicieli medycyny alternatywnej zarzucające im wiarygodność. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę jak wiele istnieje dowodów potwierdzających skuteczność medycyny alternatywnej.

Przy procesie leczenia oraz profilaktyce warto, więc brać pod uwagę zarówno konwencjonalne jak i niekonwencjonalne metody leczenia. Holistyczne podejście do człowieka jest kluczem do zachowania zdrowia, a także sił witalnych.

Jeśli interesują Cię szkolenia z kategorii medycyny naturalnej i ziołolecznictwa to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek. W przeciwieństwie do innych tego typu platform nie musisz się martwić o dokonywanie co miesięcznych opłat. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na temat medycyny alternatywnej ? 


Jeśli chcesz podnieść swoje kompetencję do pracy z pacjentem lub po prostu interesujesz się zdrowiem to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN