Narcyzm - co to za zaburzenie? Objawy narcyzmu i test na narcyzm. Osobowość narcystyczna – diagnostyka

Narcyzm - co to za zaburzenie? Objawy narcyzmu i test na narcyzm. Osobowość narcystyczna – diagnostyka

Narcyzm to zaburzenie osobowości, które charakteryzuje się silnym poczuciem własnej wartości, skłonnością do nadmiernego egoizmu oraz potrzebą uzyskiwania uznania i uwielbienia innych. Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości często mają trudności w nawiązywaniu zdrowych relacji międzyludzkich, ponieważ skupiają się przede wszystkim na własnych potrzebach i oczekiwaniach, ignorując potrzeby innych.

Narcyzm - co to takiego i jakie są jego cechy charakterystyczne?

Narcyzm to zaburzenie osobowości, w którym osoba wykazuje silne poczucie własnej wartości i skłonność do nadmiernego życia w świecie fantazji o idealnych sukcesach. Cechy charakterystyczne narcyzmu to:

 • Skoncentrowanie na sobie i własnych potrzebach
 • Nadmierna potrzeba uznania i uwielbienia
 • Przekonanie o własnej wyjątkowości i wyższości nad innymi
 • Brak empatii i skłonność do wykorzystywania innych
 • Wrażliwość na krytykę i zranienie ego
 • Wielkomówność i demonstracja własnych osiągnięć
 • Trudności w utrzymywaniu trwałych relacji z innymi

Objawy narcyzmu - jak rozpoznać osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości?

Narcyzm można rozpoznać na podstawie charakterystycznych objawów. Niektóre z nich to:

 1. Wygórowane poczucie własnej wartości - osoby narcystyczne mają bardzo wysokie mniemanie o sobie i często uważają się za wyjątkowe i niezwykłe
 2. Nadmierna potrzeba uznania i uwielbienia - osoby narcystyczne pragną, aby inni podziwiali ich sukcesy i cenili ich wysiłki
 3. Brak empatii - osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości są mało wrażliwe na uczucia i potrzeby innych ludzi, skupiając się głównie na sobie
 4. Wykorzystywanie innych - osoby narcystyczne mogą wykorzystywać innych dla własnych celów i korzyści, nie zważając na ich dobro
 5. Nadmierna krytyczność wobec innych - osoby narcystyczne często są bardzo krytyczne wobec innych i nie akceptują innych poglądów i opinii
 6. Brak zdolności do radzenia sobie z porażkami orazy krytyką - osoby narcystyczne bardzo źle znoszą porażki i krytykę, które mogą powodować duże osłabienie ich poczucia własnej wartości

Test na narcyzm - jak ocenić swoje tendencje narcystyczne?

Jeśli masz podejrzenia, że może być u Ciebie obecne narcystyczne zaburzenie osobowości, warto wykonać prosty test na narcyzm. Można to zrobić, odpowiadając na szereg pytań dotyczących Twojego poczucia własnej wartości, relacji z innymi, empatii i innych cech charakterystycznych dla narcyzmu.

Najlepiej skorzystać z gotowych narzędzi dostępnych online, które pomogą Ci ocenić swoje tendencje narcystyczne. Jednym z popularnych testów jest Skala Narcyzmu Roberta Raskina.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Narcyzm ukryty - o czym warto wiedzieć na temat subtelnych przejawów narcyzmu?

Narcyzm ukryty to forma narcystycznego zaburzenia osobowości, która nie jest tak oczywista jak klasyczny narcyzm. Osoby z narcyzmem ukrytym charakteryzują się niższym poziomem pewności siebie i mniej wyraźnym wysokim mniemaniem o sobie, ale w dalszym ciągu wykazują cechy narcystyczne. Często są bardziej manipulacyjne i stosują subtelne taktyki, aby osiągnąć swoje cele.

Ważne jest świadomość, że narcyzm ukryty może być trudniejszy do rozpoznania, ponieważ osoby nie prezentują klasycznych objawów narcyzmu, ale nadal wykazują te same skłonności do egocentryzmu, braku empatii i wykorzystywania innych.

Narcyzm wrażliwy - co odróżnia go od klasycznego narcyzmu i jak się objawia?

Narcyzm wrażliwy, znany również jako narcyzm chwiejny emocjonalnie, odróżnia się od klasycznego narcyzmu. Osoby z narcyzmem wrażliwym mają wysokie poczucie własnej wartości, ale równocześnie są bardzo wrażliwe na krytykę i odrzucenie. Często wykazują labilność emocjonalną i trudności w regulowaniu swoich emocji.

Objawy narcyzmu wrażliwego to:

Narcyzm wrażliwy jest związany z innymi zaburzeniami osobowości, takimi jak borderline (emocjonalne), co może utrudnić dokładną diagnozę.

Podsumowanie

Narcyzm to zaburzenie osobowości, które charakteryzuje się wygórowanym poczuciem własnej wartości, egoizmem oraz nadmierną potrzebą uwielbienia i uznania. Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości mają trudności w utrzymywaniu zdrowych relacji międzyludzkich oraz skoncentrowane są na własnych potrzebach i oczekiwaniach. Jeśli uważasz, że masz tendencje narcystyczne, warto skorzystać z testów dostępnych online lub skonsultować się z terapeutą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca