Czy warto pić sok z selera naciowego?
W selerze naciowym znaleźć możemy liczne wartościowe składniki aktywne. Przede wszystkim charakteryzuje go niska kaloryczność, spora ilość cennego błonnika, obecność witamin i minerałów, czy antyoksydantów. Spożywanie selera naciowego dostarcza organizmowi duże ilości witaminy A, C, witaminy K, witamina z grupy B. Stanowi on również źródło składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, potas, fosfor oraz żelazo. Sok z sera naciowego warto włączyć do codziennej diety. Słynie on z następujących korzyści zdrowotnych:
- nawadnia organizm
- wykazuje działanie antyoksydacyjne
- wspomaga metabolizm (wpływa bardzo korzystnie na trawienie)
- poprawia pracę naczyń krwionośnych (wpływa korzystnie na układ krążenia i ciśnienie krwi)
- poprawia pracę układu moczowego, ma działanie moczopędne
- pomaga w zachowaniu młodego wyglądu cery
- podnosi libido
- wykazuje działanie przeciwutleniające
- zmniejsza stany zapalne
- usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego
Jak sok z selera działa na organizm?
Warto zrobić sok z selera naciowego albo kupić go i pić w celach profilaktyki zdrowia. Dzięki swoim właściwością wpływa on korzystnie na:
- wspomaganie odchudzania - jest niskokaloryczny (w 100g seler naciowy ma jedynie 14 kcal), usprawnia metabolizm, a także poprawia działanie układu pokarmowego, co wspiera utratę zbędnych kilogramów
- układ pokarmowy - wspomaga działanie układu pokarmowego, żołądka, jelit, wątroby i dróg żółciowych. Systematycznie pity sok z selera naciowego może zmniejszyć ryzyko pojawienia się zaparć, wzdęć, czy bólów brzucha
- choroby sercowo-naczyniowe - pomaga zmniejszyć ilość cholesterolu we krwi. Ponadto reguluje ciśnienie tętnicze, zapobiega zawałom oraz udarom
- odporność -zmniejsza ryzyko częstych infekcji
- choroby neurodegeneracyjne - zapobiega niekorzystnym zmianom w mózgu, które prowadzą do rozwinięcia się schorzeń takich jak choroba Parkinsona, czy choroba Alzheimera
- stany zapalne - zmniejsza ryzyko powiązane z rozwijaniem się stanów zapalnych i pomaga w ich łagodzeniu. Picie soku z selera naciowego wspiera rekonwalescencję wielu schorzeń
- choroby stawów - dzięki przeciwzapalnemu działaniu apigeniny zawartej w selerze naciowym wspomaga stawy. Jego spożywanie polecane jest osobom z artretyzmem, czy reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Pamiętaj
Sok selera z jest niskokaloryczny tylko 14 kcal w 100 g
Przepis na sok z selera
Jak zrobić sok z selera naciowego? Sok z selera jest łatwy w przygotowaniu.Ponadto można dodać do niego inne składniki, aby jego smak był bardziej atrakcyjny smak. Do jego przygotowania najlepiej użyć wyciskarki wolnoobrotowej.Zastosować można również sokowirówkę lub blender.
Przepis na sok z selera naciowego i jabłek - składniki:
- 3 łodygi selera naciowego
- 3 jabłka
Składniki umyj, pokrój oraz wyciśnij. Tak przygotowany sok możesz przechowywać w temperaturze 5-8 stopni celcjusza do 24 godzin.
Jeśli masz ochotę do soku możesz dodać takie składniki jak: sok z cytryny, banany, szpinak, marchewkę, ogórek, czerwoną kapustę, botwinkę, kapustę rzymska, jarmuż, kolendrę, czy natka pietruszki.
Należy wiedzieć, że istnieją przeciwwskazania co do picia soku z selera naciowego. Nie powinny pić go osoby, zmagające się z problemami z nerkami albo mające skłonność do kamicy nerkowej. Seler naciowy zawiera dużo szczawianów, które mogą ten problem nasilić.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, które z warzyw dostarczają cennych składników i posiadają właściwości przeciwutleniające zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl - sprawdź nasz kurs z dietetyki online. Sprawdź dlaczego do swojej codziennej diety warto włączyć sok z sera naciowego i zdobądź wiedzę o naturalnych cudownych lekarstwach. Jedna płatność = dożywotni dostęp.