Witamina K: Rola w krzepliwości krwi i zdrowiu kości. Niedobór witaminy K zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób nowotworowych. Witamina K - występowanie, źródła, skutki niedoboru i nadmiaru. Witamina K - jaką funkcję pełni w organizmie? Nadmiar witaminy K

Witamina K: Rola w krzepliwości krwi i zdrowiu kości. Niedobór witaminy K zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób nowotworowych. Witamina K - występowanie, źródła, skutki niedoboru i nadmiaru. Witamina K - jaką funkcję pełni w organizmie? Nadmiar witaminy K

Witamina K pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Należy ona do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W szczególności bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, ale również wpływa na zdrowie kości.

Witamina K - rola w organizmie

Jak już wspomnieliśmy, witamina K wpływa na proces krzepnięcia krwi. Bez tej witaminy krew nie zastyga w razie uszkodzenia naczyń krwionośnych i zbyt prosta jatka może skończyć się tragicznie. Kwas omega-3 ma takie samo zadanie.

Poza tym witamina K wspomaga utrzymanie odpowiedniej gęstości kości i hamuje proces ich utraty.

Nadmiar i niedobór witaminy K - objawy

Jak z każdym składnikiem odżywczym, tak i tutaj pojawiają się problemy związane z nadmiarem lub niedoborem. W przypadku niedoboru witaminy K, mogą pojawić się niebezpieczne krwotoki. Jednakże, zdarza się to bardzo rzadko. Większość ludzi ma wystarczającą ilość witaminy K z diety.

Z kolei nadmiar witaminy K może spowodować problemy z krzepnięciem krwi lub zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Ponadto, może wpłynąć negatywnie na pracę wątroby.

Witamina K - właściwości i przeciwwskazania

Witamina K jest składnikiem odżywczym, który sprzyja procesowi krzepnięcia krwi. Szczególnie potrzebna jest osobom, przyjmującym leki przeciwzakrzepowe, aby uzupełnić niedobór witaminy K. Ponadto, witamina K odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia kości.

Istnieją jednakże również przeciwwskazania związane z witaminą K. Jeśli ktoś przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, powinien unikać przesadnego spożycia tej witaminy, ponieważ może ona wpłynąć negatywnie na działanie tych leków.

Na co działa witamina K?

Jak już wspomnieliśmy, witamina K działa na proces krzepnięcia krwi oraz wpływa na kondycję kości. Witamina ta może również wpłynąć korzystnie na układ moczowy i nerek oraz na układ immunologiczny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Źródła witaminy K

Witaminę K można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Najwięcej witaminy K znajdziemy w zielonych warzywach, takich jak szpinak, brokuły, jarmuż czy kalafior. Występuje ona również w niektórych olejach roślinnych, w wątrobie, mięsie oraz serach.

Niedobór witaminy K u noworodka

Niedobór witaminy K u noworodka może prowadzić do poważnych konsekwencji. Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi, dlatego jej niedobór może skutkować krwawieniami. Noworodki mają ograniczoną zdolność do syntezowania witaminy K we wczesnych dniach życia, ponieważ mikroorganizmy jelitowe odpowiedzialne za jej produkcję jeszcze nie ukształtowały się w ich organizmach. Dlatego ważne jest, aby noworodki otrzymały suplementację witaminą K. Zwykle podaje się ją w formie zastrzyku domięśniowego w pierwszych godzinach po porodzie. Taka interwencja może zapobiec niekontrolowanym krwawieniom oraz zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego. Niedobór witaminy K u noworodków może być trudny do zdiagnozowania, dlatego rutynowe podawanie suplementów jest zalecane jako standardowa procedura. Ważne jest, aby rodzice skonsultowali się z lekarzem i dowiedzieli się, jak dbać o właściwe spożycie witaminy K przez swoje dziecko. 

Witamina K jest ważnym składnikiem odżywczym dla procesu krzepnięcia krwi i zdrowia kości. Warto uzupełniać jej niedobory z diety, ale jednocześnie unikać przesadnej ilości w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym różni się nowoczesna technologia wellness od medycyny ?

Czym różni się nowoczesna technologia wellness od medycyny ?

W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój technologii wspierających zdrowie. Urządzenia wearable, aplikacje do monitorowania snu, biofeedback, terapie światłem czy osobiste generatory częstotliwości wszystko to buduje nowy segment rynku: nowoczesny wellness. Czym jednak różni się ta ścieżka wsparcia organizmu od klasycznej medycyny? I gdzie przebiega granica między profilaktyką a leczeniem?

Nowoczesne metody leczenia zaćmy – co warto wiedzieć przed operacją ?

Nowoczesne metody leczenia zaćmy – co warto wiedzieć przed operacją ?

Zaćma to choroba oczu, która prowadzi do stopniowego pogarszania się widzenia. Najczęściej występuje u osób starszych, jednak może również dotykać młodszych dorosłych – na przykład w wyniku urazów, innych chorób lub stosowania niektórych leków. Na szczęście współczesna medycyna oferuje skuteczne i bezpieczne metody leczenia zaćmy, które pozwalają przywrócić ostrość widzenia i znacząco poprawić komfort życia. Jak wygląda nowoczesne leczenie zaćmy? Czego można się spodziewać przed, w trakcie i po zabiegu? Oto najważniejsze informacje.

Jak radzić sobie z bólem głowy? Naturalne i farmakologiczne sposoby

Jak radzić sobie z bólem głowy? Naturalne i farmakologiczne sposoby

Ból głowy utrudnia koncentrację i pozbawia energii, przez co potrafi skutecznie zepsuć codzienne plany. Jego przyczyny bywają bardzo różne począwszy od stresu i przemęczenia po problemy zdrowotne wymagające konsultacji lekarskiej. Dowiedz się, jak radzić sobie z tą dolegliwością. Kiedy wystarczą naturalne metody, a kiedy trzeba włączyć leki dostępne bez recepty?

Jak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień ?

Jak wybrać prywatny ośrodek leczenia uzależnień ?

Prywatny ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, które odgrywa kluczową rolę w procesie rehabilitacji osób borykających się z różnymi uzależnieniami. Wybór odpowiedniego ośrodka jest jednym z najistotniejszych etapów w walce z nałogiem, a decyzja ta ma ogromny wpływ na dalszy przebieg terapii oraz możliwość osiągnięcia trwałej abstynencji. Warto zatem zastanowić się, na co zwrócić uwagę przy wyborze prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, by zapewnić sobie lub bliskiej osobie najlepszą opiekę i pomoc w walce z uzależnieniem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Dożywotni dostęp
199zł / jednorazowo
Zobacz co zyskasz

Dożywotni dostęp do platformy - jednorazowa płatność

  • Pełen dostęp do 100 kursów video na zawsze
  • Bez ukrytych opłat i automatycznego przedłużania
  • Nowe treści co miesiąc