Witamina K: Rola w krzepliwości krwi i zdrowiu kości. Niedobór witaminy K zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób nowotworowych. Witamina K - występowanie, źródła, skutki niedoboru i nadmiaru. Witamina K - jaką funkcję pełni w organizmie? Nadmiar witaminy K

Witamina K: Rola w krzepliwości krwi i zdrowiu kości. Niedobór witaminy K zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób nowotworowych. Witamina K - występowanie, źródła, skutki niedoboru i nadmiaru. Witamina K - jaką funkcję pełni w organizmie? Nadmiar witaminy K

Witamina K pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Należy ona do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W szczególności bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, ale również wpływa na zdrowie kości.

Witamina K - rola w organizmie

Jak już wspomnieliśmy, witamina K wpływa na proces krzepnięcia krwi. Bez tej witaminy krew nie zastyga w razie uszkodzenia naczyń krwionośnych i zbyt prosta jatka może skończyć się tragicznie. Kwas omega-3 ma takie samo zadanie.

Poza tym witamina K wspomaga utrzymanie odpowiedniej gęstości kości i hamuje proces ich utraty.

Nadmiar i niedobór witaminy K - objawy

Jak z każdym składnikiem odżywczym, tak i tutaj pojawiają się problemy związane z nadmiarem lub niedoborem. W przypadku niedoboru witaminy K, mogą pojawić się niebezpieczne krwotoki. Jednakże, zdarza się to bardzo rzadko. Większość ludzi ma wystarczającą ilość witaminy K z diety.

Z kolei nadmiar witaminy K może spowodować problemy z krzepnięciem krwi lub zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Ponadto, może wpłynąć negatywnie na pracę wątroby.

Witamina K - właściwości i przeciwwskazania

Witamina K jest składnikiem odżywczym, który sprzyja procesowi krzepnięcia krwi. Szczególnie potrzebna jest osobom, przyjmującym leki przeciwzakrzepowe, aby uzupełnić niedobór witaminy K. Ponadto, witamina K odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia kości.

Istnieją jednakże również przeciwwskazania związane z witaminą K. Jeśli ktoś przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, powinien unikać przesadnego spożycia tej witaminy, ponieważ może ona wpłynąć negatywnie na działanie tych leków.

Na co działa witamina K?

Jak już wspomnieliśmy, witamina K działa na proces krzepnięcia krwi oraz wpływa na kondycję kości. Witamina ta może również wpłynąć korzystnie na układ moczowy i nerek oraz na układ immunologiczny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Źródła witaminy K

Witaminę K można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Najwięcej witaminy K znajdziemy w zielonych warzywach, takich jak szpinak, brokuły, jarmuż czy kalafior. Występuje ona również w niektórych olejach roślinnych, w wątrobie, mięsie oraz serach.

Niedobór witaminy K u noworodka

Niedobór witaminy K u noworodka może prowadzić do poważnych konsekwencji. Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi, dlatego jej niedobór może skutkować krwawieniami. Noworodki mają ograniczoną zdolność do syntezowania witaminy K we wczesnych dniach życia, ponieważ mikroorganizmy jelitowe odpowiedzialne za jej produkcję jeszcze nie ukształtowały się w ich organizmach. Dlatego ważne jest, aby noworodki otrzymały suplementację witaminą K. Zwykle podaje się ją w formie zastrzyku domięśniowego w pierwszych godzinach po porodzie. Taka interwencja może zapobiec niekontrolowanym krwawieniom oraz zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego. Niedobór witaminy K u noworodków może być trudny do zdiagnozowania, dlatego rutynowe podawanie suplementów jest zalecane jako standardowa procedura. Ważne jest, aby rodzice skonsultowali się z lekarzem i dowiedzieli się, jak dbać o właściwe spożycie witaminy K przez swoje dziecko. 

Witamina K jest ważnym składnikiem odżywczym dla procesu krzepnięcia krwi i zdrowia kości. Warto uzupełniać jej niedobory z diety, ale jednocześnie unikać przesadnej ilości w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca