Witamina K: Rola w krzepliwości krwi i zdrowiu kości. Niedobór witaminy K zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób nowotworowych. Witamina K - występowanie, źródła, skutki niedoboru i nadmiaru. Witamina K - jaką funkcję pełni w organizmie? Nadmiar witaminy K

Witamina K: Rola w krzepliwości krwi i zdrowiu kości. Niedobór witaminy K zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób nowotworowych. Witamina K - występowanie, źródła, skutki niedoboru i nadmiaru. Witamina K - jaką funkcję pełni w organizmie? Nadmiar witaminy K

Witamina K pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Należy ona do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W szczególności bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, ale również wpływa na zdrowie kości.

Witamina K - rola w organizmie

Jak już wspomnieliśmy, witamina K wpływa na proces krzepnięcia krwi. Bez tej witaminy krew nie zastyga w razie uszkodzenia naczyń krwionośnych i zbyt prosta jatka może skończyć się tragicznie. Kwas omega-3 ma takie samo zadanie.

Poza tym witamina K wspomaga utrzymanie odpowiedniej gęstości kości i hamuje proces ich utraty.

Nadmiar i niedobór witaminy K - objawy

Jak z każdym składnikiem odżywczym, tak i tutaj pojawiają się problemy związane z nadmiarem lub niedoborem. W przypadku niedoboru witaminy K, mogą pojawić się niebezpieczne krwotoki. Jednakże, zdarza się to bardzo rzadko. Większość ludzi ma wystarczającą ilość witaminy K z diety.

Z kolei nadmiar witaminy K może spowodować problemy z krzepnięciem krwi lub zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Ponadto, może wpłynąć negatywnie na pracę wątroby.

Witamina K - właściwości i przeciwwskazania

Witamina K jest składnikiem odżywczym, który sprzyja procesowi krzepnięcia krwi. Szczególnie potrzebna jest osobom, przyjmującym leki przeciwzakrzepowe, aby uzupełnić niedobór witaminy K. Ponadto, witamina K odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia kości.

Istnieją jednakże również przeciwwskazania związane z witaminą K. Jeśli ktoś przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, powinien unikać przesadnego spożycia tej witaminy, ponieważ może ona wpłynąć negatywnie na działanie tych leków.

Na co działa witamina K?

Jak już wspomnieliśmy, witamina K działa na proces krzepnięcia krwi oraz wpływa na kondycję kości. Witamina ta może również wpłynąć korzystnie na układ moczowy i nerek oraz na układ immunologiczny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Źródła witaminy K

Witaminę K można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Najwięcej witaminy K znajdziemy w zielonych warzywach, takich jak szpinak, brokuły, jarmuż czy kalafior. Występuje ona również w niektórych olejach roślinnych, w wątrobie, mięsie oraz serach.

Niedobór witaminy K u noworodka

Niedobór witaminy K u noworodka może prowadzić do poważnych konsekwencji. Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi, dlatego jej niedobór może skutkować krwawieniami. Noworodki mają ograniczoną zdolność do syntezowania witaminy K we wczesnych dniach życia, ponieważ mikroorganizmy jelitowe odpowiedzialne za jej produkcję jeszcze nie ukształtowały się w ich organizmach. Dlatego ważne jest, aby noworodki otrzymały suplementację witaminą K. Zwykle podaje się ją w formie zastrzyku domięśniowego w pierwszych godzinach po porodzie. Taka interwencja może zapobiec niekontrolowanym krwawieniom oraz zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego. Niedobór witaminy K u noworodków może być trudny do zdiagnozowania, dlatego rutynowe podawanie suplementów jest zalecane jako standardowa procedura. Ważne jest, aby rodzice skonsultowali się z lekarzem i dowiedzieli się, jak dbać o właściwe spożycie witaminy K przez swoje dziecko. 

Witamina K jest ważnym składnikiem odżywczym dla procesu krzepnięcia krwi i zdrowia kości. Warto uzupełniać jej niedobory z diety, ale jednocześnie unikać przesadnej ilości w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
22Godzin
32Minut
28Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca