bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Witamina K: Rola w krzepliwości krwi i zdrowiu kości. Niedobór witaminy K zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób nowotworowych. Witamina K - występowanie, źródła, skutki niedoboru i nadmiaru. Witamina K - jaką funkcję pełni w organizmie? Nadmiar witaminy K

Blog healthcare

Witamina K: Rola w krzepliwości krwi i zdrowiu kości. Niedobór witaminy K zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób nowotworowych. Witamina K - występowanie, źródła, skutki niedoboru i nadmiaru. Witamina K - jaką funkcję pełni w organizmie? Nadmiar witaminy K

Witamina K pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Należy ona do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W szczególności bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, ale również wpływa na zdrowie kości.

Spis treści

 1. Witamina K - rola w organizmie
 2. Nadmiar i niedobór witaminy K - objawy
 3. Witamina K - właściwości i przeciwwskazania
 4. Na co działa witamina K?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Źródła witaminy K
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Niedobór witaminy K u noworodka

Witamina K - rola w organizmie

Jak już wspomnieliśmy, witamina K wpływa na proces krzepnięcia krwi. Bez tej witaminy krew nie zastyga w razie uszkodzenia naczyń krwionośnych i zbyt prosta jatka może skończyć się tragicznie. Kwas omega-3 ma takie samo zadanie.

Poza tym witamina K wspomaga utrzymanie odpowiedniej gęstości kości i hamuje proces ich utraty.

Nadmiar i niedobór witaminy K - objawy

Jak z każdym składnikiem odżywczym, tak i tutaj pojawiają się problemy związane z nadmiarem lub niedoborem. W przypadku niedoboru witaminy K, mogą pojawić się niebezpieczne krwotoki. Jednakże, zdarza się to bardzo rzadko. Większość ludzi ma wystarczającą ilość witaminy K z diety.

Z kolei nadmiar witaminy K może spowodować problemy z krzepnięciem krwi lub zwiększyć ryzyko zakrzepicy. Ponadto, może wpłynąć negatywnie na pracę wątroby.

Witamina K - właściwości i przeciwwskazania

Witamina K jest składnikiem odżywczym, który sprzyja procesowi krzepnięcia krwi. Szczególnie potrzebna jest osobom, przyjmującym leki przeciwzakrzepowe, aby uzupełnić niedobór witaminy K. Ponadto, witamina K odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia kości.

Istnieją jednakże również przeciwwskazania związane z witaminą K. Jeśli ktoś przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, powinien unikać przesadnego spożycia tej witaminy, ponieważ może ona wpłynąć negatywnie na działanie tych leków.

Na co działa witamina K?

Jak już wspomnieliśmy, witamina K działa na proces krzepnięcia krwi oraz wpływa na kondycję kości. Witamina ta może również wpłynąć korzystnie na układ moczowy i nerek oraz na układ immunologiczny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Źródła witaminy K

Witaminę K można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Najwięcej witaminy K znajdziemy w zielonych warzywach, takich jak szpinak, brokuły, jarmuż czy kalafior. Występuje ona również w niektórych olejach roślinnych, w wątrobie, mięsie oraz serach.

Niedobór witaminy K u noworodka

Niedobór witaminy K u noworodka może prowadzić do poważnych konsekwencji. Witamina K jest niezbędna do prawidłowego krzepnięcia krwi, dlatego jej niedobór może skutkować krwawieniami. Noworodki mają ograniczoną zdolność do syntezowania witaminy K we wczesnych dniach życia, ponieważ mikroorganizmy jelitowe odpowiedzialne za jej produkcję jeszcze nie ukształtowały się w ich organizmach. Dlatego ważne jest, aby noworodki otrzymały suplementację witaminą K. Zwykle podaje się ją w formie zastrzyku domięśniowego w pierwszych godzinach po porodzie. Taka interwencja może zapobiec niekontrolowanym krwawieniom oraz zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego. Niedobór witaminy K u noworodków może być trudny do zdiagnozowania, dlatego rutynowe podawanie suplementów jest zalecane jako standardowa procedura. Ważne jest, aby rodzice skonsultowali się z lekarzem i dowiedzieli się, jak dbać o właściwe spożycie witaminy K przez swoje dziecko. 

Witamina K jest ważnym składnikiem odżywczym dla procesu krzepnięcia krwi i zdrowia kości. Warto uzupełniać jej niedobory z diety, ale jednocześnie unikać przesadnej ilości w przypadku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz