bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Medytacja dla dzieci - jak wprowadzić medytację do życia dziecka? Ćwiczenia medytacyjne dla dzieci - jak zrelaksować dziecko? Jak pomóc dziecku poznać zastosowania medytacji?

Blog healthcare

Medytacja dla dzieci - jak wprowadzić medytację do życia dziecka? Ćwiczenia medytacyjne dla dzieci - jak zrelaksować dziecko? Jak pomóc dziecku poznać zastosowania medytacji?

Wprowadzenie

Medytacja to praktyka, która może przynieść wiele korzyści nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Obecnie coraz więcej rodziców jest zainteresowanych wprowadzeniem medytacji do życia swoich dzieci, aby pomóc im w radzeniu sobie ze stresem, poprawić koncentrację i zwiększyć poczucie spokoju. W tym artykule dowiesz się, jak wprowadzić medytację dla dzieci do codziennego życia oraz jakie techniki mogą pomóc Twojemu dziecku w zasypianiu i odprężeniu się przed snem.

Spis treści

 1. Dlaczego warto medytować z dzieckiem? Ćwiczenia medytacyjne da dzieci 
 2. Jak wprowadzić medytację do codziennego życia dziecka? Nauczenie dzieci uważności 
 3. Dlaczego medytacja przed snem jest ważna?
 4. Techniki medytacji dla dzieci przed snem
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Dlaczego medytacyjne rytuały są ważne?
 7. Pomysły na medytacyjne rytuały
 8. Dlaczego warto korzystać z zabaw medytacyjnych?
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 10. Pomysły na zabawy i ćwiczenia medytacyjne

Dlaczego warto medytować z dzieckiem? Ćwiczenia medytacyjne da dzieci 

Medytacja dla dzieci może przynieść wiele korzyści dla ich rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego. Praktykowanie medytacji wspomaga rozwój umiejętności koncentracji i świadomości własnego ciała oraz umożliwia dziecku skupienie uwagi na teraźniejszym momencie. Ponadto, medytacja może pomóc dzieciom w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i trudnymi emocjami.

Jak wprowadzić medytację do codziennego życia dziecka? Nauczenie dzieci uważności 

Wprowadzenie medytacji dla dzieci do codziennego życia może być prostsze niż Ci się wydaje. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

 1. Wybierz odpowiednie chwile: Znajdź spokojne i ciche momenty w ciągu dnia, np. przed snem, po powrocie ze szkoły lub przed zadaniem domowym. Wybierając regularne chwile na medytację, pomożesz dziecku zapoznać się z praktyką i uczynisz ją stałym elementem ich rutyny.
 2. Wybierz odpowiednie miejsce: Stwórz przyjemne i spokojne miejsce do medytacji dla dziecka. Może to być ich własny pokój, kącik do czytania lub jakiś inny cichy i bezpieczny zakątek w domu. Ważne jest, aby miejsce było wolne od bodźców, które mogą rozpraszać uwagę dziecka.
 3. Korzystaj z prostych technik: Wybierz łatwe do zrozumienia techniki medytacyjne, które będą odpowiednie dla wieku Twojego dziecka. Możesz skupić się na oddechu, obserwacji zmysłów lub wyobraźnię kierować na przyjemne i spokojne miejsca. Pamiętaj, że medytacja dla dzieci powinna być zabawna i przyjemna, niezależnie od tego, jaką technikę wybierzesz.
 4. Dostosuj czas medytacji: Długość medytacji dla dzieci może się różnić w zależności od wieku. Na początek, wystarczy kilka minut. Stopniowo, w miarę jak dziecko będzie się z tym komfortowo czuło, można wydłużać czas medytacji.

Dlaczego medytacja przed snem jest ważna?

Medytacja przed snem może pomóc dziecku się uspokoić, zrelaksować i przygotować się do spokojnego snu. Dzieci często mają wiele myśli i emocji, które mogą im przeszkadzać w zasypianiu. Medytacja może pomóc w uspokojeniu umysłu, przynosząc poczucie spokoju i odprężenia.

Techniki medytacji dla dzieci przed snem

 1. Oddech kołyszący się: Proś dziecko, aby leżało na plecach i skupiło się na oddechu. Poproś je, aby wdech było podobne do dmuchnięcia na małą świeczkę, a wydech do cichego dmuchnięcia na samotną świerkową szyszkę. Możesz poprosić je również, aby wyobraziło sobie, jak ich ciało kołysze się w rytm oddechu.
 2. Księżycowy pejzaż: Poproś dziecko, aby zamknęło oczy i wyobraziło sobie spokojny pejzaż nocny z jasnym księżycem na niebie. Zaproponuj mu, aby zdawało sobie sprawę z przyjemnych dźwięków, zapachów i uczucia spokoju, które towarzyszą temu wyobrażeniu.
 3. Historia snu: Opowiedz dziecku spokojną i relaksującą historię, która pobudzi jego wyobraźnię. Może to być opowieść o przygodach małej chmurki na niebie lub o wyprawie do magicznego ogrodu pełnego kwiatów i ciepłego słońca. Przy opowiadaniu historii zachęć dziecko do głębokiego oddechu i wizualizowania opisywanych miejsc i sytuacji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dlaczego medytacyjne rytuały są ważne?

Medytacyjne rytuały przed snem pomagają w tworzeniu spokojnego i przyjemnego środowiska, które pomaga dziecku się uspokoić i przygotować się do snu. Rytuały te działają jako sygnał dla ciała i umysłu, że nadchodzi czas odpoczynku.

Pomysły na medytacyjne rytuały

 1. Muzyka relaksacyjna: Odtwarzaj delikatną muzykę relaksacyjną podczas medytacji przed snem. Może to być muzyka z dźwiękami natury, delikatne melodie lub kojący biały szum. Muzyka ta pomoże stworzyć atmosferę spokoju i relaksu.
 2. Świece lub lampa nocna: Wykorzystaj delikatne światło świec lub lampki nocnej, aby stworzyć przytulną i łagodną atmosferę. Dzieci często czują się bezpieczniej w miękkim świetle, które pomaga wyciszyć umysł i ciało.
 3. Masaż: Wykonaj delikatny masaż na ramionach, plecach lub stopach dziecka przed snem. Możesz użyć delikatnego olejku do masażu, aby dodatkowo odprężyć mięśnie i zrelaksować całe ciało.

Dlaczego warto korzystać z zabaw medytacyjnych?

Zabawy medytacyjne to świetny sposób na wprowadzenie medytacji dla dzieci w sposób przyjemny i interaktywny. Używanie takich technik pomaga dziecku zrelaksować się, odprężyć i cieszyć się medytacją.

Pomysły na zabawy i ćwiczenia medytacyjne

 1. Kolorowe bańki mydlane: Poproś dziecko, aby dmuchnęło kolorowe bańki mydlane i obserwowało, jak unoszą się w powietrzu. Zachęć je do świadomego obserwowania piękna bańki, skupienia uwagi i cieszenia się chwilą obecną.
 2. Cienie na ścianie: Poproś dziecko, aby przyłożyło ręce do ściany i rzucało cienie. Zaproponuj mu, aby obserwowało, jak cienie tańczą i zmieniają się w zależności od ruchów.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz