Mata do akupresury - czy warto? Działanie i opinie. 10 zalet stosowania maty do akupresury. Kiedy zalecane jest stosowanie maty do akupresury? 

Mata do akupresury - czy warto? Działanie i opinie. 10 zalet stosowania maty do akupresury. Kiedy zalecane jest stosowanie maty do akupresury? 

Sprawdź jak działa mata do akupresury i czy warto

Mata do akupresury: Skutki uboczne i jak ich uniknąć

Mata do akupresury to narzędzie terapeutyczne, które wykorzystuje starożytną technikę akupresury w celu łagodzenia bólu i stresu. Choć wielu ludzi czerpie korzyści z jej stosowania, warto być świadomym możliwych skutków ubocznych i jak ich uniknąć.

 1. Dyskomfort: Może wystąpić początkowy dyskomfort podczas leżenia na macie, ze względu na nacisk na punkty akupresury. Jednak większość osób przyzwyczaja się do tego w krótkim czasie. Jeśli poczujesz silny dyskomfort lub ból, warto przerwać i skonsultować się z lekarzem.
 2. Podrażnienie skóry: Mata do akupresury jest wyposażona w małe plastikowe lub silikonowe kolce. U niektórych osób może to powodować podrażnienia skóry. Aby uniknąć tego problemu, można spróbować włożyć na nią cienką tkaninę lub używać mata z delikatniejszymi kolcami.
 3. Krwawienie i siniaki: W rzadkich przypadkach, ostre kolce maty mogą powodować niewielkie otarcia lub siniaki. Ważne jest, aby delikatnie leżeć na macie i unikać nadmiernego nacisku. Jeśli masz skłonność do krwawień lub masz skórę wrażliwą, zaleca się zachowanie ostrożności.

Mata do akupresury: Co mówią lekarze o tej technice i jej wpływie na zdrowie

Opinie lekarzy na temat maty do akupresury są podzielone. Niektórzy specjaliści uznają tę technikę za skuteczną w łagodzeniu bólu i stresu, podczas gdy inni są bardziej sceptyczni. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem korzystania z maty skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz istniejące problemy zdrowotne lub jesteś w ciąży.

Niektóre badania sugerują, że akupresura może wpływać na uwalnianie endorfin - naturalnych substancji przeciwbólowych w organizmie. Jednak większość dowodów na skuteczność maty do akupresury to opinie użytkowników, którzy zgłaszają poprawę samopoczucia i redukcję objawów.

Jak używać maty do akupresury: Praktyczne wskazówki i zalecenia dotyczące użytkowania

 1. Czas i częstotliwość: Zalecamy 15-30 minut codziennie, aby uzyskać najlepsze efekty. Jeśli dopiero zaczynasz, można zacząć od krótszych sesji i stopniowo zwiększać czas.
 2. Poziom nacisku: Delikatne leżenie na macie powinno wystarczyć. Jeśli czujesz się zbyt niewygodnie lub odczuwasz ból, spróbuj nałożyć na nią cienką tkaninę.
 3. Regularność: Regularne stosowanie maty do akupresury jest kluczem do osiągnięcia efektów. Choć pewne ulgi mogą być natychmiastowe, długoterminowe korzyści można zauważyć po kilku tygodniach regularnego użytkowania.

Mata do akupresury - efekty można osiągnąć przy regularnym stosowaniu

Regularne stosowanie maty do akupresury może przynieść różne korzyści zdrowotne. Oto niektóre z możliwych efektów, które można osiągnąć przy regularnym użyciu:

 1. Redukcja bólu pleców: Mata do akupresury może pomóc w łagodzeniu przewlekłego bólu pleców, zwłaszcza gdy jest spowodowany napięciem mięśniowym.
 2. Poprawa jakości snu: Niektórzy użytkownicy zgłaszają poprawę jakości snu i redukcję bezsenności po wykorzystaniu maty do akupresury przed snem.
 3. Redukcja stresu i napięcia: Mata do akupresury może pomóc w odprężeniu się, redukując napięcie i stres.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Działanie maty do akupresury

Maty do akupresury to produkty, które od lat cieszą się dużą popularnością wśród osób pragnących zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ich działanie oparte jest na starożytnej chińskiej metodzie leczenia, jaką jest akupresura. Maty są wykonane z nylonowego materiału, na którym zamocowane są setki stożków plastikowych. Położenie się na takiej macie i rozłożenie ciała na jej powierzchni powoduje punktowe naciskanie stożków na skórę. Dzięki temu stymulowane są odpowiednie punkty akupunkturowe, które łączą się z różnymi narządami i systemami wewnętrznymi naszego organizmu. Stymulacja tych punktów akupunkturowych wpływa na poprawę krążenia krwi i limfy, przyspieszenie metabolizmu, redukcję stresu, zmniejszenie bólu i uspokojenie układu nerwowego. Maty do akupresury są szczególnie polecane osobom, które cierpią na dolegliwości kręgosłupa, bóle mięśniowe, napięcia nerwowe, problemy z trawieniem czy bezsenność. Regularne korzystanie z maty może przynieść ulgę w różnych schorzeniach i poprawić ogólne samopoczucie. Warto jednak pamiętać, że nie należy używać maty bezpośrednio po jedzeniu czy też tuż po intensywnym wysiłku fizycznym. Przed zastosowaniem maty, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od akupresury. 

Mata do akupresury - działanie na organizm

Mata do akupresury działa poprzez stymulację punktów akupresury, które znajdują się na powierzchni ciała. Poprzez delikatny nacisk na te punkty, można wpływać na uwalnianie endorfin, zmniejszać napięcie mięśniowe i stymulować układ krążenia.

Ważne jest, aby pamiętać, że maty do akupresury są uzupełnieniem terapii i nie zastępują standardowej opieki medycznej. Jeśli masz poważne problemy zdrowotne, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem korzystania z maty.

Jak odczuwane jest leżenie na macie do akupresury?

Leżenie na macie do akupresury może być doświadczeniem zarówno relaksującym, jak i nieco bolesnym, w zależności od osoby i jej indywidualnej wrażliwości na ucisk. Macie te zazwyczaj mają wbudowane niewielkie, metalowe kolce, które stymulują punkty akupresurowe na ciele. Gdy nałożymy matę na podłogę i położymy się na niej, początkowo możemy odczuwać uczucie ukłucia i lekkiego dyskomfortu. Jednak po kilku minutach organizm zaczyna się dostosowywać, a uczucie na skórze staje się bardziej tolerowane. W miarę upływu czasu, osoba leżąca na macie zaczyna odczuwać przyjemne ciepło i uczucie odprężenia. Akupresura stymuluje punkty na ciele, które są powiązane z różnymi narządami i układami. Często po sesji zauważa się zwiększoną przepływ energii, poczucie ukojenia i redukcję napięcia mięśniowego. Niektórzy ludzie opisują to doświadczenie jako terapeutyczne, osiągając głęboki relaks i poczucie odprężenia. Jednak niektóre osoby mogą odczuwać ból lub dyskomfort, zwłaszcza jeśli mają bardzo wrażliwą skórę lub krążenie krwi. Dlatego ważne jest, aby słuchać własnego ciała i dostosować ucisk macie do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Przed przystąpieniem do korzystania z maty akupresurowej, warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli ma się jakiekolwiek schorzenia lub dolegliwości. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca