bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Skurcze mięśni - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Co może powodować skurcze mięśni? Jak zapobiegać skurczom nóg 

Blog healthcare

Skurcze mięśni - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić? Co może powodować skurcze mięśni? Jak zapobiegać skurczom nóg 

Skurcze mięśni to powszechny problem, z którym boryka się wiele osób. Często pojawiają się one niespodziewanie i mogą być bardzo dokuczliwe. W niektórych przypadkach skurcze mięśni przemijają same, ale niekiedy wymagają leczenia. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się temu, co powoduje skurcze mięśni, jakie są objawy i leczenie tego schorzenia.

Spis treści

 1. Skurcze mięśni - przyczyny, objawy i leczenie
 2. Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?
 3. Skurcze mięśni w różnych miejscach ciała - przyczyny i sposoby łagodzenia
 4. Wędrujące skurcze mięśni - co o nich wiemy i jak sobie z nimi radzić?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Skurcze mięśni – niedobory składników mineralnych
 7. Podsumowanie

Skurcze mięśni - przyczyny, objawy i leczenie

Skurcze mięśni występują, gdy mięsień ściąga się i nie relaksuje. Przyczyną skurczów mięśni może być wiele czynników, w tym:

 1. Brak napływu wystarczającej ilości krwi do mięśnia.
 2. Niedobór magnezu, potasu lub wapnia, co jest częstą przyczyną skurczów u sportowców.
 3. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji.
 4. Częste zmiany pozycji ciała.
 5. Niemożność rozciągnięcia mięśnia.
 6. Zakwaszenie mięśni po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym.
 7. Nadmierne przemęczenie fizyczne i psychiczne.

Objawy skurczu mięśni to nagły, ostre i mocne napięcie mięśniowe w określonym obszarze ciała. Skurcze mięśni mogą skutkować bólem, który może być łagodny lub bardzo intensywny. Czasami ból jest tak silny, że utrudnia on poruszanie kończynami lub ich unieruchomienie.

Leczenie skurczów mięśni zwykle polega na uśmierzeniu bólu i łagodzeniu napięcia mięśniowego. W wielu przypadkach wystarcza zastosowanie m.in. następujących działań:

 1. Rozciąganie mięśni
 2. Stosowanie lodu lub ciepła
 3. Masaż mięśniowy.

W razie potrzeby można również skorzystać z leków zmniejszających ból i napięcie mięśni, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAID).

Skurcze mięśni - jakie są przyczyny neurologiczne?

Niektóre mimowolne skurcze mięśni mogą wynikać z problemów neurologicznych. Warto zwrócić uwagę na następujące objawy, które mogą świadczyć o tym, że skurcze mięśni są spowodowane przez problemy neurologiczne:

 1. Powtarzające się skurcze mięśni u osób powyżej 50 roku życia.
 2. Trudności w kontrolowaniu mięśni.
 3. Naruszenie równowagi i koordynacji ruchowej.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem neurologiem, który zbada pacjenta i postawi diagnozę. Pacjent może otrzymać leczenie polegające na rehabilitacji i fizjoterapii, a także dostosowaną do swojego stanu terapię farmakologiczną.

Skurcze mięśni w różnych miejscach ciała - przyczyny i sposoby łagodzenia

Skurcze mięśni mogą wystąpić w różnych obszarach ciała, takich jak łydki, uda, dłonie, stopy czy brzuch. Przyczyną skurczów w różnych miejscach ciała są różne czynniki, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Skurcze łydek i stóp - często spowodowane brakiem bądź niedoborem magnezu, wapnia lub potasu.
 2. Skurcze w udaach - często pojawiają się u biegaczy, ale mogą również wynikać z długotrwałego przebywania w jednej pozycji.
 3. Skurcze w mięśniach brzucha - często występują u kobiet podczas ciąży i wskutek zwiększonego napięcia mięśni po intensywnym treningu.

Sposoby łagodzenia skurczów mięśni w różnych miejscach ciała zależą od przyczyny wystąpienia problemu. W przypadku skurczów łydek i stóp można stosować rozciąganie mięśni oraz regularnie spożywać produkty bogate w magnez, wapń i potas. W przypadku skurczów mięśni udowych, warto stosować rozciąganie mięśni uda oraz zwiększenie urozmaicenia ruchowego. Aby łagodzić skurcze mięśni brzucha, należy unikać skrajnych zmian pozycji ciała, jakie towarzyszą m.in. zmianom położenia ciała lub ćwiczeniom.

Wędrujące skurcze mięśni - co o nich wiemy i jak sobie z nimi radzić?

Jednym z najbardziej dokuczliwych rodzajów skurczów mięśni są tzw. wędrujące skurcze mięśni. Występują dosłownie w każdym mięśniu ciała i można je odczuć jako mocne i niekontrolowane podkurczanie mięśni. Takie skurcze mają często miejsce w nocy i mogą zakłócać sen.

Wędrujące skurcze mięśni są często spowodowane brakiem magnezu, wapnia lub potasu w organizmie. Można je łagodzić, stosując rozciąganie i masaż mięśni, dodając do diety pokarmy bogate w te składniki mineralne oraz stosując podczas leżenia ciepły okład na skurczony mięsień.

Co pomaga na skurcze mięśni - sposoby łagodzenia i profilaktyka

Aby uniknąć skurczy mięśni, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, regularne rozciąganie mięśni oraz włączenie do diety produktów bogatych w magnez, wapń i potas. Podczas wysiłku fizycznego i długiej aktywności należy unikać nagłych ruchów i zmian pozycji, a także pozostać w ruchu i rozciągać mięśnie co jakiś czas.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Skurcze mięśni – niedobory składników mineralnych

Skurcze mięśni mogą być spowodowane niedoborem składników mineralnych w organizmie. Kluczowe składniki mineralne, takie jak magnez, potas i wapń, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mięśni. Niedobory tych składników mogą prowadzić do zwiększonego napięcia mięśniowego, skurczów oraz bólu. Magnez jest szczególnie ważny dla regulacji skurczów mięśni, ponieważ wpływa na przewodzenie impulsów nerwowych. Niedobór magnezu może prowadzić do skurczów mięśniowych, drętwienia i uczucia zmęczenia. Potas jest niezbędny dla utrzymania równowagi elektrolitowej w organizmie, a niedobór potasu może prowadzić do skurczów mięśniowych, osłabienia mięśni i zaburzeń rytmu serca. Wapń jest odpowiedzialny za kurczenie się i rozkurczanie mięśni. Niedobór wapnia może prowadzić do skurczów mięśniowych, drżenia rąk i nóg oraz osteoporozy. Dlatego ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość składników mineralnych poprzez zrównoważoną dietę lub suplementację. 

Podsumowanie

Skurcze mięśni to schorzenie, z którym na co dzień może borykać się wiele osób. Przyczyną powstawania skurczów mięśni jest wiele czynników, od niedoboru składników mineralnych, aż po niemożność dokonania pewnych ruchów. Objawy skurczy mięśni są łatwo do wychwycenia, a leczenie schorzenia jest dość proste i polega głównie na łagodzeniu napięcia mięśniowego i uśmierzeniu bólu. Warto jednak zwrócić uwagę na wędrujące skurcze mięśni oraz te, które wynikają z problemów neurologicznych. Profilaktyka skurczów mięśni to przede wszystkim unikanie długiego przebywania w jednej pozycji, aktywność fizyczna i wzbogacanie diety w składniki mineralne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz