Kawa zbożowa - zdrowa alternatywa dla tradycyjnej kawy. Dobra alternatywa dla kawy. Kawa z cykorii - zdrowsza

Kawa zbożowa - zdrowa alternatywa dla tradycyjnej kawy. Dobra alternatywa dla kawy. Kawa z cykorii - zdrowsza

Jeśli jesteś miłośnikiem kawy, ale chciałbyś spróbować czegoś innego niż tradycyjna kawa, to kawa zbożowa może być dla Ciebie idealną alternatywą. Ten napój, wykonany z różnych ziaren zbóż, nie tylko ma wyjątkowy smak, ale również posiada wiele zdrowotnych właściwości. Dowiedz się więcej o zaletach, składzie i właściwościach kawy zbożowej, aby zdecydować, czy chcesz ją wypróbować.

Czym jest kawa zbożowa i jak powstaje?

Kawa zbożowa, nazywana również kawą tostową lub kawą bezkofeinową, jest napojem przygotowywanym z prażonych ziaren zbóż, takich jak jęczmień, żyto lub pszenica. Proces produkcji kawy zbożowej jest podobny do procesu produkcji tradycyjnej kawy, ale różni się w kilku istotnych punktach. Po pierwsze, ziarna zbóż są prażone, a następnie mielone na drobny pył. Następnie, ten pył jest ekstrahowany za pomocą gorącej wody, podobnie jak przy tradycyjnej kawie. Jednak w przypadku kawy zbożowej ekstrakcja trwa nieco dłużej, aby uzyskać bardziej złożony smak. Po ekstrakcji napój jest podgrzewany i gotowany przez kolejne kilka minut. W rezultacie kawa zbożowa ma delikatny, łagodny smak i jest doskonałą alternatywą dla osób unikających kofeiny. Może być również stosowana jako baza do różnych napojów, takich jak latté, cappuccino czy mrożone kawy. 

Zalety kawy zbożowej - dlaczego warto ją wypróbować?

Kawa zbożowa oferuje wiele korzyści dla zdrowia, które przemawiają za jej wypróbowaniem jako alternatywy dla tradycyjnej kawy. Oto kilka głównych zalet:

 1. Bezkofeinowy napój: Jedną z największych zalet kawy zbożowej jest jej brak zawartości kofeiny. Dla osób, które chcą ograniczyć spożycie kofeiny lub całkowicie z niej zrezygnować, kawa zbożowa stanowi doskonałą opcję.

 2. Forma napoju bezkofeinowego: Kawa zbożowa w formie napoju zapewnia przyjemność picia kawy bez potencjalnych skutków ubocznych związanych z kofeiną, takich jak pobudzenie nerwowe czy problemy z trawieniem.

 3. Bogactwo składników odżywczych: Kawa zbożowa może być bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak błonnik, antyoksydanty i witaminy z grupy B, które przyczyniają się do ogólnego zdrowia organizmu.

Skład kawy zbożowej - z czego jest zrobiona?

Kawa zbożowa jest przygotowywana z różnych ziaren zbóż, takich jak jęczmień, żyto, pszenica, ryż czy owies. Proces produkcji polega na paleniu, mieleniu i prażeniu tych ziaren, a następnie zaparzaniu ich w gorącej wodzie, podobnie jak w przypadku tradycyjnej kawy.W zależności od rodzaju ziaren użytych do przygotowania kawy zbożowej, smak i aromat napoju mogą się różnić. Na rynku dostępne są różne mieszanki kaw zbożowych, które można dostosować do indywidualnych preferencji smakowych.

Właściwości kawy zbożowej - co warto wiedzieć?

Kawa zbożowa ma wiele interesujących właściwości, które warto poznać:

 1. Przyspieszenie metabolizmu: Ze względu na zawartość błonnika i innych składników odżywczych, kawa zbożowa może przyspieszyć metabolizm i wspomóc utratę wagi.
 2. Działanie przeciwbakteryjne: Wiele rodzajów ziaren zbóż używanych do przygotowania kawy zbożowej posiada właściwości przeciwbakteryjne, co może pomóc w ochronie zdrowia układu pokarmowego.
 3. Regulacja poziomu cukru we krwi: Kawa zbożowa może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą typu 2

Czy kawa zbożowa z mlekiem jest zdrowa i smaczna?

Kawa zbożowa z mlekiem to popularna i smaczna opcja dla osób, które chcą cieszyć się bardziej kremowym smakiem. Dodanie mleka do kawy zbożowej nie tylko wpływa na jej smak, ale również dostarcza cennych składników odżywczych, takich jak wapń, białko i witaminy.

Warto jednak zauważyć, że dodanie mleka zwiększa ilość kalorii i tłuszczu w napoju. Dlatego, jeśli zależy Ci na utrzymaniu niskiej zawartości kalorii, warto rozważyć wybór mleka o niższej zawartości tłuszczu lub zrezygnowanie z dodatku mleka.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy kawa zbożowa zawiera kofeinę?

Jedną z największych różnic między tradycyjną kawą a kawą zbożową jest brak kofeiny w tej drugiej. Dla osób, które chcą unikać kofeiny ze względów zdrowotnych lub osobistych preferencji, kawa zbożowa jest doskonałą alternatywą.

Warto jednak wiedzieć, że kawa zbożowa często ma inny smak i aromat niż tradycyjna kawa z kofeiną. Dlatego też warto eksperymentować z różnymi rodzajami i mieszankami, aby znaleźć ulubiony smak kawy zbożowej.

Przeciwwskazania do picia kawy zbożowej

Przeciwwskazania do picia kawy zbożowej obejmują pewne grupy ludzi, u których spożycie tej kawy może być niezdrowe. Osoby z nadwrażliwością na gluten powinny unikać kawy zbożowej, ponieważ często zawiera ona składniki zbożowe, takie jak jęczmień, kukurydzę, żyto czy pszenicę. Ponadto, osoby z nietolerancją laktozy mogą również być narażone na problemy, ponieważ niektóre kawy zbożowe mogą zawierać składniki mleczne. Istnieje również ryzyko wystąpienia alergii na pewne składniki kawy zbożowej, takie jak orzechy. Osoby cierpiące na nietolerancję histaminy powinny także unikać tej kawy, ponieważ może ona zawierać składniki, które zwiększają poziom histaminy we krwi. Ważne jest, aby przed spożyciem kawy zbożowej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, szczególnie jeśli ma się jakiekolwiek alergie, nietolerancje lub inne problemy zdrowotne. 

Wady kawy zbożowej – kto powinien z niej zrezygnować?

Jeśli chodzi o wadę kawy zbożowej, powinni z niej zrezygnować przede wszystkim osoby cierpiące na nietolerancję glutenu. Kawa zbożowa może zawierać gluten, który jest szkodliwy dla osób z celiakią lub nietolerancją glutenu. Ponadto, osoby mające problemy z trawieniem lub choroby przewodu pokarmowego mogą również odczuwać negatywne skutki spożywania kawy zbożowej. Ponieważ kawa zbożowa jest zazwyczaj bezkofeinowa, osoby z nadciśnieniem lub innymi dolegliwościami związanymi z układem sercowo-naczyniowym powinny unikać tej kawy. Ponadto, osoby z cukrzycą powinny być ostrożne w spożywaniu kawy zbożowej, ponieważ może ona zawierać dodatkowy cukier lub syrop kukurydziany. Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem kawy zbożowej do codziennej diety, aby określić, czy jest to bezpieczny wybór dla danej osoby.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu?

Dowiedz się, jak obliczyć wiek metaboliczny organizmu i jak skutecznie go obniżyć. Sprawdź, co to jest wiek metaboliczny i jak wpływa na metabolizm.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca