mgr Weronika Morawska
autor artykułuPierwsze objawy cukrzycy
Cukrzyca, przewlekła choroba, której przyczyny należy szukać gdy organizm nie jest w stanie prawidłowo wytwarzać lub wykorzystywać insuliny do przekształcania cukru w energię, jest poważnym schorzeniem. Nieleczony rozwój cukrzycy może prowadzić do zagrażających życiu powikłań i często u większości osób nie wywołuje żadnych objawów. Istnieją jednak oznaki cukrzycy, których należy być świadomym, aby jak najszybciej poddać się badaniom i leczeniu.
Rozpoznanie cukrzycy - objawy typu 2
Utrata masy ciała jest częstym objawem cukrzycy, ale może być również spowodowana innymi schorzeniami. Jeśli doświadczasz niewyjaśnionej utraty wagi i innych objawów, takich jak oddawanie moczu częściej niż zwykle lub ciągłe pragnienie, bądź niewytłumaczona senność ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem.
Cukrzyca jest chorobą zagrażającą życiu, która może prowadzić do chorób serca, udaru mózgu i niewydolności nerek, jeśli nie jest odpowiednio leczona. Dobra wiadomość: Cukrzycę można leczyć i kontrolować za pomocą zmian stylu życia, takich jak dieta i ćwiczenia - wraz z lekami, jeśli to konieczne - dzięki czemu będziesz w stanie kontrolować swoje objawy bez obawy, że z czasem się pogorszą!
Należy zwrócić uwagę również na hiperglikemie, bedącą zbyt wysokim poziomem cukru we krwi oraz pierwszym sygnałem ostrzegawczy przed cukrzycą.
Nieleczona lub niezdiagnozowana zbyt długo (co zdarza się często, ponieważ wiele osób nie wie, że ma objawy cukrzycy typu 2) cukrzyca może powodować inne schorzenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie), wysoki poziom cholesterolu we krwi (hiperlipidemia), które mogą prowadzić do chorób serca lub udarów mózgu w późniejszym czasie, jeśli pozostaną niekontrolowane; uszkodzenie zakończeń nerwowych w całym ciele, powodujące drętwienie kończyn, takich jak dłonie/stopy, z powodu braku przepływu krwi z powodu braku prawidłowego działania hormonów trzustki, wydzielanie niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do utrzymania zdrowych funkcji narządów, w tym tych w błonach komórek mózgowych, zdolność do wytwarzania energii potrzebnej do utrzymania normalnych procesów wzrostu komórek.
Cukrzyca typu 1 przeważnie daje objawy w bardzo wczesnym wieku, pomiędzy 10 a 12 rokiem życia, a potem między 16 a 19.
Przyczyny cukrzycy to przede wszystkim błędne nawyki żywieniowe , nadwaga i otyłość , nadciśnienie tętnicze , przewlekły stres, mała ilość snu, zespół Cushinga i czynniki genetyczne.
Pierwsze objawy - czynniki ryzyka
Może również wystąpić nadmierne pragnienie. Jest to jeden z pierwszych objawów cukrzycy i może wystąpić przed wystąpieniem jakichkolwiek innych objawów. Jeśli zauważysz, że pijesz więcej niż zwykle, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Cukrzyca badania - Jak zdiagnozować cukrzycę
Jeśli podejrzewasz u siebie cukrzycę, niezwłocznie udaj się do lekarza w celu wykonania badań i podjęcia leczenia. Cukrzyca może powodować poważne problemy zdrowotne, jeśli nie jest odpowiednio leczona.
Podsumowanie
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Możesz również wykonać badanie w domu za pomocą zestawu do pomiaru stężenia glukozy we krwi lub pasków testowych do badania moczu. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, niewydolność nerek i ślepota, a nawet do śmierci!