Joga na kręgosłup - zadbaj o zdrowy kręgosłup wraz z jogą. Zdrowy kręgosłup - jak zadbać o swoje plecy? Najlepsze ćwiczenia na ból pleców i zdrowy kręgosłup

Joga na kręgosłup - zadbaj o zdrowy kręgosłup wraz z jogą. Zdrowy kręgosłup - jak zadbać o swoje plecy? Najlepsze ćwiczenia na ból pleców i zdrowy kręgosłup

Sprawdź jak działa joga na kręgosłup 

Joga na kręgosłup - o czym warto pamiętać?

Joga jest starożytną praktyką, która może przynieść wiele korzyści dla zdrowia kręgosłupa. Regularna praktyka jogi może pomóc w zwiększeniu siły i elastyczności kręgosłupa, złagodzeniu bólu, poprawie postawy oraz redukcji stresu. Jednak aby czerpać pełne korzyści z jogi i jednocześnie dbać o zdrowie kręgosłupa, istnieje kilka zasad bezpiecznej praktyki, o których warto pamiętać.

Zasady bezpiecznej jogi na kręgosłup

 1. Zaczynaj od odpowiedniego rozgrzewki: Przed przystąpieniem do głównych ćwiczeń jogi na kręgosłup, ważne jest, aby wykonać kilka minut rozgrzewki. Możesz zacząć od delikatnych ruchów kręgosłupa, zakrętów głowy, ramion i bioder. Pamiętaj, aby nie forsować ruchów i słuchać sygnałów swojego ciała.
 2. Stosuj odpowiednie techniki oddychania: Oddychanie jest kluczowym elementem jogi. Podczas wykonywania ćwiczeń na kręgosłup, skup się na spokojnym, głębokim oddechu. Spróbuj synchronizować ruchy ciała z oddechem, aby zwiększyć świadomość i relaksację.
 3. Unikaj przeciążeń: Każdy organizm jest inny, dlatego ważne jest, aby słuchać swojego ciała i nie forsować ćwiczeń. Dbaj o to, aby nie przeciążać kręgosłupa i stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń. Jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort, natychmiast przerwij ćwiczenia i skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy nie praktykować jogi na kręgosłup?

Mimo że joga może przynieść wiele korzyści dla kręgosłupa, istnieją pewne przypadki, w których należy unikać praktyki jogi na kręgosłup. Osoby z poważnymi urazami kręgosłupa, schorzeniami kręgosłupa, takimi jak przepuklina dysku czy skolioza, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jogi.

Zdrowy kręgosłup z elementami jogi – zajęcia idealne dla wszystkich

Zdrowy kręgosłup jest niezwykle ważny dla naszego codziennego funkcjonowania. Dlatego też warto poświęcić czas i dbać o jego kondycję. Jedną z doskonałych metod, która połącza ruch fizyczny i relaksację jest joga. Zajęcia z jogi to idealna forma treningu dla wszystkich, niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Ćwiczenia jogi skupiają się na wzmocnieniu mięśni pleców, rozciąganiu kręgosłupa oraz poprawie elastyczności. Regularne praktykowanie jogi pomaga wyrównać krzywizny kręgosłupa, zapobiega bólom pleców, a także poprawia postawę ciała. Ponadto, jogę można również wykorzystać jako formę terapii rehabilitacyjnej w przypadku urazów kręgosłupa. Dodatkowo, podczas zajęć jogi uczymy się również korzystającej z oddechu, co wpływa korzystnie na nasz układ oddechowy. Dlatego, jeśli chcemy dbać o zdrowy kręgosłup i jednocześnie poczuć się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie, warto spróbować zajęć z jogi. 

Joga na kręgosłup szyjny - łagodne ćwiczenia dla zdrowia szyi

Kręgosłup szyjny jest jednym z najbardziej narażonych obszarów na napięcie i ból. Doświadczając rutynowego siedzenia przed komputerem lub utrzymywania jednej pozycji przez długi czas, nasza szyja i kręgosłup szyjny nacechowane są spięciami i bólami. Jednak wykonywanie łagodnych ćwiczeń jogi na kręgosłup szyjny może pomóc w rozluźnieniu i wzmocnieniu tego obszaru.

Oto kilka prostych ćwiczeń jogi na kręgosłup szyjny, które możesz wypróbować:

 1. Pozycja Koci Pazur (Marjariasana): Usiądź na podłodze w pozycji siedzącej z nogami skrzyżowanymi. Połóż dłonie na kolanach. Wdech - unieś głowę do góry i wygiń kręgosłup łagodnie do tyłu. Wydech - opuść głowę do przodu i załóż brodę na klatkę piersiową. Powtarzaj ruch kilka razy.
 2. Pozycja Słońce i Księżyc (Surya Chandra Bhedana): Usiądź wygodnie na podłodze, z prostymi plecami. Unieś prawą rękę do góry, zgiętą w łokciu. Palcem wskazującym i palcem serdecznym przeciągnij połowę skroni po tej samej stronie. Odejdź oddechem w dół kręgosłupa i pozwól szyi swobodnie się wydłużyć. Wytrzymaj kilka oddechów, a następnie zmień stronę.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ćwiczenia jogi na uspokojenie dla początkujących

Wprowadzenie jogi do codziennej rutyny może być świetnym sposobem na uspokojenie i zwiększenie świadomości ciała. Dla początkujących, istnieją specjalne ćwiczenia jogi, które mogą pomóc w osiągnięciu tego celu. Jednym z takich ćwiczeń jest tzw. "oddychanie biodrowe". Polega ono na skupieniu się na głębokim oddychaniu, napinaniu mięśni brzucha i bioder, a następnie powolnym uwalnianiu napięcia. Kolejnym ćwiczeniem, które może przynieść uspokojenie, jest tzw. "ujęcie dzieci". Polega ono na położeniu się na podłodze, zgięciu kolan i przyciągnięciu ich do klatki piersiowej, jednocześnie rozluźniając ramiona i uwalniając napięcie. Dodatkowo, regularne praktykowanie jogi może również wpływać na redukcję stresu i poprawę ogólnego samopoczucia. Dlatego warto zacząć od prostych ćwiczeń jogi dedykowanych dla początkujących, aby w pełni cieszyć się korzyściami, jakie oferuje ta praktyka. 

Joga na kręgosłup lędźwiowy - odblokuj i zrelaksuj dolną część pleców

Dolna część pleców, czyli kręgosłup lędźwiowy, często jest obszarem doświadczającym bólów i napięcia. Wykonywanie ćwiczeń jogi na kręgosłup lędźwiowy może pomóc w odblokowaniu i zrelaksowaniu tego obszaru.

Oto kilka ćwiczeń jogi na kręgosłup lędźwiowy, które możesz wypróbować:

 1. Pozycja Koci Pazur (Marjariasana): Przejdź na czworaka, ze zgłębionymi rękami pod barkami i kolanami pod biodrami. Z oddechem - zaokrągl plecy do góry, unieś głowę i czubek kręgosłupa w górę. Z wydechem - rozprostuj plecy, opuść głowę i brzuch w dół. Powtarzaj ruch kilka razy.
 2. Pozycja Wachlarza (Upavistha Konasana): Usiądź na podłodze z prostymi plecami. Rozwidli nogi na boki i unieś je tak wysoko, jak to dla ciebie wygodne. Wydychając, zgiń nogi do przodu i spróbuj dotknąć piętami podłogi. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka oddechów.

Joga ćwiczenia na kręgosłup - buduj siłę i elastyczność kręgosłupa

Joga oferuje wiele różnych ćwiczeń, które pomagają budować siłę i elastyczność kręgosłupa. Praktykowanie regularnych ćwiczeń na kręgosłup może przynieść korzyści, takie jak poprawa postawy, zmniejszenie ryzyka urazu i ogólnie lepsze samopoczucie.

Oto przykładowe ćwiczenia jogi na kręgosłup:

 1. Pozycja Góra-Góra-Dół (Adho Mukha Svanasana): Zacznij na czworaka. Wdech - unieś biodra do góry, prostując nogi, aż znajdziesz się w pozycji deski. Wydech - wróć do pozycji początkowej. Powtarzaj ruch kilka razy.
 2. Pozycja Mewy (Bhujangasana): Połóż się na brzuchu, z dłońmi blisko klatki piersiowej. Wdech - unieś górną część ciała, prostując ramiona. Wydech - powróć do pozycji początkowej. Powtarzaj ruch kilka razy.

Joga dla początkujących seniorów na kręgosłup - pielęgnuj zdrowie kręgosłupa w podeszłym wieku

Joga może być również korzystna dla seniorów, którzy chcą zadbać o zdrowie swojego kręgosłupa. Ważne jest jednak, aby wykonywać ćwiczenia odpowiednie do wieku, poziomu aktywności i zdrowia.

Oto kilka łagodnych ćwiczeń jogi dla początkujących seniorów na kręgosłup:

 1. Pozycja Drzewo (Vrikshasana): Stan na jednej nodze, z drugą stopą dotykającą łydki lub uda, bez uciskania kolana. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka oddechów.
 2. Pozycja Stożek (Trikonasana): Rozstaw nogi szeroko, z prostymi plecami. Skieruj jedną nogę do przodu i drugą do boku. Wytrzymaj w tej pozycji przez kilka oddechów, po czym zmień stronę.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca