bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jak zdrowo schudnąć - zasady zdrowego odchudzania

Blog healthcare

Jak zdrowo schudnąć - zasady zdrowego odchudzania

Jak zdrowo schudnąć? Najlepsza dieta na odchudzanie.Zdrowa i bezpieczna redukcja to przede wszystkim wprowadzenie w życie zdrowych nawyków żywieniowych. Mogą być one zarówno prawidłowe jak i nie prawidłowe. Warto ze swojego sposobu odżywiania wyeliminować złe i wprowadzić jak najwięcej zdrowych nawyków, które będą wpływały pozytywnie na nasz organizm.

Dzięki temu ograniczymy ryzyko zachorowania na wiele groźnych chorób (np. cukrzycę, miażdżycę) i będziemy czuć się “lekko”. Odpowiednio ułożony jadłospis przekłada się na uczucie sytości, pomaga utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi, a dzięki produktom bogatym w witaminy, oprócz spadku wagi, której celem jest redukcja masy ciała, poprawi się nasze zdrowe.

Spis treści

 1. Jak schudnąć zdrowo i bezpiecznie?
 2. Zasady zdrowego odchudzania - jak zdrowo schudnąć?
 3. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 4. Ile potrzeba kalorii dziennie?
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Jak schudnąć zdrowo i bezpiecznie?

Dużo osób pomimo bycia na „diecie” i spożywania ich zdaniem wartościowych produktów nie odczuwa spektakularnych efektów, czuje, że „stoi w miejscu", ma problemy z cerą, albo zmaga się z efektem jojo. Ponadto zaczynają pojawiać się u nich różne problemy zdrowotne, w tym na tle hormonalnym. 

Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej wynika to z błędów takich jak:

 • stosowanie diet ekstremalnych, egzotycznych, chwilowo modnych,
 • zbyt niskie spożycie energii ogółem (czasami mniej kalorii nie oznacza lepiej)
 • zbyt niskie spożycie białka (głownie mięsa i jaj),
 • zbyt niskie spożycie tłuszczu,
 • zbyt niskie spożycie żelaza,
 • zbyt niskie spożycie błonnika
 • podjadanie (głównie słodyczy, fastfoodów,
 • samooszukiwanie się / wypieranie,
 • zaniedbywanie kwestii aktywności fizycznej,
 • nadmierny perfekcjonizm

Zasady zdrowego odchudzania - jak zdrowo schudnąć?

Czy można efektywnie schudnąć, utracić zbędne kilogramy bez negatywnych skutków? Oczywiście, że tak należy tylko zastosować się do pewnych zasad:

 • WYZNACZ REALNY CEL I ORIENTACYJNY CZAS JEGO REALIZACJI

Bardzo ważną kwestią jest wyznaczenie sobie celu, a także określenie szacunkowego czasu jego realizacji. Odradzane są cele ogólnikowe typu "chcemy schudnąć", "do wakacji schudnę", "chę schudnąć szybko". Warto doprecyzować swoje wyobrażenia.

 • UNIKAJ EKSTREMALNYCH ORAZ EGZOTYCZNYCH ROZWIĄZAŃ

Media z każdej strony zachęcają do różnych diet odchudzających. Należy jednak wiedzieć, że większość z nich poza brakiem rzetelnej wiedzy, czy możliwymi skutkami ubocznymi dla zdrowia nic pozytywnego nie przynosi. Do takich diet zaliczyć można wszelkiego rodzaju diety głodowe typu dieta kopenhaska, dieta 1000 kcal, kapuściana, dr Dąbrowskiej, czy inne. 

 • RÓB RESETY

Kwestią niezwykle istotną jest odpowiednie zaplanowanie czasu trwania redukcji. W przypadku, kiedy będzie trwać zbyt długo mechanizmy adaptacyjne będą bardziej się uaktywniać, a organizm zacznie być przemęczony.

Zazwyczaj wprowadzona strategia żywieniowa sprawdza się przez od 3 do 5tygodni. Po tym okresie w zależności od osiągniętych rezultatów można wprowadzić korekty pogłębiające deficyt kaloryczny.

 • RACJONALNIE DOPASUJ DEFICYT

W celu redukcji tkanki tłuszczowej niezbędne jest wprowadzenie deficytu energetycznego. Jego odpowiednie ustalenie przynosi niekiedy różne trudności. 

Należy pamiętać, że jeśli restrykcje energetyczne będą zbyt głębokie, to będzie trudno utrzymać dietę . Pojawić się może wtedy trudny do opanowania głód, a ponadto dodatkowo rośnie ryzyko utraty tkanki mięśniowej, a także adaptacyjnego spowolnienia metabolizmu. 

Natomiast w przypadku kiedy deficyt będzie zbyt płytki, to będzie niemożliwe otrzymanie zamierzonych efektów, a postępy będą zbyt wolne.

 • ZADBAJ O ODPOWIEDNI POZIOM AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w procesie redukcji masy ciała. Powinna być ona indywidualnie dopasowana do danej osoby. Na początek można zacząć od 2- 3 treningów tygodniowo. Na pewno wpłynie to pozytywnie na procesy metaboliczne i szybciej pojawi się efekt redukcji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ile potrzeba kalorii dziennie?

Powinno się zastosować głębsze oraz śmielsze cięcia liczby kcal w przypadku dużej nadwyżki tkanki tłuszczowej, a ostrożniej zmniejszać liczbę kcal, w sytuacji, kiedy tkanki tłuszczowej jest już niewiele. W pierwszej sytuacji deficyt na poziomie 20 czy nawet 30% nie będzie prawdopodobnie niósł za sobą dużego ryzyka, ale w drugiej sytuacji 15% deficytu może zbyt dużo.

Z punktu widzenia optymalizacji przebiegu redukcji tłuszczu zapasowego ograniczenie spożycia energii o około 10 - 20% jest najlepszym rozwiązaniem. W czasie trwania redukcji można pogłębić deficyt, nie warto jednak robić tego w nieskończoność, a w razie niepokojących sygnałów wysyłanych przez organizm bezwględnie skonsultować się z lekarzem.

 Zazwyczaj w przypadku diet mających na celu redukcję masy ciała zaleca się:

 • zwiększenie udziału protein do około 20 - 35% (kcal)
 • przy spożyciu tłuszczu w ilości około 20 - 35% (kcal)
 • węglowodanów 25 - 50% (kcal)

Redukcja masy ciała, czyli inaczej mówiąc odchudzanie może być zarówno bezpiecznym dla zdrowia jak i zadowalającym pod względem realizacji naszych celów procesem. Należy jednak pamiętać, że nie może ona trwać zbyt długo, a spalanie tłuszczu nie może odbywać się w nieskończoność. Bardzo ważny jest tutaj rozsądek i unikanie restrykcyjnych diet. Zbyt niskokaloryczne jadłospisy i za duży deficyt kaloryczny może doprowadzić do "spustoszeń" w organizmie, czy zbyt wysokiego poziomu kortyzolu. Odpowiednio dobrane składniki odżywcze i prawidłowa ilość spożywanych kalorii uchroni nie tylko przed efektem jo-jo, ale również wpłynie na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Należy również zdać sobie sprawę, że jeżeli będziemy przekraczać określoną liczbę kcal (nawet wybierając zdrowe oraz wartościowe produkty) to przytyjemy. Warto także rozważyć konsultację z wykwalifikowanym dietetykiem, który pomoże stracić na wadze przy jednoczesnej dbałości o zdrowie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowego i bezpiecznego odchudzania zapraszamy Cię do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. To źródło wiedzy związanej ze zdrowiem. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Chcesz wiedzieć więcej na temat odchudzania swoich pacjentów?

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce dietetyki czy odchudzania to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Objawy i leczenie boreliozy

Objawy i leczenie boreliozy

Jak leczyć boreliozę? Co zrobić, że uchronić się przed kleszczami? Czy borelioza to choroba zagrażająca życiu? Większość przypadków zachorowania na boreliozę jest spowodowania ukąszeniem kleszcza. Niestety, liczba zakażeń tą chorobą w Polsce ciągle rośnie. Borelioza to choroba z lyme, powodowana przez spiralną bakterię (krętki) zwaną Borrelia burgdorferi może spowodować m.in: problemy z układem nerwowym, zapalenie mięśni i stawów, problemy neurologiczne, częste infekcje w naszym organizmie, czy choroby stawowe (zapalenie stawów). Kleszcz wraz ze śliną lub wymiocinami przenosi bakterie. Nieleczona choroba może natomiast doprowadzić nawet do kleszczowego zapalenia mózgu (porażenia mózgu). Przyjąć może ona również formę przewlekłą.Kleszcze wybierają głównie ciepłe miejsca, gdzie skóra jest cienka, np. pachwiny, skóra w okolicy pach. W wyniku ukąszenia kleszcza pojawić się może rumień. Jak wygląda leczenie i diagnostyka boreliozy? Co zrobić, żeby uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? Czy jest możliwe całkowite wyleczenie boreliozy z lyme.

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Jak łączyć suplementy ze sobą diety bogate w witaminy i minerały?

Czy można przyjmować razem suplementację różnych preparatów? Najlepsze suplementy diety dostarczając witamin i minerałów.Spożywanie jednocześnie zbyt dużej ilość suplementów może być dla nasz szkodliwe. Dzieje się tak, ponieważ wiele suplementów w swoim składzie zawiera te same substancje odżywcze. Zażywając na raz suplementy o podobnym składzie, możemy dostarczyć naszemu organizmowi zbyt wysoką dawkę jakiegoś produktu, co może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto, więc znać podstawowe zasady korzystania suplementów. Dowiedz się jak łączyć suplementy diety, co ogranicza ich wchłanialność oraz co zrobić, żeby organizm lepiej je przyswajał.

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Suplementy diety i preparaty, które warto stosować przy menopauzie

Jakie suplementy diety oraz preparaty wybrać, kiedy pojawi się menopauza? Klimakterium - okres w życiu każdej kobiety, czyli jak złagodzić objawy menopauzy.Kiedy, w życiu kobiety pojawia się czas menopauzy, często wiąże się on z przykrymi dolegliwościami.Należą do nich np.: uderzenia gorąca, wahania nastroju, problemy z koncentracją, potliwość, problemy ze snem, spadek libido, czy suchość w pochwie.W jaki sposób możemy złagodzić dolegliwości związane z menopauzą? Czy istnieją suplementy diety przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
1188PLN

Tylko 29.99 zł miesięcznie wybierając płatność ratalną

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:29.99PLN