Efektywne odchudzanie

Efektywne odchudzanie

Jak jest najlepsza dieta odchudzająca? Proces odchudzania nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wielu osobom wydawać. Należy zdać sobie sprawę, że każdy z nas ma inny metabolizm, a na przemianę materii wpływa szereg czynników. Po drugie dużo ludzi decyduje się na ekstremalnie niskokaloryczne diety, co w efekcie prowadzi do spustoszeń w organizmie i efektu jo-jo. Zdrowe odchudzanie to przede wszystkim liczba kalorii dopasowana indywidualnie do danej osoby oraz jadłospis zawierający wszystkie niezbędne makro i mikro składniki (m.in białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, czy minerały). Kaloryczność posiłków jest ważna, ale jakość określonych produktów również.

Odchudzanie – od czego zacząć? Praktyczne porady

Dużo ludzi pomimo swojego zaangażowania i zapału nie chudnie. Niska skuteczność „ restrykcyjnych diet” spowodowana jest tym, że nie są one dopasowane do indywidualnych potrzeb osób je stosujących. Brak elementu indywidualizacji prowadzi do tego, że diety nie są korzystne dla danej jednostki. Kaloryczność poziołków dla każdej osoby jest inna, tak samo jak tempo metabolizmu u różnych osób będzie się różnić od siebie. Naukowcy sugerują, że aby uzyskać optymalną wagę należy skupić się na indywidualnym obliczeniu zapotrzebowania energetycznego.

W celu ustalenia odpowiedniej i dopasowanej diety w większości przypadków zaleca się obliczenie zapotrzebowania energetycznego, a następnie skorygowanie wyniku i ustalenie proporcji BTW.

Zanim zaczniesz wprowadzać zasady zdrowego żywienia w życie, pamiętaj, że nie musisz odważać każdego ziarnka ryżu, zliczać, czy zapisywać wszystko kilokalorie do trzeciego miejsca po przecinku.

Warto wiedzieć, że nasz organizm posiada mechanizmy kontroli spożycia pokarmu, niestety jednak przez nieodpowiedni tryb życia bywają zaburzone. Takie zmiany są w dużej mierze odwracalne, a osiągnięcie pożądanego efektu można zaobserwować po zmianie nawyków żywieniowych, a nie tylko poprzez spożywania mniej kalorii.

Deficyt energetyczny mieści się zazwyczaj w przedziale od 10 do 30% CPM i powinien być on uzależniony od poziomu tkanki tłuszczowej, stanu zdrowia, aktywności fizycznej, a także płci. 

Według badań naukowych maksymalne tempo spalania tkanki tłuszczowej wynosi 69kcal /kg BF / dobę, a głęboki deficyt kcal, może prowadzić do zaburzeń cyklu menstruacyjnego. W przypadku redukcji masy ciała u kobiet za bezpieczny pułap spożycia kcal uważa się ten wynoszący minimum: 30 x LBM + kcal wydatkowane na treningi.

Kolejną niezwykle istotną rzeczą w procesie odchudzania odgrywa spożywanie produktów wysokiej jakości oraz ćwiczenia fizyczne. Podstawą diety redukcyjnej, ale również każdej zdrowej diety powinny być m.in:


 • świeże warzywa,
 • owoce, 
 • produkty pełnoziarniste, 
 • mięso,
 • ryby, 
 • jaja,
 • orzechy
 • nabiał.


Co dodatkowo wspomaga odchudzanie?

Odchudzanie wspomaga błonnik, który jest mieszaniną różnych komponentów pochodzenia roślinnego. Ich cechą wspólną jest to, że nie są rozkładane przez nasze enzymy trawienne oraz nie zostają wchłonięte ze światła przewodu pokarmowego. Wpływają jednak w sposób pożądany na funkcjonowanie naszego organizmu, czy utratę zbędnych kilogramów. Badania pokazują, że oddziaływuje on pozytywnie na utratę wagi.

Ponadto spożywanie błonnika pomaga w:


 • zmniejszeniu ryzyka rozwoju niektórych rodzajów nowotworów (wynika to ze zdolności do wiązania kancerogenów i pozytywnego wpływu na stan mikroflory jelitowej)
 • obniżeniu ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy (dzieje się to poprzez pozytywne oddziaływanie na gospodarkę lipidową, czy gospodarkę insulinowo-glukozową)
 • zmniejszenie apetytu na słodycze
 • przyspieszenie metabolizm organizmu
 • utrzymaniu odpowiedniej wagi (błonnik wypełnia żołądek,pomaga zmniejszyć łaknienie oraz obniża poposiłkową glikemię)

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dlaczego czasem nie udaje się schudnąć?

Efekt jo-jo to proces odzyskiwania straconych w czasie trwania redukcji tkanki tłuszczowej centymetrów, czy kilogramów. To inaczej mówiąc proces szybkiego powrotu do dawnej wagi. Zazwyczaj towarzyszy temu frustracja i niechęć do podejmowania kolejnych prób skierowanych na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Efekt jo-jo dotyka przede wszystkim osób, które odchudzają się w sposób nieracjonalny z zastosowaniem „sezonowych” metod.

Obniżanie pułapów procentów tkanki tłuszczowej będzie powodowało zwiększenie się ryzyka problemów z utrzymaniem efektów. W wyniku tego od lat trwają poszukiwania skutecznej metody, która będzie „złotym środkiem”, czyli np. „reverse diet”. Jednym z zaleceniem tej strategii żywieniowej jest to aby zwiększanie kaloryczności diety nie przekraczało 5% na tydzień, a za optymalne uważa się także niższe zakresy, czyli (2-4% tygodniowo).

W wyniku tego udaje się uniknąć przyrostu tłuszczu zapasowego, a czasem nawet kontynuować jego redukcję.

W celu trzymania efektów redukcji na dłużej powinno się do każdego posiłku jeść więcej warzyw, wybierać pełnowartościowe produkty zbożowe, chude produkty mleczne, pamiętać o podaży odpowiednich proporcji składników odżywczych, utrzymywać przez określony czas deficyt kaloryczny. Ponadto warto unikać ekstremalnych diet odchudzających i nie nastawiać się na gubienie bardzo dużej liczby kg tygodniowo. W celu zaspokojenia głodu oraz pozbycia się napadów głodu warto pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w białko. Podaż zdrowych tłuszczy, które odrywają ważną rolę w regulacji gospodarki hormonalnej i zapewnia energii organizmu jest równie ważna. Pamiętaj, że utrata masy ciała jest długotrwałym procesem, a dodatkowe kilogramy nie znikną w zastraszającym tępie. Skup się na ujemnym bilansie energetycznym, ilości spożywanych kalorii oraz wartościowych substancjach odżywczych, a oczekiwane rezultaty przyjaciela szybciej niż myślisz.

Należy również pamiętać, że zjedzenie od czasu do czasu słodyczy, czy przetworzonych produktów nie przekreśli trudu naszej pracy włożonej w redukcję masy ciała. Każdy ma czas ochotę na słodycze, ale niezdrowe przekąski można zastąpić zdrowymi, które wpłyną pozytywnie na nasze zdrowie, sytość oraz zaspokoją apetyt. Ponadto odchudzanie to nie tylko dieta, ale i aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie organizmu, czy zdrowszy tryb życia. Pamiętaj także, że jeśli masz wątpliwości co do Twojego procesu odchudzania skorzystaj z pomocy dietetyka posiadającego odpowiednie wyposażenie w swoim gabinecie

Chcesz wiedzieć więcej na temat odchudzania swoich pacjentów?

Jeśli interesują Cię szkolenia w postaci video wzbogacone o ebooki czy podcasty o tematyce dietetyki czy odchudzania to zapraszamy Cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca