
mgr Weronika Morawska
autor artykułuWapń a zdrowie kości
Aż 98% tego pierwiastka znajduje się w tkance kostnej i pełni rolę jej budulca. Każdy gram wapnia w kościach to jak cegła w murze. Im więcej ich masz, tym konstrukcja jest solidniejsza.
Dorosły człowiek potrzebuje około 1000-1200 mg wapnia dziennie. Problem w tym, że sama dieta często nie wystarcza, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Natomiast kawa i alkohol w nadmiarze „wypłukują” go z Twojego ciała.
Niedobór wapnia objawia się m.in. skurczami mięśni i kruchymi paznokciami. Z czasem jednak konsekwencje tego stanu stają się poważniejsze. Należą do nich m.in. osteoporoza.
Wchłanianie wapnia to skomplikowany proces. By mógł zajść, potrzebna jest witamina D3. Zimą, gdy słońce (uruchamiające jej syntezę) świeci krócej, jej suplementacja jest obowiązkowa.
Magnez a regeneracja organizmu
Magnez uczestniczy w ponad 300 reakcjach enzymatycznych, które odpowiadają m.in. za odbudowę tkanek, produkcję energii i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Pierwiastek ten wspomaga prawidłowe rozkurczanie się włókien mięśniowych. Jego niedobór objawia się bolesnymi skurczami mięśni i ich wydłużonym czasem regeneracji po wysiłku.
Cennymi źródłami magnezu są pestki dyni, kakao, szpinak i orzechy. Można go też suplementować w postaci cytrynianu i glicynianu magnezu, by wspomóc układ mięśniowy i regenerację organizmu.
Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
Bor – dyrygent gospodarki wapniowo-magnezowej
Bor wspomaga zarówno metabolizm wapnia, jak i magnezu. Dzięki temu wspiera rozwój kości oraz profilaktykę osteoporozy. Wspomaga też funkcjonowanie systemu immunologicznego i aktywność komórek mózgowych.
Gdy w Twoim organizmie będzie niedostatecznie dużo bromu, możesz cierpieć na:
- dolegliwości bólowe stawów, kości i mięśni – w tym bolesne skurcze;
- wahania poziomu hormonów oraz zaburzenia pracy tarczycy;
- wolniejsze gojenie się złamanych kości;
- zaburzenia metabolizmu kości.
Zalecana dawka dzienna boru to od 15 do 20 mg dla osoby dorosłej. Pierwiastek ten znajdziesz w orzechach, maśle orzechowym, migdałach i szpinaku. Natomiast by uniknąć jego niedoboru, możesz też sięgać po bor suplement diety.
Wapń buduje strukturę kości, a magnez wspomaga proces regeneracji mięśni. Z kolei bor wspiera ich przyswajanie i metabolizm. To trio pierwiastków, bez którego nie ma mowy o zdrowym i prawidłowo funkcjonującym układzie mięśniowo-szkieletowym.
Podsumowanie
Odpowiednie spożycie minerałów to jeden z filarów zdrowia kości i skutecznej regeneracji całego organizmu. Niedobory takich pierwiastków jak wapń, magnez, cynk czy krzem mogą prowadzić do osłabienia struktury kości, spowolnionej odbudowy tkanek oraz pogorszenia ogólnej kondycji fizycznej. Dlatego warto zadbać o codzienną, dobrze zbilansowaną dietę oraz regularną suplementację, jeśli zachodzi taka potrzeba — szczególnie w okresach intensywnego wysiłku, rekonwalescencji czy po 40. roku życia. Świadome wspieranie organizmu poprzez minerały to prosta, a jednocześnie skuteczna strategia wspomagania naturalnych procesów odbudowy, wzmacniania kości i utrzymania długofalowego zdrowia.