bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Głodówka Przerywana - Zasady i Efekty. Post przerywany – zasady, wady i zalety. Dieta post przerywany – na czym polega? Istnieje kilka rodzajów przerywanych postów. Post przerywany – na czym polega dieta 8/16 i jakie są jej zasady?

Blog healthcare

Głodówka Przerywana - Zasady i Efekty. Post przerywany – zasady, wady i zalety. Dieta post przerywany – na czym polega? Istnieje kilka rodzajów przerywanych postów. Post przerywany – na czym polega dieta 8/16 i jakie są jej zasady?

Czy słyszałeś kiedykolwiek o głodówce przerywanej? To stosunkowo nowa metoda odchudzania, która zyskała w ostatnich latach na popularności. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest głodówka przerywana, jakie są jej zasady i korzyści, jak działa popularny model 16/8, jakie są różne metody i schematy oraz jakie efekty można osiągnąć dzięki głodówce przerywanej.

Spis treści

 1. Głodówka przerywana: co to jest i jak działa?
 2. Dieta głodówka przerywana: jakie są zasady i korzyści?
 3. Głodówka przerywana 16/8: jak działa ten popularny model?
 4. Przerywana głodówka: jakie są różne metody i schematy?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Jakie efekty można osiągnąć dzięki głodówce przerywanej?
 7. Co to jest post przerywany?
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Głodówka przerywana: co to jest i jak działa?

Głodówka przerywana to metoda odchudzania, która polega na tym, że przez określony czas dziennie (godziny postu) nie dostarcza się organizmowi żadnego jedzenia, po czym w określonym czasie (godziny jedzenia) można spożywać posiłki. Często jest to okres 16 godzin postu i 8 godzin jedzenia, ale istnieją również inne metody, na przykład 18/6, 20/4, 14/10 czy 12/12. Zgodnie z ideą tej diety, w czasie postu organizm przechodzi na spalanie tkanki tłuszczowej, co przyczynia się do redukcji masy ciała.

Dieta głodówka przerywana: jakie są zasady i korzyści?

Zasady diety głodówka przerywana są dość proste. W ciągu 24 godzin dzieli się czas na dwie części: okres postu, podczas którego nie spożywa się żadnych posiłków, a tylko pije wodę, kawę, herbatę czy napary ziołowe oraz okres jedzenia, podczas którego można spożywać posiłki. W tym czasie zaleca się zdrowe, pełnowartościowe jedzenie, bogate w białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany złożone.

Główną korzyścią z diety głodówka przerywana jest, niestety jak się okazuje, utrata masy ciała. Badania pokazują, że osoby, które zastosowały tę metodę odchudzania, zgubiły o 3-8% więcej wagi niż osoby na tradycyjnej diecie o niskiej zawartości tłuszczu. Jednakże, korzyści zdrowotne związane z dietą przerywaną głodówką są znacznie ważniejsze. Długoterminowe korzyści obejmują zmniejszenie zapalenia, lepszą regulację poziomu cukru we krwi, obniżenie ciśnienia krwi i zmniejszenie ryzyka chorób serca oraz cukrzycy.

Głodówka przerywana 16/8: jak działa ten popularny model?

16/8 to najpopularniejszy model głodówki przerywanej, polegający na tym, że przez 16 godzin staramy się nie jeść żadnych posiłków, a jedynie spożywamy wodę, herbatę, kawę czy napoje bezkaloryczne. W pozostałe 8 godzin można spożywać posiłki. Taki model 16/8 jest stosunkowo łatwy do opanowania, ponieważ składa się z 8 godzin snu i kolejnych 8 godzin, w których można spożywać jedzenie. Często okres jedzenia przypada na godziny od 12:00 do 20:00, co pasuje do stylu życia wielu ludzi.

Przerywana głodówka: jakie są różne metody i schematy?

Istnieje wiele różnych metod i schematów odmowy jedzenia w ramach głodówki przerywanej. Jedna z najpopularniejszych to 5:2, gdzie przez pięć dni w tygodniu spożywa się normalne jedzenie, a w pozostałe dwa dni, spożywa się tylko 500-600 kalorii w ciągu dnia. Inna metoda to post co drugi dzień, polegający na jedzeniu jednego dnia, a drugiego całkowicie odmowie spożycia jedzenia. Kolejnym podejściem jest 20/4, czyli 20 godzin niejedzenia i 4 godziny jedzenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie efekty można osiągnąć dzięki głodówce przerywanej?

Głównym efektem diety głodówka przerywana jest utrata masy ciała, jednakże jest to tylko jeden ze skutków, jakie można uzyskać stosując tę metodę. Poza tym, głodówka przerywana może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, zmniejszyć poziom insulin, poprawić wydajność mózgu i zwiększyć odporność na stres. Są również przesłanki, że ta dieta może poprawić funkcje komórek, zmniejszyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych i nowotworów.

Co to jest post przerywany?

Post przerywany to rodzaj diety, w której osoba ogranicza jedzenie do określonych okresów czasu, a następnie przez pozostałą część dnia postem. Najpopularniejszą formą postu przerywanego jest jedzenie tylko w określonym oknie czasowym, na przykład przez 8 godzin dziennie, a przez 16 godzin zachowywanie stanu postu. Często stosuje się tę metodę na przykład w okresie od 12:00 do 20:00, co umożliwia jedzenie w godzinach dnia i ogranicza przyjmowanie pokarmów w ciągu nocy. Post przerywany przynosi wiele korzyści dla zdrowia, takich jak utrata wagi, poprawa metabolizmu i obniżenie poziomu cukru we krwi. Ponadto, badania wykazały, że post przerywany może prowadzić do zwiększenia poziomu energii, poprawy koncentracji i ogólnego samopoczucia. Jednak przed rozpoczęciem tej diety zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że jest odpowiednia dla naszego organizmu. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz