bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Badanie poziomu glukozy we krwi - co oznacza i jak się przygotować? Badanie glukozy - norma. Przygotowanie do badania cukrzycy. Oznaczenie glukozy we krwi. Niski poziom glukozy

Blog healthcare

Badanie poziomu glukozy we krwi - co oznacza i jak się przygotować? Badanie glukozy - norma. Przygotowanie do badania cukrzycy. Oznaczenie glukozy we krwi. Niski poziom glukozy

Sprawdź jak odpowiednio przygotować się do badania glukozy we krwi.

Spis treści

 1. Badanie poziomu glukozy we krwi - kiedy jest potrzebne?
 2. Badanie poziomu glukozy - jak się przygotować? Badanie glukozy 
 3. Badanie poziomu glukozy a kawa - jak kawa wpływa na wynik?
 4. Badanie poziomu glukozy we krwi w ciąży - czy jest obowiązkowe?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Badanie poziomu glukozy we krwi - normy i poprawne wyniki
 7. Badanie glukozy w ciąży
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Badanie poziomu glukozy we krwi - kiedy jest potrzebne?

Badanie poziomu glukozy we krwi, znane również jako pomiar glikemii, jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych stosowanych w medycynie. Pozwala ono ocenić poziom cukru we krwi, co jest szczególnie istotne w diagnozowaniu i monitorowaniu cukrzycy.

Badanie pomiaru poziomu glukozy we krwi jest również stosowane w przypadku podejrzenia insulinooporności, hipoglikemii, a także w celu oceny skuteczności leczenia cukrzycy i monitorowania poziomu glukozy u pacjentów z innymi chorobami, takimi jak choroby tarczycy czy schorzenia nerek.

Badanie poziomu glukozy - jak się przygotować? Badanie glukozy 

Przed przystąpieniem do badania poziomu glukozy we krwi istnieje kilka zaleceń, które warto wziąć pod uwagę, aby uzyskać wiarygodne i dokładne wyniki. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych kroków:

 1. Wskazane jest, aby badanie przeprowadzić na czczo, czyli po co najmniej 8-godzinnej przerwie od ostatniego posiłku. Jest to spowodowane koniecznością oceny poziomu glukozy we krwi na czczo, bez wpływu pożywienia.
 2. Przed badaniem nie należy spożywać żadnych napojów ani pokarmów poza wodą. Należy unikać picia napojów słodzonych, w tym kawy z dodatkiem cukru.
 3. Ważne jest również poinformowanie lekarza o stosowaniu leków, ponieważ niektóre z nich mogą wpływać na wyniki badania. Lekarz może zalecić, aby przez jakiś czas odstawić niektóre leki przed badaniem.
 4. W przypadku palaczy zaleca się powstrzymanie się od palenia przed badaniem, aby uniknąć wpływu nikotyny na wyniki badania.

Ważne jest, aby pamiętać, że przygotowanie do badania poziomu glukozy może różnić się w zależności od zaleceń lekarza lub specjalisty. Dlatego zawsze warto upewnić się, jakie konkretne wskazówki dotyczące przygotowania są obowiązujące dla danego badania.

Badanie poziomu glukozy a kawa - jak kawa wpływa na wynik?

Często słyszy się, że picie kawy przed badaniem poziomu glukozy może wpłynąć na wynik. Istnieje wiele niepotwierdzonych mitów na ten temat. W rzeczywistości, sam napój kawowy bez dodatku cukru nie wpływa bezpośrednio na wynik badania poziomu glukozy.

Należy jednak zaznaczyć, że picie kawy z dodatkiem cukru, mleka lub syropów smakowych może wprowadzić dodatkowy cukier do organizmu, co z kolei może wpłynąć na wynik badania. Dlatego, jeśli prowadzisz kontrolę poziomu glukozy i planujesz badanie, warto ograniczyć dodatki do kawy lub w ogóle z nich zrezygnować przed badaniem.

Badanie poziomu glukozy we krwi w ciąży - czy jest obowiązkowe?

Badanie poziomu glukozy we krwi w ciąży, znane również jako test jednorazowy na nietolerancję glukozy (OGTT), jest rutynowym badaniem przeprowadzanym w celu diagnozowania cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ciążowa to stan, w którym poziom glukozy we krwi u kobiety jest podwyższony podczas ciąży.

Ze względu na ryzyko dla zarówno matki, jak i dziecka, przeprowadzenie badania poziomu glukozy we krwi w ciąży jest zalecane. Badanie jest szczególnie ważne u kobiet z ryzykiem cukrzycy, takich jak te z otyłością, wcześniejszymi ciążami z cukrzycą, czy cukrzycą w rodzinie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Badanie poziomu glukozy we krwi - normy i poprawne wyniki

Po przeprowadzeniu badania poziomu glukozy we krwi, wyniki są oceniane w kontekście ustalonych norm. Oto ogólne wytyczne dotyczące norm glikemii:

 • Na czczo: norma wynosi zwykle poniżej 100 mg/dl (5,6 mmol/l);
 • Po posiłku: poziom powinien wynosić mniej niż 140 mg/dl (7,8 mmol/l) po 2 godzinach od spożycia posiłku.

Należy jednak pamiętać, że normy te mogą się różnić w zależności od laboratorium i wytycznych lekarza. Ważne jest skonsultowanie wyników z lekarzem, aby uzyskać dokładną interpretację.

Badanie glukozy w ciąży

Badanie glukozy w ciąży jest rutynowym testem przesiewowym, mającym na celu wykrycie ewentualnego cukrzycowego stanu przedciążowego. Polega ono na oznaczeniu poziomu cukru we krwi po spożyciu roztworu glukozy. Badanie to przeprowadza się zazwyczaj między 24. a 28. tygodniem ciąży. W przypadku wyniku pozytywnego, czyli stwierdzenia nieprawidłowej tolerancji glukozy, konieczne jest dalsze diagnozowanie i leczenie, aby uniknąć powikłań zarówno u matki, jak i dziecka. Cukrzyca ciężarnych może prowadzić do nadmiernej wzrostu masy ciała dziecka, nadciśnienia tętniczego u matki oraz trudności w porodzie. Jeśli wynik badania jest negatywny, sugeruje to brak cukrzycy ciążowej, jednak zaleca się regularne monitorowanie poziomu cukru u kobiet z czynnikami ryzyka. Całkowita kontrola glikemii jest ważna dla zdrowia matki i prawidłowego rozwoju płodu. 

Badanie poziomu glukozy we krwi jest ważnym narzędziem diagnostycznym, które pomaga w ocenie zdrowia i diagnozowaniu cukrzycy. Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do badania, aby uzyskać dokładne i wiarygodne wyniki. Jednocześnie należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dokładnych wytycznych i interpretacji wyników.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz