bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Depresja - przyczyny choroby i skąd się bierze? Przyczyny depresji. Rodzaje depresji. Zaburzenia depresyjne. Depresja przyczyny i objawy 

Blog healthcare

Depresja - przyczyny choroby i skąd się bierze? Przyczyny depresji. Rodzaje depresji. Zaburzenia depresyjne. Depresja przyczyny i objawy 

Depresja jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które dotyka milionów ludzi na całym świecie. Choć może wydawać się zaskakujące, depresja nie wynika z jednego prostego powodu, ale jest wynikiem skomplikowanego i złożonego wpływu różnych czynników. W tym artykule przyjrzymy się głównym przyczynom depresji oraz temu, jak zmiany w organizmie, schorzenia fizyczne, zaburzenia neurologiczne, a także czynniki psychologiczne i życiowe mogą wpływać na rozwój tej choroby.

Spis treści

 1. Przyczyny powstawania depresji
 2. Przyczyny depresji - czynniki mające wpływ na rozwój stanu depresyjnego. Przyczyny genetyczne 
 3. Przyczyny biologiczne depresji - jak zmiany w organizmie mogą przyczyniać się do wystąpienia depresji
 4. Przyczyny somatyczne depresji - jak schorzenia fizyczne mogą wpływać na rozwój depresji
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Przyczyny neurologiczne depresji - jak zaburzenia neurologiczne mogą wiązać się z wystąpieniem depresji
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Przyczyny psychologiczne depresji - jak czynniki psychologiczne i życiowe mogą przyczyniać się do pojawienia się depresji. Leczenie depresji

Przyczyny powstawania depresji

Przyczyny powstawania depresji mogą być różnorodne i skomplikowane. Często depresja jest spowodowana kombinacją interakcji genetycznych, neurochemicznych, środowiskowych i psychologicznych czynników. Wprowadzenie do organizmu czynników stresowych, takich jak utrata bliskiej osoby, rozwód, traumy z przeszłości, problemy finansowe lub utrata pracy, może również przyczynić się do rozwoju depresji. Osoby, które mają historię depresji w rodzinie, są bardziej podatne na rozwój tej choroby. Zaburzenia neurochemiczne, takie jak nierównowaga poziomu serotoniny, dopaminy i noradrenaliny, mogą również odgrywać rolę w powstawaniu depresji. Czynniki psychologiczne, takie jak niskie poczucie własnej wartości, traumy z przeszłości, trudności w obszarze relacji międzyludzkich oraz negatywne myślenie i wzorce zachowania, również może przyczynić się do rozwoju depresji. Ważne jest, aby pamiętać, że depresja to poważna choroba i wymaga profesjonalnej pomocy i wsparcia. 

Przyczyny depresji - czynniki mające wpływ na rozwój stanu depresyjnego. Przyczyny genetyczne 

Depresja może mieć wiele różnych przyczyn, a często są one dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Jednak nie wszystkie osoby z predyspozycjami genetycznymi do depresji ją rozwijają. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na rozwój stanu depresyjnego.

Przyczyny biologiczne depresji - jak zmiany w organizmie mogą przyczyniać się do wystąpienia depresji

Badania sugerują, że pewne zmiany w mózgu i układzie nerwowym mogą odpowiadać za rozwój depresji. Niedobór neuroprzekaźników (substancji chemicznych odpowiedzialnych za przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi) takich jak serotonina, noradrenalina i dopamina, może wpływać na regulację nastroju. Również zmniejszona aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności i motywację może przyczynić się do depresji.

Przyczyny somatyczne depresji - jak schorzenia fizyczne mogą wpływać na rozwój depresji

Wiele schorzeń somatycznych może wiązać się z depresją. Na przykład choroby przewlekłe, takie jak choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca czy choroba Parkinsona, mogą wywoływać stres, utratę funkcji i zmiany chemiczne w organizmie, które prowadzą do depresji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny neurologiczne depresji - jak zaburzenia neurologiczne mogą wiązać się z wystąpieniem depresji

Zaburzenia neurologiczne, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera czy urazy mózgu, również mogą prowadzić do depresji. Uszkodzenie mózgu może wpływać na substancje chemiczne i struktury mózgu odpowiedzialne za regulację nastroju, co może prowadzić do wystąpienia depresji.

Przyczyny psychologiczne depresji - jak czynniki psychologiczne i życiowe mogą przyczyniać się do pojawienia się depresji. Leczenie depresji

Czynniki psychologiczne i życiowe również odgrywają istotną rolę w rozwoju depresji. Przesileń emocjonalne, trudne relacje interpersonalne, utrata bliskiej osoby, przeżywanie traumatycznych wydarzeń czy chroniczny stres mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji.

Ważne jest również zrozumienie, że depresja to choroba, która wynika z interakcji wielu tych czynników. Często przyczyny depresji nie można jednoznacznie sprowadzić do pojedynczego czynnika, ale różne czynniki mają wpływ na rozwój tej choroby.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz