bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Ćwiczenia logopedyczne - gimnastyka korekcyjna

Blog healthcare

Ćwiczenia logopedyczne - gimnastyka korekcyjna

Sprawdź jakie ćwiczenia logopedyczne będą najlepsze dla twojego dziecka 

Spis treści

 1. Ćwiczenia oddechowe dla dzieci: Jakie są ich korzyści i jak je wykonywać?
 2. Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci: Kiedy są potrzebne i jakie są ich efekty?
 3. Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci: Jak wpływają na rozwój dziecka?
 4. Ćwiczenia podniebienia miękkiego
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci: Jak poprawić mowę dziecka w domu?
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci: Jakie są ich właściwości i jak je stosować?

Ćwiczenia oddechowe dla dzieci: Jakie są ich korzyści i jak je wykonywać?

Ćwiczenia oddechowe są niezwykle korzystne dla dzieci, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Poprawiają zdolności koncentracji, pozwalają na lepszą kontrolę nad emocjami oraz wzmacniają układ oddechowy.

Jak wykonywać ćwiczenia oddechowe dla dzieci? Najważniejsze jest, by znaleźć cichy i spokojny czas oraz miejsce dla takich ćwiczeń. Możemy zaczynać od prostych technik takich jak:

 1. Oddechy brzuszne - dziecko leży na plecach, kładzie jedną rękę na brzuchu. Następnie powoli oddycha nosem, skupiając się na unoszeniu i opadaniu brzucha.
 2. Balonik - dziecko siedzi wyprostowane, bierze głęboki oddech przez nos, a następnie dmucha powoli przez usta jakby napędzało balonik.

Warto utrzymywać regularność w praktykowaniu ćwiczeń oddechowych, najlepiej codziennie przez kilka minut. Będzie to dla dziecka doskonała forma relaksacji i samoregulacji.

Ćwiczenia korekcyjne dla dzieci: Kiedy są potrzebne i jakie są ich efekty?

Ćwiczenia korekcyjne są polecane dla dzieci, które mają problemy z postawą, wydajnością ruchową lub krzywizną kręgosłupa. Mają one na celu poprawę stabilności, siły mięśniowej oraz ruchomości dziecka.

Kiedy są potrzebne ćwiczenia korekcyjne? Jeżeli zauważysz u swojego dziecka nieprawidłową postawę, chwiejność podczas poruszania się lub trudności w utrzymaniu równowagi, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie ćwiczenia.

Jakie są efekty ćwiczeń korekcyjnych? Regularne wykonywanie ćwiczeń pozwala na poprawę postawy ciała, wzmocnienie mięśni i stawów oraz umożliwia większą sprawność fizyczną.

Przykładowe ćwiczenia korekcyjne to:

 1. Mostek - dziecko leży na plecach z nogami wyprostowanymi i unosząc biodra do góry, tworząc mostek.
 2. Martwy chrząst - dziecko klęczy na kolana i zginając tułów do przodu, opiera dłonie na podłodze.

Ćwiczenia korekcyjne powinny być wykonywane regularnie, ale z umiarem. Pamiętaj o przyjemności w ruchu i dbaj o bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń.

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci: Jak wpływają na rozwój dziecka?

Ćwiczenia gimnastyczne są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju motorycznego dziecka. Poprawiają wydolność fizyczną, gibkość i sprawność ruchową, a także wpływają na rozwój koordynacji i równowagi.

Jakie są korzyści z ćwiczeń gimnastycznych dla dzieci? Przede wszystkim, pomagają w budowaniu silnych mięśni, pozytywnie oddziałują na zdrowie kości oraz wzmacniają układ sercowo-naczyniowy.

Przykładowe ćwiczenia gimnastyczne:

 1. Skoki na skakance - dziecko skacze na jednej lub na obu nogach, utrzymując tempo.
 2. Koziołek - dziecko przekręca się przez koziołek, starając się utrzymać równowagę.

Ważne jest, aby dzieci miały dobre nawyki dotyczące aktywności fizycznej. Ćwiczenia gimnastyczne można wprowadzić jako stały element właśnie takiego trybu życia.

Ćwiczenia podniebienia miękkiego

Podniebienie miękkie, które znajduje się w tylnej części jamy ustnej, pełni ważną rolę w mowie, połykaniu i oddychaniu. Istnieją pewne ćwiczenia, które można wykonywać w celu wzmocnienia mięśni podniebienia miękkiego, choć warto zaznaczyć, że efektywność tych ćwiczeń może się różnić u różnych osób. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek rutyny ćwiczeniowej związanej z podniebieniem miękkim, zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub specjalistą ds. terapii mowy, szczególnie jeśli masz jakieś problemy zdrowotne.

Oto kilka ćwiczeń, które można wykonywać w celu wzmocnienia mięśni podniebienia miękkiego:

 1. Ćwiczenia fonacyjne: Wydawanie dźwięków o różnych tonach i intensywnościach może pomóc w wzmocnieniu mięśni podniebienia miękkiego. Spróbuj wydobywać dźwięki "a", "e", "i", "o" i "u" w różnych kombinacjach.
 2. Śpiewanie: Śpiewanie jest świetnym sposobem na stymulowanie mięśni podniebienia miękkiego. Możesz śpiewać ulubione piosenki lub wydobywać różne dźwięki.
 3. Wysoki dźwięk "ng": Wydawanie dźwięku "ng", który pochodzi z tylnych partii jamy ustnej, może pomóc w wzmocnieniu mięśni podniebienia miękkiego.
 4. Głębokie oddychanie: Wykonywanie głębokich oddechów może pomóc w stymulowaniu mięśni podniebienia miękkiego, które są zaangażowane w proces oddychania.
 5. Zamykanie nosa i dmuchanie: Złap oddech, zamknij nos palcami i delikatnie próbuj dmuchać przez nos. To ćwiczenie może aktywować mięśnie podniebienia miękkiego.
 6. Drganie podniebienia: Delikatne drganie podniebienia miękkiego językiem lub powietrzem może pomóc w rozluźnieniu i wzmocnieniu tych mięśni.

Pamiętaj, że regularność i cierpliwość są kluczowe przy wykonywaniu ćwiczeń. Jeśli masz trudności z mową, połykaniem lub innymi funkcjami związanymi z podniebieniem miękkim, warto skonsultować się z terapeutą mowy lub specjalistą ds. rehabilitacji, aby dostosować odpowiedni plan ćwiczeń.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci: Jak poprawić mowę dziecka w domu?

Ćwiczenia logopedyczne są niezwykle istotne dla prawidłowego rozwoju mowy u dzieci. Pomagają w eliminowaniu trudności wymowy, rozszerzają słownictwo oraz rozwijają umiejętności komunikacyjne.

Jak wykonywać ćwiczenia logopedyczne w domu? Przede wszystkim, warto rozmawiać z dzieckiem dużo i wyraźnie. Pomoże to w rozwijaniu wszystkich aspektów mowy. Istotne jest także czytanie książek i opowiadanie historii, co pozwoli na stymulację słuchową i rozwijanie wyobraźni.

Przykładowe ćwiczenia logopedyczne:

 1. Wibracje - dziecko stawia podbródek na swojej dłoni i wypowiada głoski "mmmm", skupiając się na poczuciu wibracji.
 2. Powtarzanie - dziecko powtarza głośno i wyraźnie trudne dla niego głoski.

Jeśli masz wątpliwości co do rozwoju mowy swojego dziecka, warto skonsultować się z logopedą. Specjalista będzie w stanie zalecić odpowiednie ćwiczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka.

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci: Jakie są ich właściwości i jak je stosować?

Ćwiczenia relaksacyjne są niezwykle ważne dla dobrego odpoczynku i rozluźnienia dziecka. Pomagają w redukcji stresu, poprawiają jakość snu oraz wspomagają rozwój umiejętności samoregulacji.

Jakie są właściwości ćwiczeń relaksacyjnych? Pozwalają one na zanurzenie się w chwili tu i teraz, skoncentrowanie uwagi na oddechu oraz spowolnienie rytmu serca.

Przykładowe ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci:

 1. Wizualizacja - dziecko wyobraża sobie, że jest na plaży lub w lesie, skupiając się na szczegółach i dźwiękach.
 2. Progresywna relaksacja mięśni - dziecko napina i rozluźnia kolejno poszczególne grupy mięśni.

Ćwiczenia relaksacyjne powinny być wykonywane w spokojnej atmosferze, bez pośpiechu i z uwagą na potrzeby dziecka. Mogą być wykonane na przykład przed snem, aby pomóc w uspokojeniu i zasypianiu.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz