Co to jest atetoza? Objawy i leczenie. Czasami u pacjentów pojawiają się bardziej złożone ruchy mimowolne. Atetoza – co to jest, w jakie daje objawy i w jakich chorobach wystepuje? 

Co to jest atetoza? Objawy i leczenie. Czasami u pacjentów pojawiają się bardziej złożone ruchy mimowolne. Atetoza – co to jest, w jakie daje objawy i w jakich chorobach wystepuje? 

Atetoza jest jedną z form zaburzeń ruchowych, charakteryzujących się nieprawidłowymi, niezależnymi od woli ruchami kończyn. Osoby dotknięte atetozą mają trudności w utrzymaniu stabilnej i precyzyjnej kontroli ruchowej, co znacząco utrudnia wykonywanie codziennych czynności. W artykule przyjrzymy się bliżej temu schorzeniu, zapoznamy się z objawami oraz metodami leczenia.

Atetoza - Czym jest ta forma zaburzenia ruchowego?

Atetoza jest jednym z rodzajów dyskinaz, czyli zaburzeń charakteryzujących się nieprawidłowymi ruchami. Jest to wynik uszkodzenia lub nieprawidłowego działania układu pozapiramidowego, który odpowiada za regulację ruchów mięśniowych. W przypadku atetozy dochodzi do mimowolnych i niekontrolowanych ruchów, które najczęściej występują w kończynach.

Atetoza a dystonia - Czym różnią się te zaburzenia ruchowe?

Atetoza i dystonia to dwa różne zaburzenia ruchowe, choć w praktyce mogą się one często łączyć. Dystonia jest szerokim terminem, obejmującym różne rodzaje zaburzeń mięśniowych, które prowadzą do niekontrolowanych skurczów mięśni. Atetoza jest jednym z podtypów dystonii, charakteryzującym się powolnymi i wycinkowymi ruchami, których intensywność się zmienia.

Atetoza - Objawy charakterystyczne dla tego schorzenia

Objawy atetozy są zwykle widoczne w kończynach, najczęściej w rękach i stopach. Charakterystycznymi objawami atetozy są powolne, faliste ruchy kończyn, które mogą mieć charakter skrętu, zamrożenia lub niewielkich drżących ruchów. W przypadkach bardziej zaawansowanych, objawy mogą obejmować również inne części ciała, takie jak twarz, szyja czy język.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na to, że objawy atetozy mogą się nasilać w wyniku emocji, stresu, zmęczenia lub podczas wykonywania precyzyjnych ruchów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Atetoza - Metody leczenia i terapia wspomagająca

Leczenie atetozy jest zazwyczaj skompleksowane i obejmuje różne metody terapeutyczne. W przypadkach łagodnych objawów, istotne jest przyswojenie technik kontroli ruchu poprzez terapię zajęciową. Może to obejmować trening medycyny ruchu, terapię zajęciową, fizjoterapię oraz inne formy terapii sensorycznej.

W przypadkach bardziej zaawansowanych, w których objawy znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, można rozważyć farmakoterapię. Leki takie jak benzodiazepiny, blokery receptorów dopaminowych lub blokery wapnia mogą być stosowane w celu łagodzenia objawów atetozy.

Dodatkowo, niektóre przypadki wymagają interwencji chirurgicznej. Stymulacja mózgu lub plastyka nerwów mogą być rozważane w sytuacjach, w których inne metody terapeutyczne nie przynoszą poprawy.

Atetoza - Przyczyny i możliwe powikłania

Atetoza może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak uszkodzenia mózgu, wrodzone wady rozwojowe, urazy mózgu czy nieprawidłowości genetyczne. Dokładne przyczyny atetozy mogą być różne dla każdego przypadku, dlatego ważne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki, aby znaleźć źródło problemu.

Nieleczone lub niekontrolowane atetoza może prowadzić do różnych powikłań, takich jak trudności w utrzymaniu równowagi, niemożność poruszania się, problemy z pisaniem czy mówieniem. Z tego powodu ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i odpowiednie leczenie w celu minimalizacji tych powikłań.

Atetoza jest jednym z rodzajów zaburzeń ruchowych, które mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie są kluczowe dla minimalizacji objawów i poprawy jakości życia. W przypadku podejrzenia atetozy warto skonsultować się z lekarzem specjalistą w dziedzinie zaburzeń ruchowych, aby rozpocząć odpowiednie postępowanie terapeutyczne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca