Astaksantyna - naturalny antyoksydant. Właściwości i zastosowanie.

Astaksantyna - naturalny antyoksydant. Właściwości i zastosowanie.

Astaksantyna - naturalny antyoksydant na stres oksydacyjny? Właściwości i zastosowanie.Astaksantyna występuje naturalnie w algach i słynie ze swoich prozdrowotnych właściwości. Jest uznawana za naturalny antyoksydant. Wpływa korzystnie m.in na układ odpornościowy, układ nerwowy. Zapobiega stresowi oksydacyjnemu i przeciwdziała stanom zapalnym. Czym jest astaksantyna? Jakie są właściwości i zastosowanie tego naturalnego suplementu?

Astaksantyna jako silny antyoksydant – właściwości i zastosowanie

Astaksantyna jest rozpuszczalnym w tłuszczach organicznym ksantofilem, czyli hydroksylową pochodną karotenów. Charakteryzuje się fioletowym zabarwieniem. Jest ona pozyskiwana ze źródeł naturalnych albo w wyniku syntezy chemicznej. Naturalnie jest produkowana głównie przez glony i mikroalgi Haematococcus pluvialis. Astaksantynę można również pozyskiwać syntetycznie z beta-karotenu oraz jest ona również otrzymywana z genetycznie modyfikowanych drożdży. 

Astaksantyna wykazuje silniejsze działanie niż pozostałe karotenoidy. Działa 14 razy silniej od witaminy E i 54 razy silniej od β-karotenu, czy 65 razy mocniej niż witamina C. Astaksantyna przede wszystkim dezaktywuje wolne rodniki oraz spowalnia powstawanie reaktywnych form tlenu. Dzięki temu chroni przed uszkodzeniami DNA, mitochondria i błony lipidowe. Ponadto obniża stres oksydacyjny. W wyniku tego chroni komórki przed przyspieszonym procesem starzenia się i ochronia organizm przed rozwojem dużej liczby chorób. Astaksantyna znana jest także z działania przeciwzapalnego, immunostymulującego, przeciwnowotworowego. Poprawia również kondycję skóry. Stosuje się ją także ze względu na działanie ochronne na układ sercowo-naczyniowy. Zmniejsza stężenie cholesterolu LDL oraz trójglicerydów (wpływa korzystnie na profil lipidowy krwi). Astaksantyna obniża ciśnienie krwi oraz działa korzystnie na poziom insuliny we krwi (reguluje poziom glukozy we krwi). Polecana jest, więc osobom zmagającym się z cukrzycą. Warto wiedzieć, że dzięki suplementacji astaksantyną będziemy chronić nasz organizm przed promieniowaniem UV. Jest to niezwykle ważne, ponieważ promienie UV narażają nasz organizm m.in na zachorowanie na nowotwór skóry. Ponadto astaksantyna chroni przed chorobami oczu i wykazuje silne działanie pomagające zachować zdolność trzustki do prawidłowej pracy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Astaksantyna na stres oksydacyjny

Astaksantyna nazywana jest królową karotenoidów, ponieważ wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i antyoksydacyjne. Badania pokazują, że jest ona jedną z najsilniej działających prozdrowotnie nowo odkrytych substancji. Astaksantyna znajduje swoje zastosowanie również w przeciwdziałaniu stresowi oksydacyjnemu. Zmniejsza stres oksydacyjny i dezaktywuje wolne rodniki. Spowalnia powstawanie reaktywnych form tlenu, a dzięki temu chroni przed uszkodzeniami DNA, mitochondria oraz błony lipidowe. Przenika przez barierę krew-mózg, a to pozwala chronić tkanki mózgowe przed stresem oksydacyjnym. Ponadto zmniejszenia ryzyko wystąpienia udaru.

Dzięki działaniu antyoksydacyjnym może odgrywać istotną rolę w obniżaniu poziomu stresu. Astaksantyna pomaga, więc przywrócić równowagę psychiczną organizmu.

Uwaga

Astaksantyna obniża poziom stresu

Dawkowanie i przeciwwskazania

Należy wiedzieć, że stosowanie 4 mg astaksantyny dziennie wykazuje fizjologiczny wpływ na ludzki organizm. Suplementy zawierające ją, należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj są to 1- 2 kapsułki dziennie, i jak pokazują aktualne badania kliniczne taka ilość wykazuje pozytywny wpływ na działanie organizmu.

Astaksantyna korzystnie oddziaływuje na organizm, a jej nadmiar nie kumuluje się w organizmie oraz jest szybko usuwany szybko. Właściwości i działanie tego związku nie są jednak polecane dla każdego. Astaksantyna – przeciwwskazania:

  • alergie na owoce morza
  • ciąża i karmienie piersią
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • choroby autoimmunologiczne
  • nadciśnienie


Jeśli chcesz się dowiedzieć gdzie występuje naturalna astaksantyna oraz dlaczego warto włączyć do swojej diety przeciwutleniacze, zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj właściwości przeciwutleniające astaksantyny i zdobądź wiedzę dotycząca usprawniania naczyń krwionośnych, zapobiegania miażdżycy, czy sposobów obniżenia glukozy we krwi. Dowiedz się czym jest wrażliwość na insulinę i jakie są najlepsze źródła astaksantyny. Jedna płatność = dożywotni dostęp.

Chcesz wiedzieć więcej o zdrowiu psychicznym?

Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej o zdrowiu, twoim zdrowiu i twoich pacjentów.Zyskaj dostęp do unikalnych szkoleń w formie video/e-booków czy podcastów i poszerzaj swoje kompetencje już dzisiaj.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Rehabilitacja neurologiczna: Jak odbudować sprawność po udarze i urazach mózgu?

Rehabilitacja neurologiczna: Jak odbudować sprawność po udarze i urazach mózgu?

Czy wiesz, że szybka interwencja po udarze lub urazie mózgu może być kluczem do pełnego powrotu do zdrowia? Rehabilitacja neurologiczna to skomplikowany proces, który wymaga indywidualnego podejścia, zaangażowania zespołu medycznego oraz wsparcia rodziny. W artykule omówimy, jak wczesna reakcja, spersonalizowane plany terapii, fizjoterapia, terapia zajęciowa, wsparcie psychologiczne i nowoczesne technologie mogą wspierać pacjentów w odzyskiwaniu sprawności. Przykłady z życia codziennego i innowacyjne metody pokazują, że powrót do pełni zdrowia jest możliwy, jeśli podejmiemy odpowiednie kroki. Dowiedz się, jak skutecznie odbudować sprawność po udarze i urazach mózgu, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem. 

Naturalne sposoby na walkę z przeziębieniem - co zrobić gdy dopadnie Cię infekcja

Naturalne sposoby na walkę z przeziębieniem - co zrobić gdy dopadnie Cię infekcja

Infekcje górnych dróg oddechowych towarzyszą nam często w miesiącach jesienno-zimowych. Jednak ich objawy wcale nie muszą być tak uciążliwe. Zamiast sięgać od razu po farmaceutyki, warto wypróbować sprawdzone, naturalne sposoby, które skutecznie złagodzą objawy i wesprą organizm w walce z infekcją. W tym artykule podpowiemy Ci, jak za pomocą domowych metod szybko stanąć na nogi – zarówno Ty, jak i Twoja rodzina. Gotowi na skuteczną walkę z przeziębieniem domowymi sposobami?

Halloween bez cukrowego szaleństwa – menu na upiorną imprezę

Halloween bez cukrowego szaleństwa – menu na upiorną imprezę

Halloween to czas słodkich przekąsek i cukrowych smakołyków. Jednak można zorganizować upiorną imprezę bez nadmiaru cukru. Menu na taką imprezę pozwoli cieszyć się smakiem i atmosferą święta. Oto propozycje dań i przekąsek, które zachwycą gości – nie zabraknie też naturalnej słodyczy.

Co wpływa na cenę produkcji kontraktowej kosmetyków i wydatki?

Co wpływa na cenę produkcji kontraktowej kosmetyków i wydatki?

Produkcja kontraktowa kosmetyków jest często złożonym przedsięwzięciem, które wymaga przeanalizowania wielu czynników wpływających na cenę końcową produktu dla danej marki. Firmy działające w tej branży muszą doskonale zrozumieć, jakie elementy mają największy wpływ na koszty produkcji oraz jakie strategie można zastosować w celu optymalizacji wydatków.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczny Dostęp + Prezenty
195zł /
Zobacz co zyskasz

Bez konieczności przedłużania + Suplementy

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca