bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Witamina B3 (niacyna): Znaczenie dla zdrowia skóry, cholesterolu i układu pokarmowego. Niacyna - rola i funkcje w organizmie. Niedobory witaminy B3. Jakie są źródła witaminy B3? Suplementacja witaminy B3 jako NAD

Blog healthcare

Witamina B3 (niacyna): Znaczenie dla zdrowia skóry, cholesterolu i układu pokarmowego. Niacyna - rola i funkcje w organizmie. Niedobory witaminy B3. Jakie są źródła witaminy B3? Suplementacja witaminy B3 jako NAD

Sprawdź jakie mogą być skutki niedoboru witaminy b3 i jak wpływa ona na organizm człowieka

Spis treści

 1. Witamina B3, witamina PP, Niacyna - rola w organizmie
 2. Witamina B3 - objawy niedoboru
 3. Co oznacza nadmiar witaminy B3?
 4. Dlaczego witamina B3 jest na receptę?
 5. Witamina B3 - gdzie występuje?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Rola witaminy B3 w organizmie
 8. Objawy i skutki niedoboru witaminy B3
 9. Jakie są źródła witaminy B3?
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 11. Podsumowanie:

Witamina B3, witamina PP, Niacyna - rola w organizmie

Witamina B3, znana również jako niacyna lub witamina PP, jest niezwykle ważnym składnikiem odżywczym o kluczowym znaczeniu dla zdrowia organizmu. Niacyna pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, w tym wpływa na zdrowie skóry, metabolizm cholesterolu oraz układ pokarmowy.

Witamina B3 odgrywa kluczową rolę w przemianach energetycznych organizmu, pomagając w produkcji energii z tłuszczów, węglowodanów i białek. Niacyna wpływa również na zdrowie układu nerwowego oraz produkcję hormonów. Jednak najbardziej znaczącym wpływem niacyny jest jej rola w metabolizmie cholesterolu.

Witamina B3 - objawy niedoboru

Niedobór witaminy B3 może prowadzić do wystąpienia różnych problemów zdrowotnych. Najbardziej charakterystycznym objawem niedoboru niacyny jest pelagra, która manifestuje się jako zapalenie skóry, biegunka, zgaga oraz problemy z pamięcią i koncentracją. Ponadto, niedobór witaminy B3 może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego oraz zaburzeń trawiennych.

Co oznacza nadmiar witaminy B3?

Nadmiar witaminy B3, choć rzadki, może prowadzić do niekorzystnych efektów zdrowotnych. Przyjmowanie zbyt dużej ilości niacyny może prowadzić do wystąpienia objawów takich jak pełnienie, nudności, wymioty, zaburzenia czynności wątroby oraz uszkodzenie skóry. Dlatego ważne jest, aby nie przekraczać zalecanych dawek niacyny i zawsze konsultować się z lekarzem przed jej suplementacją.

Dlaczego witamina B3 jest na receptę?

Witamina B3, w postaci niacyny o wysokim stężeniu, jest dostępna tylko na receptę. Jest to spowodowane tym, że wysokie dawki niacyny mogą powodować skutki uboczne i dlatego wymagają odpowiedniego nadzoru medycznego. Lekarz może przepisać niacynę pacjentom z wysokim poziomem cholesterolu lub innymi stanami zdrowotnymi, które wymagają suplementacji niacyną.

Witamina B3 - gdzie występuje?

Witamina B3 występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych. Najbogatszymi źródłami niacyny są mięso (szczególnie drób i wieprzowina), ryby, orzechy, nasiona, ziarna pełnoziarniste, warzywa liściaste, jaja oraz mleko i jego produkty. Suplementy diety z niacyną są również dostępne, ale zalecane jest korzystanie z nich tylko pod nadzorem lekarza.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rola witaminy B3 w organizmie

Witamina B3, znana również jako niacyna, pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz utrzymania zdrowej skóry. Ponadto, witamina B3 odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym, pomagając w przemianie pokarmów w energię potrzebną do codziennych aktywności. Niacyna jest również niezbędna do produkcji pewnych hormonów, takich jak kortyzol, estrogen i testosteron. Co więcej, witamina B3 ma właściwości antyoksydacyjne, chroniąc komórki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Ponieważ nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie syntetyzować witaminy B3, należy dostarczać ją w odpowiednich ilościach poprzez dietę lub suplementację. Dobra dieta zawierająca produkty bogate w witaminę B3, takie jak mięso, ryby, orzechy i pełnoziarniste produkty zbożowe, może pomóc utrzymać optymalny poziom tej witaminy we krwi. 

Objawy i skutki niedoboru witaminy B3

Witamina B3, znana również jako niacyna, pełni wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Jednak niedobór tej witaminy może prowadzić do różnych objawów i skutków. Objawy niedoboru witaminy B3 obejmują zmęczenie, osłabienie mięśni, utratę apetytu, zaburzenia trawienia, zawroty głowy oraz problemy ze skórą. Jednym z najbardziej rzucających się w oczy objawów niedoboru witaminy B3 jest pelagra, która charakteryzuje się występowaniem czerwieni na skórze, łuszczycą, zapaleniem języka oraz biegunką. Niedobór witaminy B3 może również prowadzić do wystąpienia problemów neurologicznych, takich jak drażliwość, depresja, zaburzenia koncentracji oraz trudności w nauce. Długotrwały niedobór witaminy B3 może mieć poważne skutki zdrowotne, takie jak uszkodzenie narządów, problemy z układem nerwowym i ryzyko rozwoju chorób serca. W celu uniknięcia niedoboru witaminy B3, należy zadbać o odpowiednią dietę, która będzie dostarczała wystarczającą ilość tego składnika. Jednak w przypadku wystąpienia objawów niedoboru, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie suplementy diety. 

Jakie są źródła witaminy B3?

Źródła witaminy B3, znanej również jako niacyna, są różnorodne i obejmują zarówno produkty zwierzęce, jak i roślinne. Najbogatszym źródłem niacyny są mięso i ryby, zwłaszcza drobiowe, wieprzowina oraz tuńczyk i łosoś. Jajo, mleko i jego przetwory, takie jak jogurt i ser, również zawierają znaczne ilości witaminy B3. Jednak jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem, możesz uzyskać niacynę z roślinnych źródeł. Pełne ziarna, takie jak gryka, jęczmień i owies, są dobrym źródłem tej witaminy. Również warzywa, w szczególności zielone liściaste, jak szpinak i brokuły, zawierają pewne ilości witaminy B3. Źródłami niacyny są również orzechy i nasiona, takie jak orzeszki ziemne, nasiona słonecznika i migdały. Dlatego nawet bez spożywania produktów zwierzęcych można dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość witaminy B3 przez zrównoważoną dietę. 

Podsumowanie:

Witamina B3, niacyna lub witamina PP, pełni ważną rolę dla zdrowia skóry, metabolizmu cholesterolu i układu pokarmowego. Niedobór witaminy B3 może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak pelagra. Nadmiar niacyny również może wywoływać negatywne skutki zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby zachować równowagę i konsultować się z lekarzem przed suplementacją niacyną.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz