bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jakie są objawy wysypki alergicznej?

Blog healthcare

Jakie są objawy wysypki alergicznej?

Wysypka alergiczna - jakie są jej objawy i sposoby leczenia.Wysypkę alergiczną zalicza się do jednych z najczęściej występujących reakcji uczuleniowych naszego organizmu.Wysypka może pojawić się na twarzy, rękach, brzuchu, nogach, a nawet plecach. Bardzo często powoduje świąd albo pieczenie. Zmaga się z nią ponad 70% dzieci mieszkających w miastach. Ponadto wzrasta liczba osób z wysypką alergiczną i pragnących złagodzić zaczerwienie, czy wypryski. W przypadku pojawienia się zmian na skórze, swędzącej wysypki, plam na skórze albo innych niepokojących objawów świadczących o alergii należy udać się do alergologa.

Spis treści

 1. Wysypka alergiczna na ciele
 2. Skąd się bierze wysypka alergiczna na skórze?
 3. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 4. Typowe objawy alergii skórnej
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Wysypka alergiczna na ciele

Rozpoznanie wysypki alergicznej często przysparza trudność, a jej pojawienie się może być spowodowane różnymi czynnikami. Nie rzadko zmiany skórne, pojawiające się w przypadku reakcji alergicznej, mylone są z chorobami o podłożu dermatologicznym. Najczęstszym sposobem leczenia jej jest stosowanie kremów, czy maści. Ma to jednak głównie na celu łagodzenia jej objawów, takich jak np. zaczerwienienia na skórze lub wysypka na ciele.

W sytuacji podejrzenia wysypki uczuleniowej wykonuje się wysyłkowe badanie krwi w kierunku popularnych alergenów wziewnych oraz pokarmowych. Do reakcji alergicznych dochodzi najczęściej w momencie bezpośredniego kontaktu z czynnikiem uczulającym lub po spożyciu produktów na które jesteśmy uczuleni. W miejscu działania alergenu pojawia się wysypka. Reakcje alergiczne zazwyczaj są niewielkie i obejmują jedynie bliskie okolice kontaktu z alergenem. Należy wiedzieć, że mogą być również umiarkowane, czy ostre, a w takim przypadku pojawić się może wysypka alergiczna obejmująca duże fragmenty skóry. W jeszcze cięższych sytuacjach dojść może do wystąpienia niebezpiecznych objawów ogólnoustrojowych.

Skąd się bierze wysypka alergiczna na skórze?

Wysypka alergiczna może być wywołana przez wiele czynników. Jedną z jej przyczyn jest np. spożywanie produktów, zawierających konkretny alergen. Do produktów najczęściej wywołujących dziwną wysypkę na ciele zalicza się: mleko krowie, ziarna zbóż, jajka, niektóre z owoców, owoce morza albo produkty zawierające sporą ilość środków konserwujących oraz barwników.

Wysypka alergiczna pojawiać się może również u osób, które przyjmują konkretne leki. Substancje, które mogą przyczyniać się do pojawienia się reakcji alergicznej, to głównie: penicylina lub kwas acetylosalicylowy. Ponadto alergiczne zmiany skórne mogą powstać na skutek kontaktu z sierścią zwierząt, ukąszenia owadów, zbyt dużej ekspozycji skóry na słońce albo używania kosmetyków oraz środków chemicznych. Warto wiedzieć, że najbardziej uczulającym związkiem chemicznym jest formaldehyd.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Typowe objawy alergii skórnej

Najbardziej powszechne jeśli chodzi o przyczyny pojawienia się alergii jest uczulenia na produkty pokarmowe. W tym przypadku objawy uczulenia najczęściej przyjmują postać alergii pokarmowej jak i pojawienie się wysypki. W przypadku uczulenia na białko mleka krowiego objawy skórne alergii pokarmowej mają miejsce aż w 30-40% przypadkach. Objawy utrzymują się na ciele i maja charakter zmian wypryskowych, które są umiejscowione w okolicach policzków, płatków oczu, zgięć łokciowych, kolanowych, czy odkrytych częściach ciała. Alergia skórna na twarzy ma natomiast dość specyficzny wygląd i jest podobna do trądziku.

U dzieci ma ona formę pokrzywki, atopowego zapalenia skóry lub kontaktowego zapalenia skóry. Objawy alergii pokarmowej u dziecka to natomiast wysypka alergiczna, czyli takie zmiany skórne, które:

 • pojawiają się punktowo albo grupowo
 • występują w tym samym miejscu, mogą być też wędrujące
 • mogą swędzieć, czy piec

W przypadku podejrzenia u siebie alergii należy udać się do lekarza. Alergia ma często specyficzne objawy i leczenia jej jest bardzo ważne. Zmian alergicznych na skórze nigdy nie należy bagatelizować, bez względu na to, czy zmagamy się z wysypką na całym ciele, wysypką na dłoniach lub z wysypką na nogach. Lekarz zastosuje odpowiednie leczenie alergii i z pewnością zaleci odpowiednią pielęgnację skóry. Ponadto może przepisać leki przeciwhistaminowe, które pomogą zwalczyć objawy alergiczne uporczywego uczulenia skórnego. Pamiętajmy, że alergia może wystąpić zarówno u dorosłych jak i u dzieci, dlatego nie bagatelizujmy charakterystycznych objawów oraz pamietajmy, aby skonsultować się z lekarzem.


Interesuje Cię tematyka związana z alergią? Chcesz poszerzyć swoją wiedzę o sposobach leczenia wysypki alergicznej? Dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Chcesz wiedzieć więcej na temat alergii ?

Szkolenie dotyczące alergii czy terapii oczyszczania organizmu znajdziesz na platformie Bez Tabletek w postaci video.Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej dla osób interesujących się zdrowiem.Co miesiąc nowe unikalne treści.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z marchwi – warto go pić ze względu na składniki odżywcze

Sok z marchwi – warto go pić ze względu na składniki odżywcze

Sok z marchwi poprawia funkcjonowanie całego organizmu i zawiera wiele wartości odżywczych i polecany jest profilaktyce chorób.Sprawdź w czym pomoże picie soku z tego warzywa ?Sok z marchwi – dlaczego warto go pić ?Sok z marchwi to doskonały wybór dla tych, którzy pragną zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Marchew jest bogata w witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na organizm. Wystarczy wypić szklankę soku dziennie, aby zauważyć pozytywne efekty dla zdrowia.

Sok z brzozy - właściwości i zastosowanie

Sok z brzozy - właściwości i zastosowanie

Sok z brzozy określany eliksirem życia posiadający właściwości prozdrowotne używany często w medycynie naturalnej.Sok z brzozyto napój, który zyskuje coraz większą popularność ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Sok brzozowy to naturalne źródło witamin i minerałów, które może wspomagać zdrowie na różne sposoby. W tym artykule przedstawimy cztery ważne korzyści płynące z regularnego spożywania soku z brzozy.

Facetektomia lędźwiowa co to i dlaczego było w milionerach w tvn

Facetektomia lędźwiowa co to i dlaczego było w milionerach w tvn

Jeśli zaciekawił cię specjalny odcinek milionerów i chcesz sprawdzić co to facetektomia kręgosłupa to zapraszamy cię do tego artykułu.Facetektomia - wszystko, co musisz wiedzieć o zabieguFacetektomia to jedna z metod leczenia bólu kręgosłupa, która polega na usunięciu części stawów międzykręgowych. Często stosowana u pacjentów z bólami pleców, szyi lub karku, facetektomia może pomóc złagodzić ból i poprawić jakość życia.Fraza ta stała się popularna po wyemitowaniu odcinka specjalnego w tvn programu milionerzy gdzie Magdalena Cielecka i Marta Kuligowska grały o milion złotych.W tym artykule omówimy dokładnie, czym jest facetektomia, jakie są jej wskazania i przeciwwskazania, jak przebiega zabieg i jakie są możliwe skutki uboczne.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Zapłać raz - uzyskaj dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

194PLN

jednorazowa płatność

Cena regularna: 1188

Dołącz i wygraj Mezator M1

01Dni
12Godzin
56Minut
35Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Uzyskaj dostęp do platformy dzięki niskiej miesięcznej opłacie.Rezygnujesz kiedy chcesz

  10PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierz subskrypcję z coroczną płatnością

  95PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz