Wysypka alergiczna na ciele
Rozpoznanie wysypki alergicznej często przysparza trudność, a jej pojawienie się może być spowodowane różnymi czynnikami. Nie rzadko zmiany skórne, pojawiające się w przypadku reakcji alergicznej, mylone są z chorobami o podłożu dermatologicznym. Najczęstszym sposobem leczenia jej jest stosowanie kremów, czy maści. Ma to jednak głównie na celu łagodzenia jej objawów, takich jak np. zaczerwienienia na skórze lub wysypka na ciele.
W sytuacji podejrzenia wysypki uczuleniowej wykonuje się wysyłkowe badanie krwi w kierunku popularnych alergenów wziewnych oraz pokarmowych. Do reakcji alergicznych dochodzi najczęściej w momencie bezpośredniego kontaktu z czynnikiem uczulającym lub po spożyciu produktów na które jesteśmy uczuleni. W miejscu działania alergenu pojawia się wysypka. Reakcje alergiczne zazwyczaj są niewielkie i obejmują jedynie bliskie okolice kontaktu z alergenem. Należy wiedzieć, że mogą być również umiarkowane, czy ostre, a w takim przypadku pojawić się może wysypka alergiczna obejmująca duże fragmenty skóry. W jeszcze cięższych sytuacjach dojść może do wystąpienia niebezpiecznych objawów ogólnoustrojowych.
Skąd się bierze wysypka alergiczna na skórze?
Wysypka alergiczna może być wywołana przez wiele czynników. Jedną z jej przyczyn jest np. spożywanie produktów, zawierających konkretny alergen. Do produktów najczęściej wywołujących dziwną wysypkę na ciele zalicza się: mleko krowie, ziarna zbóż, jajka, niektóre z owoców, owoce morza albo produkty zawierające sporą ilość środków konserwujących oraz barwników.
Wysypka alergiczna pojawiać się może również u osób, które przyjmują konkretne leki. Substancje, które mogą przyczyniać się do pojawienia się reakcji alergicznej, to głównie: penicylina lub kwas acetylosalicylowy. Ponadto alergiczne zmiany skórne mogą powstać na skutek kontaktu z sierścią zwierząt, ukąszenia owadów, zbyt dużej ekspozycji skóry na słońce albo używania kosmetyków oraz środków chemicznych. Warto wiedzieć, że najbardziej uczulającym związkiem chemicznym jest formaldehyd.
Typowe objawy alergii skórnej
Najbardziej powszechne jeśli chodzi o przyczyny pojawienia się alergii jest uczulenia na produkty pokarmowe. W tym przypadku objawy uczulenia najczęściej przyjmują postać alergii pokarmowej jak i pojawienie się wysypki. W przypadku uczulenia na białko mleka krowiego objawy skórne alergii pokarmowej mają miejsce aż w 30-40% przypadkach. Objawy utrzymują się na ciele i maja charakter zmian wypryskowych, które są umiejscowione w okolicach policzków, płatków oczu, zgięć łokciowych, kolanowych, czy odkrytych częściach ciała. Alergia skórna na twarzy ma natomiast dość specyficzny wygląd i jest podobna do trądziku.
U dzieci ma ona formę pokrzywki, atopowego zapalenia skóry lub kontaktowego zapalenia skóry. Objawy alergii pokarmowej u dziecka to natomiast wysypka alergiczna, czyli takie zmiany skórne, które:
- pojawiają się punktowo albo grupowo
- występują w tym samym miejscu, mogą być też wędrujące
- mogą swędzieć, czy piec
W przypadku podejrzenia u siebie alergii należy udać się do lekarza. Alergia ma często specyficzne objawy i leczenia jej jest bardzo ważne. Zmian alergicznych na skórze nigdy nie należy bagatelizować, bez względu na to, czy zmagamy się z wysypką na całym ciele, wysypką na dłoniach lub z wysypką na nogach. Lekarz zastosuje odpowiednie leczenie alergii i z pewnością zaleci odpowiednią pielęgnację skóry. Ponadto może przepisać leki przeciwhistaminowe, które pomogą zwalczyć objawy alergiczne uporczywego uczulenia skórnego. Pamiętajmy, że alergia może wystąpić zarówno u dorosłych jak i u dzieci, dlatego nie bagatelizujmy charakterystycznych objawów oraz pamietajmy, aby skonsultować się z lekarzem.
Interesuje Cię tematyka związana z alergią? Chcesz poszerzyć swoją wiedzę o sposobach leczenia wysypki alergicznej? Dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp