bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jakie są objawy wysypki alergicznej?

Blog healthcare

Jakie są objawy wysypki alergicznej?

Wysypka alergiczna - jakie są jej objawy i sposoby leczenia.Wysypkę alergiczną zalicza się do jednych z najczęściej występujących reakcji uczuleniowych naszego organizmu.Wysypka może pojawić się na twarzy, rękach, brzuchu, nogach, a nawet plecach. Bardzo często powoduje świąd albo pieczenie. Zmaga się z nią ponad 70% dzieci mieszkających w miastach. Ponadto wzrasta liczba osób z wysypką alergiczną i pragnących złagodzić zaczerwienie, czy wypryski. W przypadku pojawienia się zmian na skórze, swędzącej wysypki, plam na skórze albo innych niepokojących objawów świadczących o alergii należy udać się do alergologa.

Spis treści

 1. Wysypka alergiczna na ciele
 2. Skąd się bierze wysypka alergiczna na skórze?
 3. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 4. Typowe objawy alergii skórnej
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Wysypka alergiczna na ciele

Rozpoznanie wysypki alergicznej często przysparza trudność, a jej pojawienie się może być spowodowane różnymi czynnikami. Nie rzadko zmiany skórne, pojawiające się w przypadku reakcji alergicznej, mylone są z chorobami o podłożu dermatologicznym. Najczęstszym sposobem leczenia jej jest stosowanie kremów, czy maści. Ma to jednak głównie na celu łagodzenia jej objawów, takich jak np. zaczerwienienia na skórze lub wysypka na ciele.

W sytuacji podejrzenia wysypki uczuleniowej wykonuje się wysyłkowe badanie krwi w kierunku popularnych alergenów wziewnych oraz pokarmowych. Do reakcji alergicznych dochodzi najczęściej w momencie bezpośredniego kontaktu z czynnikiem uczulającym lub po spożyciu produktów na które jesteśmy uczuleni. W miejscu działania alergenu pojawia się wysypka. Reakcje alergiczne zazwyczaj są niewielkie i obejmują jedynie bliskie okolice kontaktu z alergenem. Należy wiedzieć, że mogą być również umiarkowane, czy ostre, a w takim przypadku pojawić się może wysypka alergiczna obejmująca duże fragmenty skóry. W jeszcze cięższych sytuacjach dojść może do wystąpienia niebezpiecznych objawów ogólnoustrojowych.

Skąd się bierze wysypka alergiczna na skórze?

Wysypka alergiczna może być wywołana przez wiele czynników. Jedną z jej przyczyn jest np. spożywanie produktów, zawierających konkretny alergen. Do produktów najczęściej wywołujących dziwną wysypkę na ciele zalicza się: mleko krowie, ziarna zbóż, jajka, niektóre z owoców, owoce morza albo produkty zawierające sporą ilość środków konserwujących oraz barwników.

Wysypka alergiczna pojawiać się może również u osób, które przyjmują konkretne leki. Substancje, które mogą przyczyniać się do pojawienia się reakcji alergicznej, to głównie: penicylina lub kwas acetylosalicylowy. Ponadto alergiczne zmiany skórne mogą powstać na skutek kontaktu z sierścią zwierząt, ukąszenia owadów, zbyt dużej ekspozycji skóry na słońce albo używania kosmetyków oraz środków chemicznych. Warto wiedzieć, że najbardziej uczulającym związkiem chemicznym jest formaldehyd.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Typowe objawy alergii skórnej

Najbardziej powszechne jeśli chodzi o przyczyny pojawienia się alergii jest uczulenia na produkty pokarmowe. W tym przypadku objawy uczulenia najczęściej przyjmują postać alergii pokarmowej jak i pojawienie się wysypki. W przypadku uczulenia na białko mleka krowiego objawy skórne alergii pokarmowej mają miejsce aż w 30-40% przypadkach. Objawy utrzymują się na ciele i maja charakter zmian wypryskowych, które są umiejscowione w okolicach policzków, płatków oczu, zgięć łokciowych, kolanowych, czy odkrytych częściach ciała. Alergia skórna na twarzy ma natomiast dość specyficzny wygląd i jest podobna do trądziku.

U dzieci ma ona formę pokrzywki, atopowego zapalenia skóry lub kontaktowego zapalenia skóry. Objawy alergii pokarmowej u dziecka to natomiast wysypka alergiczna, czyli takie zmiany skórne, które:

 • pojawiają się punktowo albo grupowo
 • występują w tym samym miejscu, mogą być też wędrujące
 • mogą swędzieć, czy piec

W przypadku podejrzenia u siebie alergii należy udać się do lekarza. Alergia ma często specyficzne objawy i leczenia jej jest bardzo ważne. Zmian alergicznych na skórze nigdy nie należy bagatelizować, bez względu na to, czy zmagamy się z wysypką na całym ciele, wysypką na dłoniach lub z wysypką na nogach. Lekarz zastosuje odpowiednie leczenie alergii i z pewnością zaleci odpowiednią pielęgnację skóry. Ponadto może przepisać leki przeciwhistaminowe, które pomogą zwalczyć objawy alergiczne uporczywego uczulenia skórnego. Pamiętajmy, że alergia może wystąpić zarówno u dorosłych jak i u dzieci, dlatego nie bagatelizujmy charakterystycznych objawów oraz pamietajmy, aby skonsultować się z lekarzem.


Interesuje Cię tematyka związana z alergią? Chcesz poszerzyć swoją wiedzę o sposobach leczenia wysypki alergicznej? Dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp

Chcesz wiedzieć więcej na temat alergii ?

Szkolenie dotyczące alergii czy terapii oczyszczania organizmu znajdziesz na platformie Bez Tabletek w postaci video.Dołącz do pierwszej w Polsce platformy edukacyjnej dla osób interesujących się zdrowiem.Co miesiąc nowe unikalne treści.

Jedna płatność = dożywotni dostęp

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca - co to za choroba? Profilaktyka chorób układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego.Miażdżyca jest chorobą układu sercowo - naczyniowego. Polega ona na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych blaszek miażdżycowych. W konsekwencji zmniejszają światło naczynia oraz znacznie utrudniają przepływ przez nie krwi. Doprowadzić to może niebezpiecznych powikłań związanych z całkowitym zablokowaniem przepływu krwi przez określone naczynia krwionośne. Jakie są objawy miażdżycy? Jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeczytaj poniższy artykuł i zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Jak działa sprzedaż bezpośrednia? Sprzedaż bezpośrednia to inaczej oferowanie towarów oraz usług bezpośrednio konsumentom. Opiera się ona na zasadach kontaktów indywidualnych i odbywa się zazwyczaj w domu klienta, miejscach pracy, czy w innych miejscach, które nie są stałymi punktami sprzedaży. To forma sprzedaży produktów przez sprzedawcę poza siecią sklepową.

Czy warto działać w biznesie MLM?

Czy warto działać w biznesie MLM?

Na czym polega i jak działa MLM (multi level marketing)? Sprzedaż produktów w marketingu wielopoziomowym? MLM nazywany jest również marketingiem sieciowym. To strategia stosowana przez niektóre firmy charakteryzujące się modelem biznesowym sprzedaży bezpośredniej. Jej celem jest zachęcenie obecnych członków do rekrutacji nowych. Jak wygląda sprzedaż produktów w branży MLM na polskim rynku? Jaki może dać dochód pasywny? Czy MLM oznacza to samo co piramida finansowa? Przeczytaj poniży artykuł i zobacz jak Multi level marketing wygląda w Polsce.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
95PLN

Cena regularna: 300 PLN

Nie Nudź się w Święta

23Dni
16Godzin
43Minut
32Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:8PLN