Węglowodany: rodzaje, funkcje i jak je odpowiednio dobierać. Węglowodany - podział, proces trawienia i ich rola w organizmie człowieka. Rola węglowodanów w organizmie

Węglowodany: rodzaje, funkcje i jak je odpowiednio dobierać. Węglowodany - podział, proces trawienia i ich rola w organizmie człowieka. Rola węglowodanów w organizmie

Węglowodany są jednym z trzech podstawowych składników odżywczych, które są niezbędne dla organizmu człowieka. Ich odpowiednie spożywanie pomaga utrzymać prawidłową wagę i stan zdrowia. Węglowodany dostarczają energię potrzebną do codziennych aktywności fizycznych i umysłowych. Warto poznać różne rodzaje węglowodanów oraz jak je odpowiednio dobierać.

Co to są węglowodany?

Węglowodany to związki organiczne, które występują w żywności i stanowią podstawowe źródło energii dla organizmu człowieka. Węglowodany złożone są rozbijane do glukozy, a ta jest wykorzystywana jako energia dla naszego organizmu.

Rodzaje węglowodanów : Węglowodany są klasyfikowane jako proste i złożone, w zależności od ilości cząsteczek glukozy, z których się składają.


Źródła węglowodanów

Węglowodany znajdują się w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza w tych pochodzenia roślinnego. Produkty bogate w węglowodany to między innymi:

 • Owoce i warzywa
 • Chleb, makaron, ryż
 • Produkty mleczne
 • Cukier, miód, słodycze

Co to są węglowodany proste? Przykłady

Węglowodany proste składają się z jednej lub dwóch cząsteczek glukozy. Są one szybko trawione i wchłaniane przez organizm, co powoduje znaczny skok cukru we krwi. Dlatego warto ograniczać ich spożycie. Przykłady węglowodanów prostych to:

 • Cukier, fruktoza, glukoza
 • Syrop klonowy, miód
 • Słodycze, napoje gazowane, ciastka

Co to są węglowodany złożone? Lista

Węglowodany złożone składają się z łańcucha kilku, kilkunastu, a nawet setek cząsteczek glukozy. Są one wolniej trawione i uwalniają w organizmie energię stopniowo. Warto je spożywać, ponieważ dłużej utrzymują uczucie sytości. Przykłady węglowodanów złożonych to:

 • Chleb pełnoziarnisty, pieczywo żytnie
 • Makaron z pełnego ziarna
 • Ziemniaki, kasza jaglana, ryż brązowy

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Dlaczego węglowodany są potrzebne w diecie?

Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu. Dają nam siłę i pomagają funkcjonować. Odpowiednie spożycie węglowodanów pomaga utrzymać w równowadze przemianę materii. Spożywanie ich w połączeniu z białkami i tłuszczami pomaga dostarczyć do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Funkcje i rola węglowodanów

Węglowodany są jednym z trzech głównych składników odżywczych, obok białek i tłuszczów. Pełnią wiele istotnych funkcji i odgrywają kluczową rolę w organizmach ludzkich i innych organizmach. Oto kilka ważnych funkcji i ról węglowodanów:

 1. Dostarczanie energii: Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu. Po spożyciu są trawione i przekształcane w glukozę, która jest transportowana przez krew do tkanek, gdzie jest wykorzystywana jako paliwo do wykonywania różnych procesów, takich jak praca mięśni, funkcje mózgu i inne aktywności komórkowe.
 2. Wsparcie dla układu nerwowego: Mózg jest szczególnie wrażliwy na zmiany w poziomie glukozy we krwi. Węglowodany stanowią podstawowe źródło energii dla mózgu, a niedobór glukozy może prowadzić do osłabienia koncentracji, zawrotów głowy i innych problemów z funkcjonowaniem mózgu.
 3. Zachowanie funkcji mięśniowych: Węglowodany są istotne dla utrzymania sprawności mięśniowej. Mięśnie wykorzystują glukozę do skurczów i innych procesów metabolicznych, które pozwalają na ruch.
 4. Zapobieganie rozkładowi białek: Gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości węglowodanów jako źródła energii, może zacząć rozkładać białka mięśniowe w celu uzyskania paliwa. Dlatego węglowodany pomagają w ochronie mięśni przed degradacją.
 5. Regulacja poziomu glukozy we krwi: Węglowodany, zwłaszcza te bogate w błonnik, pomagają w utrzymaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi, co jest istotne dla kontroli poziomu cukru we krwi.
 6. Podtrzymanie funkcji układu immunologicznego: Pewne rodzaje węglowodanów, takie jak błonnik, mogą wpływać na zdrowie układu immunologicznego poprzez wpływ na mikrobiom jelitowy i produkcję krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.
 7. Odżywianie komórek nabłonka jelitowego: Komórki nabłonka jelitowego odgrywają kluczową rolę w wchłanianiu składników odżywczych z jelit do krwi. Węglowodany dostarczają energii dla tych komórek, pomagając w zachowaniu zdrowego układu pokarmowego.
 8. Zapas energii: Węglowodany są magazynowane w postaci glikogenu w mięśniach i wątrobie jako rezerwa energii, która może być wykorzystana w przypadku potrzeb awaryjnych, takich jak głód lub intensywny wysiłek fizyczny

Ile spożywać węglowodanów dziennie i z czym je łączyć?

Zaleca się, aby węglowodany stanowiły około 50-60% całkowitej ilości kalorii w diecie. Przykładowo, osoba dorosła powinna spożywać około 200-300g węglowodanów na dzień.

Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie węglowodany są dobre. Najlepiej wybierać produkty złożone, ponieważ zawierają więcej błonnika, składników mineralnych i witamin.

Węglowodany złożone warto łączyć z białkami lub tłuszczami, aby dać naszemu organizmowi energię na dłuższy czas. Przykładowo, kolacja z kaszą jaglaną i kurczakiem będzie posiłkiem o wysokiej zawartości białka i złożonych węglowodanów.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca