Błonnik: dlaczego jest ważny dla zdrowia i jak go spożywać codziennie? Czym jest błonnik pokarmowy. Jaka jest ilość błonnika dziennie? W jakich produktach jest błonnik?

Błonnik: dlaczego jest ważny dla zdrowia i jak go spożywać codziennie? Czym jest błonnik pokarmowy. Jaka jest ilość błonnika dziennie? W jakich produktach jest błonnik?

Chcesz zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie? Pamiętaj, by w diecie regularnie uwzględniać błonnik. Zobacz, dlaczego jest on taki ważny dla naszego organizmu i w jakich produktach go znaleźć!

Co to jest błonnik? Rola błonnika w diecie

Błonnik to składnik pożywienia, który nie jest trawiony przez enzymy występujące w organizmie człowieka. Składa się z dwóch rodzajów: rozpuszczalnego w wodzie i nierozpuszczalnego (celuloza, hemiceluloza, lignina). Błonnik znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona i orzechy.

Rola błonnika w diecie jest nieoceniona. Wpływa na poprawę trawienia, zapobiega zaparciom i chorobom jelitowym, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz wpływa na regulację poziomu cukru we krwi. Ponadto, błonnik wpływa na długotrwałe uczucie sytości, co ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Gdzie można znaleźć błonnik? Źródła błonnika w pożywieniu

Najwięcej błonnika znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego. Najlepiej spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce z ich łupinami. Zobacz, gdzie znajdziesz najwięcej błonnika:

produkty zbożowe:

 • pełnoziarnisty chleb i makaron
 • płatki owsiane, proszek z siemienia lnianego
 • ryż brązowy, dziki ryż
 • kasza gryczana, jaglana, orkiszowa

warzywa i owoce:

 • jabłka, truskawki, borówki, maliny, jagody
 • pomidory, groszek, marchew, cukinia, buraki, szparagi
 • ogórki, rzodkiewka, pietruszka, seler

nasiona i orzechy:

 • siemię lniane, nasiona chia
 • orzechy włoskie, migdały, orzeszki ziemne

Jakie właściwości ma błonnik?

Błonnik wpływa na poprawę trawienia, zapobiega zaparciom i chorobom jelitowym oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Ponadto, błonnik wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, co jest istotne dla osób z cukrzycą. Długotrwałe uczucie sytości, które zapewnia błonnik, jest pomocne w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Błonnik rozpuszczalny w wodzie wpływa na poziom cholesterolu we krwi. Sprawia, że poziom złego cholesterolu (LDL) jest niższy, co wpływa na redukcję ryzyka chorób układu krążenia.

Błonnik nierozpuszczalny w wodzie pochłania wodę i tym samym wpływa na poprawę konsystencji stolca i zapobiega zaparciom oraz chorobom jelitowym, takim jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelit.

Jak spożywać więcej błonnika?

Ilość spożywanego błonnika powinna zwiększać się stopniowo, by organizm miał czas na dostosowanie się do większej ilości błonnika. Zwiększenie ilości błonnika w diecie powinno iść w parze z większą ilością wody, którą należy pić w ciągu dnia.

Oto kilka prostych sposobów, jak zwiększyć spożycie błonnika w diecie:

 • wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe zamiast białego chleba i białych makaronów
 • spożywaj owoce i warzywa z ich łupinami lub zjedz co najmniej jeden owoc i warzywo bezpośrednio przed posiłkiem
 • dodawaj do sałatek i dań zbożowych nasiona i orzechy

Pamiętaj, że zwiększenie ilości błonnika w diecie nie jest jedynym sposobem na dbanie o zdrowie. Dieta powinna być zbilansowana, a w codziennej diecie powinny znaleźć się również produkty bogate w białko i tłuszcze.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Błonnik pokarmowy a mikrobiom jelit

Błonnik pokarmowy odgrywa ważną rolę w zdrowiu naszego mikrobiomu jelitowego. Mikrobiom jelit to bogata społeczność mikroorganizmów, głównie bakterii, które zamieszkują nasze jelita. Te mikroorganizmy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego i odgrywają kluczową rolę w metabolizmie, odporności, a nawet zdrowiu psychicznym. Zjadanie pokarmów bogatych w błonnik pokarmowy, takich jak warzywa, owoce, orzechy, nasiona i pełnoziarniste produkty zbożowe, sprzyja wzrostowi i różnorodności mikroorganizmów jelitowych. Błonnik pokarmowy jest substancją, którą nasz organizm nie jest w stanie strawić. Jednak mikroorganizmy jelitowe są w stanie wykorzystać błonnik jako źródło pożywienia. Podczas tego procesu produkuje się krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które odżywiają komórki nabłonka jelitowego i wspierają zdrową mikroflorę. Dlatego tak ważne jest, aby wprowadzać do swojej diety odpowiednią ilość błonnika pokarmowego w celu wsparcia zdrowia mikrobiomu jelitowego. 

Rodzaje błonnika: błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny

Błonnik jest niezbędnym składnikiem diety, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Istnieją dwa główne rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Błonnik rozpuszczalny to forma błonnika, który rozpuszcza się w wodzie tworząc galaretowatą substancję. Można go znaleźć w owsie, orzechach, nasionach chia i grochu. Ten rodzaj błonnika pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, reguluje poziom cukru, wspomaga pracę jelit oraz poprawia wchłanianie składników odżywczych. Natomiast błonnik nierozpuszczalny to forma błonnika, która nie rozpuszcza się w wodzie. Można go znaleźć w pełnoziarnistych produktach zbożowych, warzywach i owocach. Ten rodzaj błonnika wpływa na prawidłowe trawienie, zapobiega zaparciom i sprzyja utrzymaniu zdrowej masy ciała. Aby czerpać korzyści z obu rodzajów błonnika, ważne jest, aby spożywać różnorodne produkty zawierające oba rodzaje. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca