bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Trening HIIT - dlaczego warto? Plan treningu HIIT. Trening interwałowy hiit. Trening o wysokiej intensywności. Zaklety treningu i jakie daje efekty?

Blog healthcare

Trening HIIT - dlaczego warto? Plan treningu HIIT. Trening interwałowy hiit. Trening o wysokiej intensywności. Zaklety treningu i jakie daje efekty?

Sprawdź co daje trening interwałowy. Jakie są zalety treningu hiit. 

Spis treści

 1. HIIT trening - co to jest trening interwałowy?
 2. Trening HIIT - jakie są zasady i korzyści z tego typu treningu wysokiej intensywności
 3. Trening HIIT - przykłady ćwiczeń dla intensywnego interwałowego treningu
 4. Trening HIIT w domu - skuteczne ćwiczenia
 5. Trening HIIT - plan treningowy dla maksymalnych rezultatów w krótkim czasie
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT)
 8. Trening HIIT - przykładowy plan treningowy
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 10. Podsumowanie

HIIT trening - co to jest trening interwałowy?

Trening HIIT (High-Intensity Interval Training) jest formą treningu, która polega na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczeń wysokiej intensywności i okresów aktywności o niskim natężeniu lub odpoczynku. Jest to trening skoncentrowany na krótkich, intensywnych interwałach, które wymagają dużego wysiłku. HIIT jest coraz bardziej popularny ze względu na swoje efektywność w krótkim czasie i wiele korzyści dla zdrowia.

Trening HIIT - jakie są zasady i korzyści z tego typu treningu wysokiej intensywności

Trening HIIT opiera się na kilku podstawowych zasadach. Podczas sesji treningowej skupiamy się na nagłym i intensywnym wysiłku przez krótki okres czasu, a następnie odpoczywamy lub wykonujemy ćwiczenia o niskiej intensywności przez krótki okres. Te interwały sprawiają, że trening HIIT jest intensywny i wymagający, ale jednocześnie skuteczny.

Korzyści płynące z treningu HIIT są wielorakie. Oto niektóre z nich:

 • Spalanie kalorii: Trening HIIT ma wysoki potencjał w zakresie spalania kalorii. Krótki, intensywny wysiłek pobudza metabolizm i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej nawet po zakończeniu treningu.
 • Poprawa wydolności: Regularne treningi HIIT zwiększają wydolność organizmu poprzez adaptację kardiopulmonarną i poprawę wydolności układu oddechowego.
 • Oszczędność czasu: Trening HIIT jest idealny dla osób, które mają ograniczoną ilość czasu na trening. Krótkie interwały o wysokiej intensywności pozwalają osiągnąć znaczne rezultaty w krótkim czasie.
 • Poprawa zdrowia serca: Intensywny wysiłek, charakterystyczny dla HIIT, pomaga wzmocnić serce i poprawić ogólny stan zdrowia sercowo-naczyniowego.
 • Zachowanie masy mięśniowej: Trening HIIT nie tylko pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, ale także zachowuje i rozwija mięśnie w wyniku intensywnego wysiłku.

Trening HIIT - przykłady ćwiczeń dla intensywnego interwałowego treningu

Istnieje wiele różnych ćwiczeń, które można wykonywać podczas treningu HIIT. Oto kilka przykładów:

 1. Sprinty: Bieganie na pełnym wysiłku przez określony czas, a następnie odpoczynek lub bieg o niskiej intensywności przez krótki okres. Powtórz ten cykl kilka razy.
 2. Burpees: Rozpocznij od pozycji stojącej, następnie zrób pompkę, skocz do przysiadu, a następnie wyprostuj się i skocz jak najwyżej. Powtórz te ruchy w szybkim tempie przez określony czas.
 3. Skakanka: Wykonuj skoki na skakance intensywnie przez określony czas, a następnie odpoczynek przez chwilę. Powtórz ten cykl kilka razy.
 4. Pajacyki: Wykonuj pajacyki intensywnie przez określony czas, a następnie odpoczynek przez krótki okres. Powtarzaj ten cykl kilka razy.

Ważne jest, aby dostosować ćwiczenia do swojej kondycji fizycznej i unikać przeciążenia. Warto skonsultować się z trenerem personalnym, aby otrzymać odpowiednie wskazówki i zaplanować trening dopasowany do swoich możliwości.

Trening HIIT w domu - skuteczne ćwiczenia

Trening HIIT można również wykonywać w domu, bez potrzeby korzystania z siłowni. Oto przykłady skutecznych ćwiczeń HIIT, które można wykonywać w domowym zaciszu:

 1. Skakanie na miejscu: Wykonuj skoki na miejscu przez określony czas, a następnie odpoczynek. Powtórz ten cykl kilka razy.
 2. Mountain climbers: W pozycji przypominającej pompkę, naprzemiennie przyciągaj kolana do klatki piersiowej. Wykonuj te ruchy intensywnie przez określony czas, a następnie odpoczynek.
 3. Przysiady: Wykonuj przysiady w tempie szybszym niż zwykle przez określony czas, a następnie odpoczynek. Powtarzaj ten cykl kilka razy.
 4. Naprzemienne wyskoki: Wykonuj skoki i naprzemienne przeskoki w miejscu przez określony czas, a następnie odpoczynek.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem treningu w domu zapewnić sobie odpowiednie warunki i zachować bezpieczną przestrzeń.

Trening HIIT - plan treningowy dla maksymalnych rezultatów w krótkim czasie

Trening HIIT jest elastyczny i można go dostosować do indywidualnych potrzeb i celów. Aby osiągnąć maksymalne rezultaty w krótkim czasie, warto stosować się do pewnych wytycznych. Oto przykładowy plan treningowy HIIT na jeden tydzień:

 • Poniedziałek: Sprinty na bieżni - 30 sekund sprintu, 30 sekund odpoczynku. Powtórz 10 razy.
 • Wtorek: Burpees - 20 sekund burpees, 10 sekund odpoczynku. Powtórz 8 razy.
 • Środa: Skakanka - 40 sekund skakanki, 20 sekund odpoczynku. Powtórz 6 razy.
 • Czwartek: Mountain climbers - 30 sekund mountain climbers, 30 sekund odpoczynku. Powtórz 10 razy.
 • Piątek: Przysiady - 20 sekund przysiadów, 10 sekund odpoczynku. Powtórz 8 razy.
 • Sobota: Pajacyki - 40 sekund pajacyków, 20 sekund odpoczynku. Powtórz 6 razy.

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiejkolwiek formy treningu skonsultować się z lekarzem lub trenerem personalnym. Dzięki temu można dostosować plan treningowy do swojej kondycji fizycznej i uniknąć kontuzji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT)

Trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT) to forma treningu, która składa się z intensywnych przerywanych interwałów wysiłku i odpoczynku. Jest to popularna metoda treningu, która oferuje wiele korzyści dla zdrowia i kondycji fizycznej. HIIT pobudza metabolizm, co prowadzi do spalania większej ilości kalorii nawet po zakończeniu treningu. Skrócenie czasu treningowego jest również jednym z atutów HIIT, ponieważ może być wykonywany w zaledwie 20-30 minut. Ponadto, HIIT poprawia wydolność aerobiczną, wzmacnia mięśnie i zwiększa poziom energii. Ćwiczenia HIIT mogą być dostosowane do różnych poziomów zaawansowania, co czyni go dostępnym dla każdego, kto chce zwiększyć swoją kondycję. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy zaawansowanym sportowcem, HIIT może być skuteczną formą treningu dla ciebie. Ważne jest jednak dbanie o odpowiednią technikę wykonywania ćwiczeń i dostosowanie intensywności do własnych możliwości. 

Trening HIIT - przykładowy plan treningowy

Trening HIIT, czyli trening o wysokiej intensywności interwałowej, jest formą treningu, która skutecznie wpływa na poprawę kondycji fizycznej i spalanie kalorii. Przykładowy plan treningowy HIIT może wyglądać następująco: rozgrzewka trwająca 5-10 minut, składająca się z ćwiczeń dynamicznych, takich jak skakanie na skakance czy wyskoki. Następnie, główna część treningu, która polega na wykonywaniu intensywnych ćwiczeń przez określony czas, np. 20 sekund, a następnie krótkiej przerwy w postaci 10-sekundowego odpoczynku. Ta sekwencja powtarza się od 4 do 8 razy w zależności od poziomu zaawansowania. Ćwiczenia mogą obejmować wyskoki na skrzynię, burpees, sprinty czy pompy. Na koniec treningu warto zakończyć 5-10 minutami chłodzenia, wykonując ćwiczenia rozciągające. Ważne jest pamiętanie o odpowiednim doborze intensywności ćwiczeń pod własne możliwości oraz konsultacja z trenerem przed rozpoczęciem treningu HIIT. Przy regularnym wykonywaniu treningu HIIT można zauważyć poprawę wydolności organizmu, redukcję tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie siły i wytrzymałości. 

Podsumowanie

Trening HIIT jest skutecznym sposobem na poprawę kondycji fizycznej i zdrowia. Wykorzystywanie treningu interwałowego wysokiej intensywności przynosi wiele korzyści, takich jak spalanie kalorii, poprawa wydolności, utrzymanie masy mięśniowej i zdrowia serca. Może być również wykonywany zarówno w siłowni, jak i w domu. Warto zacząć od prostych ćwiczeń i stopniowo zwiększać intensywność, aby osiągnąć maksymalne rezultaty.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz