bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Suplementy na siłownie - od czego zacząć? Suplementacja dla osób początkujących

Blog healthcare

Suplementy na siłownie - od czego zacząć? Suplementacja dla osób początkujących

Sprawdź co suplementować zaczynając na swoje treningi siłowni. Top Lista

Spis treści

 1. Podstawowe suplementy na siłownię
 2. Czy każdy potrzebuje dodatkowych suplementów na siłownię?
 3. Suplementy na siłownię dla początkujących
 4. Suplementy na początek ćwiczeń — jakie wybrać?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Jaka odżywka białkowa na siłownię będzie najlepszym wyborem?
 7. Odżywki na siłownię - zadbaj o podaż białka w diecie
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Podstawowe suplementy na siłownię

Suplementacja na siłowni może być pomocna w osiągnięciu zamierzonych celów treningowych. Istnieje wiele suplementów, które są popularne wśród osób aktywnych fizycznie. Przyjrzyjmy się kilku podstawowym suplementom, które mogą być stosowane na siłowni:

 1. Białko: Białko jest kluczowym składnikiem budulcowym naszych mięśni. Suplementacja białkiem, taką jak białko serwatkowe lub kazeina, może pomóc zwiększyć podaż białka w diecie i wspomóc proces rozwoju mięśni.
 2. Kreatyna: Kreatyna jest naturalnie występującym związkiem w organizmie, który dostarcza energię naszym mięśniom. Suplementacja kreatyną może zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni, co prowadzi do lepszych wyników treningowych.
 3. BCAA: Rozgałęzione aminokwasy (BCAA) są kluczowe dla wzrostu mięśni i regeneracji. Suplementacja BCAA może pomóc w ochronie mięśni przed rozpadem podczas intensywnego treningu.

Czy każdy potrzebuje dodatkowych suplementów na siłownię?

Warto zaznaczyć, że suplementacja na siłowni nie jest niezbędna dla wszystkich. Zdrowa i zrównoważona dieta, odpowiadająca indywidualnym potrzebom kalorycznym, może dostarczyć większości niezbędnych składników odżywczych. Suplementy nie zastąpią właściwego odżywiania, ale mogą stanowić dodatek w przypadku potrzeby zwiększenia dostarczanych składników odżywczych.

Osoby, które powinny skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, to między innymi:

 • Osoby z ograniczeniami dietetycznymi, takie jak weganizm lub nietolerancje pokarmowe.
 • Osoby o szczególnych celach treningowych, na przykład sportowcy profesjonalni lub osoby trenujące wyczynowo.
 • Osoby ze specjalnymi warunkami zdrowotnymi, takie jak cukrzyca czy choroby przewodu pokarmowego.
 • Osoby, które nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości składników odżywczych z diety tradycyjnej.

Suplementy na siłownię dla początkujących

Dla początkujących na siłowni, skupienie na podstawowych suplementach jest zazwyczaj wystarczające. Suplementacja powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i celów treningowych. Oto kilka wskazówek dla początkujących:

 1. Rozpocznij od podstaw: Skoncentruj się na zdrowej i zrównoważonej diecie, która dostarcza odpowiednią ilość makroskładników i mikroskładników. Dopiero po upewnieniu się, że twoje podstawowe potrzeby są spełnione, można rozważyć suplementację.
 2. Konsultacja z ekspertem: Jeśli jesteś początkujący na siłowni, warto porozmawiać z trenerem personalnym lub dietetykiem specjalizującym się w odżywianiu sportowym. Taki ekspert pomoże ci zrozumieć twoje potrzeby żywieniowe i doradzić w sprawie odpowiednich suplementów.
 3. Monitoruj postępy: Po rozpoczęciu suplementacji, monitoruj swoje postępy treningowe i zdrowotne. Jeśli nie widzisz oczekiwanych rezultatów, warto skonsultować się ponownie z ekspertem, aby dostosować suplementację do twoich potrzeb.

Suplementy na początek ćwiczeń — jakie wybrać?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń, warto skupić się na odpowiedniej diecie, regularnym ruchu oraz dobrym nawodnieniu, ponieważ to są podstawy zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej. Jeśli jednak zastanawiasz się nad suplementacją na początek ćwiczeń, pamiętaj, że najlepszym źródłem składników odżywczych jest zrównoważona dieta. Jeśli jesteś pewien, że Twoja dieta nie dostarcza wystarczającej ilości niektórych składników, możesz rozważyć następujące suplementy:

 1. Witamina D: Jeśli mieszkasz w miejscu o ograniczonym dostępie do słońca lub masz niski poziom witaminy D, suplementacja może być pomocna dla zdrowych kości i ogólnego zdrowia.
 2. Witamina B12: Szczególnie ważna dla wegetarian i wegan, ponieważ jest głównie obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego.
 3. Omega-3: Jeśli nie jesz ryb tłustych, suplementy omega-3 mogą dostarczyć kwasy tłuszczowe, które są korzystne dla zdrowia serca i mózgu.
 4. Białko: Jeśli masz trudności z dostarczeniem wystarczającej ilości białka z diety, zwłaszcza jeśli intensywnie ćwiczysz, suplementy białkowe mogą pomóc w regeneracji mięśni.
 5. Kreatyna: Jest stosowana głównie w treningu siłowym i może pomóc w poprawie wydolności krótkotrwałych wysiłków.
 6. Magnez: Jeśli masz niedobór magnezu, suplementacja może pomóc w regulacji mięśni i układu nerwowego.
 7. Żelazo: W przypadku niedoboru żelaza, suplementacja może pomóc w utrzymaniu zdolności do ćwiczeń.
 8. Mult witaminowy/mineralny: Może być użyteczny, jeśli jesteś w fazie dostosowywania diety lub masz ograniczenia żywieniowe.

Warto jednak podkreślić, że suplementy nie powinny zastępować zdrowej diety. Zawsze przed rozpoczęciem suplementacji zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem, aby ocenić, czy faktycznie masz niedobory składników odżywczych, które wymagają suplementacji, oraz aby wybrać odpowiednie dawki i formy suplementów. Przede wszystkim zdrowa dieta i aktywność fizyczna są fundamentem zdrowego stylu życia, a suplementy powinny być jedynie uzupełnieniem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jaka odżywka białkowa na siłownię będzie najlepszym wyborem?

Wybór odpowiedniej odżywki białkowej na siłownię zależy od kilku czynników, takich jak twoje cele treningowe, preferencje dietetyczne, nietolerancje pokarmowe i budżet. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów odżywek białkowych, a trzy główne rodzaje to białko serwatki (whey protein), białko kazeinowe i białko roślinne. Oto krótki przegląd tych rodzajów:

 1. Białko serwatki (whey protein): Jest jednym z najpopularniejszych i dobrze przyswajalnych źródeł białka. Może być w postaci koncentratu białka serwatki (WPC) lub izolatu białka serwatki (WPI). WPC zawiera trochę więcej tłuszczu i węglowodanów niż WPI, ale obie formy są bogate w aminokwasy rozgałęzione (BCAA) i szybko wchłaniają się po treningu. Warto wybierać produkty z dobrym składem i niską zawartością sztucznych dodatków.
 2. Białko kazeinowe: Jest wchłaniane wolniej niż białko serwatki, co może być korzystne jako odżywka nocna lub między posiłkami. Działa jako długotrwałe źródło aminokwasów i jest często wybierane do wspierania regeneracji nocnej.
 3. Białko roślinne: Odpowiednie dla wegan i wegetarian, dostarcza białka z różnych źródeł roślinnych, takich jak groch, soja, konopie czy ryż. Istnieją różne mieszanki białek roślinnych, ale ważne jest wybranie produktu, który dostarcza pełen profil aminokwasów.

Podczas wyboru odżywki białkowej zwróć uwagę na:

 • Skład: Czy produkt ma niską zawartość cukru, sztucznych słodzików i innych zbędnych dodatków?
 • Profil aminokwasów: Znajdź odżywkę, która dostarcza pełny profil aminokwasów, zwłaszcza BCAA.
 • Wartość biologiczna: Im wyższa, tym lepiej produkt jest przyswajalny przez organizm.
 • Czystość: Wybieraj produkty od renomowanych firm, które poddają się testom jakości i bezpieczeństwa.
 • Cena: Upewnij się, że produkt mieści się w Twoim budżecie.

Odżywki na siłownię - zadbaj o podaż białka w diecie

Podstawowym składnikiem, który powinien zostać uwzględniony w diecie osób trenujących na siłowni, jest białko. Odżywki białkowe, takie jak białko serwatkowe, kazeina czy mieszanki białka roślinnego, mogą pomóc w zwiększeniu podaży białka i wspomóc procesy naprawy i wzrostu mięśni.

Ważne jest, aby wybrać odżywkę białkową, która jest odpowiednia dla Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Białko serwatkowe jest szybko przyswajalne i często stosowane po treningu, podczas gdy kazeina jest wolno uwalnianym źródłem białka, które jest często stosowane przed snem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz