bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Suplementacja wapnia - jak suplementować wapń? Czy suplementacja wapnia jest potrzebna? Wapń w diecie dzieci i dorosłych. Kiedy warto suplementować wapń?

Blog healthcare

Suplementacja wapnia - jak suplementować wapń? Czy suplementacja wapnia jest potrzebna? Wapń w diecie dzieci i dorosłych. Kiedy warto suplementować wapń?

Wapń jest jednym z najważniejszych minerałów dla naszego organizmu. Odpowiada on nie tylko za zdrowie kości i zębów, ale także pełni istotne funkcje w innych procesach biologicznych. Czy zawsze jest konieczna suplementacja wapnia? Jak długo można go przyjmować i jak go najlepiej suplementować? W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i podzielić się najważniejszymi zasadami dotyczącymi suplementacji wapnia.

Spis treści

 1. Suplementacja wapnia - czy jest niezbędna?
 2. Właściwości wapnia - jaką rolę pełni wapń w organizmie?
 3. Suplementacja wapnia - najważniejsze pytania
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 6. Suplementy z wapniem - na co zwracać uwagę? Z czym łączyć, a z czym nie łączyć wapnia

Suplementacja wapnia - czy jest niezbędna?

Wapń jest ważnym minerałem, który odgrywa kluczową rolę w organizmie człowieka. Odpowiada on nie tylko za utrzymanie zdrowych kości i zębów, ale także pełni istotne funkcje w regulacji pracy mięśni, przewodnictwie nerwowym oraz krzepnięciu krwi. W większości przypadków, zdrowa dieta powinna dostarczać wystarczającą ilość wapnia, jednak w niektórych sytuacjach suplementacja może okazać się konieczna.

Właściwości wapnia - jaką rolę pełni wapń w organizmie?

Wapń to minerał, który odpowiada za utrzymanie mocnych kości i zębów. Wapń jest również niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, w tym serca, oraz do przewodzenia impulsów nerwowych. Ponadto, wapń bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, regulacji ciśnienia krwi oraz w syntezie wielu hormonów i enzymów w organizmie.

Suplementacja wapnia - najważniejsze pytania

Jak długo można przyjmować wapń?

Czas suplementacji wapnia zależy od indywidualnych potrzeb organizmu. W przypadku osób, które mają niedobór wapnia, konieczne może być codzienne przyjmowanie suplementów przez kilka miesięcy. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie, można przejść na dawkę podtrzymującą, która będzie wynosić około 1000-1200 mg wapnia dziennie.

Jak suplementować wapń? Najważniejsze zasady

 1. Wybierz odpowiedni preparat z wapniem - zwróć uwagę na postać w jakiej jest dostępny (np. wapń w formie węglanu, cytrynianu, chelatowanego) oraz na jego biodostępność.
 2. Stosuj suplementację wapnia wraz z witaminą D - witamina D pomaga w lepszym wchłanianiu wapnia przez organizm.
 3. Dawkuj suplementy wapnia poprzez podział na kilka porcji dziennie - to pomoże w lepszym wchłanianiu wapnia i zmniejszy możliwość działań niepożądanych, takich jak niestrawność.
 4. Unikaj stosowania wapnia w połączeniu z innymi składnikami, które mogą hamować jego wchłanianie, takimi jak nadmierne ilości błonnika lub oksalany (np. kwas szczawiowy, szpinak).

Kto powinien suplementować wapń?

Suplementacja wapnia może być zalecana dla osób o zwiększonym zapotrzebowaniu na ten minerał, takich jak:

 • Kobiety w okresie menopauzy, które są bardziej narażone na utratę masy kostnej.
 • Osoby z osteopenią lub osteoporozą.
 • Młodzież w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju.
 • Osoby, które spożywają diety ubogie w wapń, takie jak wegetarianie i weganie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Suplementy z wapniem - na co zwracać uwagę? Z czym łączyć, a z czym nie łączyć wapnia

Przy wyborze suplementów z wapniem, warto zwrócić uwagę na czystość i jakość produktu. Wybierając suplementy z wapniem, należy sprawdzić, czy produkty spełniają standardy jakościowe, takie jak GMP (Dobra Praktyka Produkcyjna). Ponadto, warto pamiętać, że wapń należy podawać wraz z innymi składnikami, które wpływają na jego wchłanianie i wykorzystanie, takimi jak magnez, witamina D czy witamina K2. Jednak należy unikać jednoczesnego przyjmowania wapnia z niektórymi substancjami, takimi jak antybiotyki z grupy tetracyklin, ponieważ mogą one hamować wchłanianie wapnia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz