Budowa płytki paznokcia
Większa część płytki paznokcia (80 - 90%) to keratyna typu włosowego. Pozostałą część stanowi keratyna typu nabłonkowego. Całkowita zawartość siarki w płytce paznokcia to około 10%. Wapń, który jest bardzo ważny dla zachowania zdrowych paznokci stanowi wyłącznie 0,2% wagi płytki paznokcia. Paznokieć posiada również lipidy (kwas glikolowy i sterydowy). Zawartość wody w płytce paznokcia wynosi 18%. W składzie płytki paznokcia znajdują się również minerały ( magnez, wapń, żelazo, cynk, sód oraz miedź).
Jak mieć piękne paznokcie?
Odpowiednia, dobrze zbilansowana dieta jest niezbędna dla mocnych paznokci. W sytuacji kiedy nie jest się wstanie dostarczyć z pożywienia wszystkich niezbędnych witamin można sięgnąć po suplementy diety. Warto również wiedzieć, że istnieją choroby, które mogą powodować zmiany w paznokciach. Często te zmiany są spowodowane niedożywieniem albo innymi chorobami, mogącymi objawiać się wtórnie do niedoboru określonej witaminy, minerału, czy innego pierwiastka śladowego.
Wapń jest jednym ze składników mineralnych, które są obecne w naszym organizmie oraz jest niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania. Prawidłowy poziom wapnia zapewnia zdrowie, siły witalne, a także dobre samopoczucie. Ponadto jest on niezwykle ważny dla zdrowia paznokci. Z tego powodu należy zadbać o zbilansowaną dietę i dostarczać odpowiednią ilość tego pierwiastka. Niedobór wapnia prowadzić może do łamliwości paznokci, pojawienia się na nich podłużnych prążków, miękkich paznokci. Ponadto oddzielenie się płytki paznokcia może być spowodowane zmianami naczyniowo-nerwowymi, które są związane z powtarzającymi się epizodami spadków poziomu wapnia we krwi.
Cynk jest również bardzo ważny dla paznokci. Jego niedobór może objawiać się łamliwymi, czy słabymi paznokciami. Cynk wpływa także na metabolizm kolagenu, który odpowiada za wzrost paznokci. Jego zbyt mała ilość jest przyczyną bielactwa paznokci. Produkty bogate w ten pierwiastek to m.in: ostrygi, mięso, ryby, orzechy, jaja, rośliny strączkowe, zboża.
Nutrikosmetyki ? Nie znasz ? To koniecznie sprawdź dlaczego, które nutrikosmetyki sprawdzą się najlepiej przy niedoborach składników odżywczych? Jakie suplementy są najlepsze na wzmocnienie kondycji skóry, paznokci, zahamowanie procesów starzenia?
Biotyna wpływa na mocne włosy i paznokcie. Należy do gruby witamin B. Niedobory witamin B1, B2, B6 i B12 mogą prowadzić do łamliwości paznokci, słabej płytki. Te witaminy pełnią ważną rolę we wzroście paznokci, stymulują je oraz przyspieszają wzrost. Jeśli zmagasz się z wolno rosnącymi, czy łamliwymi paznokciami to najprawdopodobniej masz niedobór witamin z grupy B.
Duże znaczenia ma również podaż witamin A i D. Ich niedobór może przyczyniać się do deformacji płytki paznokcia. Hapalonychia (inaczej mówiąc miękkie paznokcie) związana jest właśnie związana między z niedoborem witamin A oraz D.
Ponadto nie należy zapominać o zdrowej diecie, która powinna być bogata w:
- pełnoziarniste produkty zbożowe
- produkty mleczne i ich przetwory
- mięso, ryby, owoce morza
- owoce cytrusowe i jagodowe
- rośliny strączkowe
- warzywa
- orzechy, nasiona
- oleje i oliwy
ważne
Wapń jest jednym ze składników mineralnych, które są obecne w naszym organizmie oraz jest niezbędny do odpowiedniego funkcjonowania.
Domowe metody na mocne paznokcie
Jeśli chcesz zadbać o paznokcie, wzmocnić je i pozbyć się żółtego odcienia możesz zacząć je olejować. Ten łatwy zabieg można przeprowadzić można w domu. Olejowanie paznokci słynie z dobroczynnych efektów, czyli wzmacnia je, pomaga w utrzymaniu twardości, a także zapobiega rozdwajaniu, czy łamaniu.
Olejki to roślinne esencje, które zawierają w sobie silnie skoncentrowane składniki. To skarbnica witamin oraz mikroelementów. Przede wszystkim odpowiadają za odżywienie, rewitalizację, nadają blask oraz odbudowują warstwę ochronną. Ponadto wykazują działanie przeciwzapalnie i przeciwgrzybicze.
Do zabiegu wybierz olejki eteryczne. W przeciwieństwie od olejków zapachowych posiadają wysoko skoncentrowane mikroelementy. Olejki zapachowe są produktami aromatycznymi, czyli nie zawierają drogocennych oraz ważnych składników.
Jeśli chcesz poznać rolę suplementacji w codziennej diecie, zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. To miejsce zarówno dla dietetyka jak i osób chcących zadbać o swoje zdrowie, poznać co ma negatywny wpływ na organizm oraz dlaczego warto spożywać produkty bogate w witaminy. Dowiedz się jak porwać stan skóry, czy jak wzmocnić płytkę paznokciową. Jedna płatność = dożywotni dostęp.