Suplementacja DHEA - czy warto? DHEA - hormon młodości, który dba o witalność i prawidłową pracę mózgu.Kiedy należy suplementować DHEA ? DHEA -działanie i wpływ na organizm. Suplementy diety z DHEA – co warto o nich wiedzieć?

Suplementacja DHEA - czy warto? DHEA - hormon młodości, który dba o witalność i prawidłową pracę mózgu.Kiedy należy suplementować DHEA ? DHEA -działanie i wpływ na organizm. Suplementy diety z DHEA – co warto o nich wiedzieć?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o suplementacji DHEA? Jeśli stosujesz suplementy diety lub interesujesz się zdrowiem i medycyną, to na pewno natknąłeś się na ten skrót. DHEA to hormon naturalnie produkowany przez organizm, który odgrywa ważną rolę w regulacji procesów metabolicznych. W artykule dowiesz się, dla kogo może być zalecana suplementacja DHEA, jakie są jej potencjalne skutki uboczne oraz jak prawidłowo dawkować ten suplement.

Co to jest DHEA?

DHEA (dehydroepiandrosteron) to hormon sterydowy, który produkowany jest głównie przez nadnercza, a także w mniejszym stopniu przez jajniki i jądra. Jego główną funkcją jest służenie jako prekursor dla innych hormonów, takich jak estrogeny czy testosteron. DHEA odgrywa również ważną rolę w regulacji procesów metabolicznych, regulacji humory i kognicji.

Suplementacja DHEA - dla kogo? DHEA -działanie i wpływ na organizm

Suplementacja DHEA może być zalecana dla osób, u których obserwuje się niski poziom naturalnie wytwarzanego hormonu lub u których występują niedobory hormonalne. DHEA jest szczególnie popularne wśród osób starszych, ponieważ naturalna produkcja tego hormonu maleje wraz z wiekiem. Testy laboratoryjne, takie jak poziom DHEA-S we krwi, mogą pomóc w ustaleniu, czy suplementacja DHEA jest zalecana.

Niewielkie badania sugerują, że suplementacja DHEA może mieć pozytywny wpływ na zdrowie oraz jakość życia osób starszych, w tym na siłę mięśniową, gęstość kości i libido. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji DHEA zawsze warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednie badania, aby ocenić poziom DHEA i upewnić się, że suplementacja jest bezpieczna i zasadna.

DHEA - skutki uboczne, wskazania i przeciwwskazania. DHEA – jakie mogą być wskazania i przeciwwskazania do zastosowania DHEA?

Suplementacja DHEA nie jest odpowiednia dla wszystkich. Istnieją pewne wskazania i przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem suplementacji. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek z następujących schorzeń:

 • Rak piersi, rak prostaty lub inne hormonozależne nowotwory.
 • Choroba serca lub problemy z układem krążenia.
 • Endometrioza, mięśniaki macicy lub inne schorzenia układu rozrodczego.
 • Cukrzyca lub problemy z gospodarką węglowodanową.
 • Nadciśnienie tętnicze lub problemy z regulacją ciśnienia krwi.

Skutki uboczne stosowania DHEA mogą obejmować zaburzenia hormonalne, trądzik, zmiany nastroju, pobudzenie, ból głowy, zwiększenie łamliwości kości, problemy z wątrobą oraz interakcje z innymi lekami. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem.

Suplementacja DHEA - dawkowanie

Dawkowanie DHEA może mieć zróżnicowany charakter, w zależności od indywidualnych potrzeb i zaleceń lekarza. Istnieją różne formy suplementacji, takie jak kapsułki, tabletki lub kremy, które różnią się pod względem biodostępności DHEA. Dawkę suplementu należy indywidualnie dostosować do swoich potrzeb i zawsze trzymać się zaleceń lekarza oraz instrukcji producenta.

Zawsze pamiętaj, że suplementacja DHEA powinna odbywać się pod nadzorem lekarza i tylko w przypadku stwierdzonego niedoboru tego hormonu. Niezbędne jest przeprowadzenie badań i konsultacja z lekarzem przed podjęciem decyzji o suplementacji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy kobiety mogą przyjmować DHEA?

DHEA, czyli dehydroepiandrosteron, to hormon steroidowy, który naturalnie występuje w organizmach ludzkich. Jego poziom z czasem maleje, zwłaszcza u kobiet, które przechodzą przez menopauzę. Wprowadzenie DHEA jako suplementu może przynieść pewne korzyści dla zdrowia kobiet. Mogą one przyjmować DHEA, aby zwiększyć ogólną energię i poprawić samopoczucie. Badania sugerują, że DHEA może również pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała, poprawie nastroju i libido oraz w łagodzeniu objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca i problemy z snem. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji DHEA, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby ocenić ewentualne ryzyko i zastosować odpowiednią dawkę. Ponadto, niektóre kobiety, takie jak te z historią raka piersi, endometriozy lub chorób sercowo-naczyniowych, mogą być odstraszane od przyjmowania DHEA ze względu na potencjalne skutki uboczne. Dlatego wizyta u lekarza jest zawsze zalecana przed rozpoczęciem suplementacji DHEA. 

Jak dbać o prawidłowy poziom DHEA?

DHEA to hormon steroidowy produkowany przez nadnercza. Jego odpowiedni poziom jest kluczowy dla utrzymywania dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia. Istnieje kilka sposobów, którymi możemy zadbać o prawidłowy poziom DHEA. Pierwszym jest zdrowa dieta bogata w składniki odżywcze niezbędne do produkcji DHEA, takie jak witamina C, witamina E, cynk i magnez. Ważne jest również regularne spożywanie żywności bogatej w zdrowe tłuszcze, takie jak oleje roślinne, awokado i orzechy. Kolejnym aspektem jest regularna aktywność fizyczna, która ma pozytywny wpływ na poziom DHEA. Ważne jest również radzenie sobie ze stresem, ponieważ wysoki poziom stresu może obniżać poziom DHEA. Istnieją również suplementy diety zawierające DHEA, jednak przed ich stosowaniem zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. Dbanie o prawidłowy poziom DHEA jest kluczem do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Suplementacja DHEA ma swoje zalety i jest stosowana w niektórych przypadkach niedoboru tego hormonu. Niemniej jednak, zawsze należy pamiętać o konieczności skonsultowania się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, aby upewnić się, że jest ona bezpieczna i zasadna. Należy również być świadomym możliwych skutków ubocznych i przeciwwskazań związanych z suplementacją DHEA.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca