bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Suplementacja DHEA - czy warto? DHEA - hormon młodości, który dba o witalność i prawidłową pracę mózgu. Kiedy należy suplementować DHEA ? DHEA-działanie i wpływ na organizm. Suplementy diety z DHEA – co warto o nich wiedzieć?

Blog healthcare

Suplementacja DHEA - czy warto? DHEA - hormon młodości, który dba o witalność i prawidłową pracę mózgu. Kiedy należy suplementować DHEA ? DHEA-działanie i wpływ na organizm. Suplementy diety z DHEA – co warto o nich wiedzieć?


Czy kiedykolwiek słyszałeś o suplementacji DHEA? Jeśli stosujesz suplementy diety lub interesujesz się zdrowiem i medycyną, to na pewno natknąłeś się na ten skrót. DHEA to hormon naturalnie produkowany przez organizm, który odgrywa ważną rolę w regulacji procesów metabolicznych. W artykule dowiesz się, dla kogo może być zalecana suplementacja DHEA, jakie są jej potencjalne skutki uboczne oraz jak prawidłowo dawkować ten suplement.

Spis treści

 1. Co to jest DHEA?
 2. Suplementacja DHEA - dla kogo? DHEA -działanie i wpływ na organizm
 3. DHEA - skutki uboczne, wskazania i przeciwwskazania. DHEA – jakie mogą być wskazania i przeciwwskazania do zastosowania DHEA?
 4. Suplementacja DHEA - dawkowanie
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Czy kobiety mogą przyjmować DHEA?
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Jak dbać o prawidłowy poziom DHEA?

Co to jest DHEA?

DHEA (dehydroepiandrosteron) to hormon sterydowy, który produkowany jest głównie przez nadnercza, a także w mniejszym stopniu przez jajniki i jądra. Jego główną funkcją jest służenie jako prekursor dla innych hormonów, takich jak estrogeny czy testosteron. DHEA odgrywa również ważną rolę w regulacji procesów metabolicznych, regulacji humory i kognicji.

Suplementacja DHEA - dla kogo? DHEA -działanie i wpływ na organizm

Suplementacja DHEA może być zalecana dla osób, u których obserwuje się niski poziom naturalnie wytwarzanego hormonu lub u których występują niedobory hormonalne. DHEA jest szczególnie popularne wśród osób starszych, ponieważ naturalna produkcja tego hormonu maleje wraz z wiekiem. Testy laboratoryjne, takie jak poziom DHEA-S we krwi, mogą pomóc w ustaleniu, czy suplementacja DHEA jest zalecana.

Niewielkie badania sugerują, że suplementacja DHEA może mieć pozytywny wpływ na zdrowie oraz jakość życia osób starszych, w tym na siłę mięśniową, gęstość kości i libido. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji DHEA zawsze warto skonsultować się z lekarzem i przeprowadzić odpowiednie badania, aby ocenić poziom DHEA i upewnić się, że suplementacja jest bezpieczna i zasadna.

DHEA - skutki uboczne, wskazania i przeciwwskazania. DHEA – jakie mogą być wskazania i przeciwwskazania do zastosowania DHEA?

Suplementacja DHEA nie jest odpowiednia dla wszystkich. Istnieją pewne wskazania i przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem suplementacji. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek z następujących schorzeń:

 • Rak piersi, rak prostaty lub inne hormonozależne nowotwory.
 • Choroba serca lub problemy z układem krążenia.
 • Endometrioza, mięśniaki macicy lub inne schorzenia układu rozrodczego.
 • Cukrzyca lub problemy z gospodarką węglowodanową.
 • Nadciśnienie tętnicze lub problemy z regulacją ciśnienia krwi.

Skutki uboczne stosowania DHEA mogą obejmować zaburzenia hormonalne, trądzik, zmiany nastroju, pobudzenie, ból głowy, zwiększenie łamliwości kości, problemy z wątrobą oraz interakcje z innymi lekami. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem.

Suplementacja DHEA - dawkowanie

Dawkowanie DHEA może mieć zróżnicowany charakter, w zależności od indywidualnych potrzeb i zaleceń lekarza. Istnieją różne formy suplementacji, takie jak kapsułki, tabletki lub kremy, które różnią się pod względem biodostępności DHEA. Dawkę suplementu należy indywidualnie dostosować do swoich potrzeb i zawsze trzymać się zaleceń lekarza oraz instrukcji producenta.

Zawsze pamiętaj, że suplementacja DHEA powinna odbywać się pod nadzorem lekarza i tylko w przypadku stwierdzonego niedoboru tego hormonu. Niezbędne jest przeprowadzenie badań i konsultacja z lekarzem przed podjęciem decyzji o suplementacji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy kobiety mogą przyjmować DHEA?

DHEA, czyli dehydroepiandrosteron, to hormon steroidowy, który naturalnie występuje w organizmach ludzkich. Jego poziom z czasem maleje, zwłaszcza u kobiet, które przechodzą przez menopauzę. Wprowadzenie DHEA jako suplementu może przynieść pewne korzyści dla zdrowia kobiet. Mogą one przyjmować DHEA, aby zwiększyć ogólną energię i poprawić samopoczucie. Badania sugerują, że DHEA może również pomóc w utrzymaniu zdrowej masy ciała, poprawie nastroju i libido oraz w łagodzeniu objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca i problemy z snem. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji DHEA, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby ocenić ewentualne ryzyko i zastosować odpowiednią dawkę. Ponadto, niektóre kobiety, takie jak te z historią raka piersi, endometriozy lub chorób sercowo-naczyniowych, mogą być odstraszane od przyjmowania DHEA ze względu na potencjalne skutki uboczne. Dlatego wizyta u lekarza jest zawsze zalecana przed rozpoczęciem suplementacji DHEA. 

Jak dbać o prawidłowy poziom DHEA?

DHEA to hormon steroidowy produkowany przez nadnercza. Jego odpowiedni poziom jest kluczowy dla utrzymywania dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia. Istnieje kilka sposobów, którymi możemy zadbać o prawidłowy poziom DHEA. Pierwszym jest zdrowa dieta bogata w składniki odżywcze niezbędne do produkcji DHEA, takie jak witamina C, witamina E, cynk i magnez. Ważne jest również regularne spożywanie żywności bogatej w zdrowe tłuszcze, takie jak oleje roślinne, awokado i orzechy. Kolejnym aspektem jest regularna aktywność fizyczna, która ma pozytywny wpływ na poziom DHEA. Ważne jest również radzenie sobie ze stresem, ponieważ wysoki poziom stresu może obniżać poziom DHEA. Istnieją również suplementy diety zawierające DHEA, jednak przed ich stosowaniem zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. Dbanie o prawidłowy poziom DHEA jest kluczem do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. 

Suplementacja DHEA ma swoje zalety i jest stosowana w niektórych przypadkach niedoboru tego hormonu. Niemniej jednak, zawsze należy pamiętać o konieczności skonsultowania się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, aby upewnić się, że jest ona bezpieczna i zasadna. Należy również być świadomym możliwych skutków ubocznych i przeciwwskazań związanych z suplementacją DHEA.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz