Walka z rakiem piersi: Objawy, diagnoza i leczenie. Diagnostyka raka piersi. Czynniki ryzyka. Leczenie raka piersi 

Walka z rakiem piersi: Objawy, diagnoza i leczenie. Diagnostyka raka piersi. Czynniki ryzyka. Leczenie raka piersi 

Sprawdź jak wygląda diagnostyka raka piersi

Rak piersi - przyczyny

Rak piersi jest jedną z najczęstszych chorób nowotworowych występujących u kobiet. Nie jest jednoznacznie określona jedna konkretna przyczyna jego powstawania. Jednak istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą zwiększyć szanse na rozwinięcie się tej choroby. Do najważniejszych czynników ryzyka raka piersi należą:

 • Płeć żeńska: Rak piersi występuje głównie u kobiet, choć może również dotykać mężczyzn.
 • Wiek: Im starsza jest kobieta, tym większe jest ryzyko zachorowania na raka piersi.
 • Historia rodzinna: Jeśli w rodzinie występowały przypadki raka piersi, zwiększa się ryzyko jego wystąpienia u innych członków rodziny.
 • Wcześniejsze choroby piersi: Osoby, które miały wcześniej zmiany łagodne lub guzy w piersiach, mają większe ryzyko wystąpienia raka.
 • Hormonalna terapia zastępcza: Długotrwałe stosowanie hormonów zastępczych, zwłaszcza estrogenów, może zwiększać ryzyko raka piersi.

Rak piersi - objawy

Rak piersi może mieć różne objawy, jednak nie zawsze są one jednoznaczne i wskazują na tę chorobę. Podstawowym objawem raka piersi jest guz lub guzki w piersiach, które mogą być odczuwalne jako twarde zmiany. Inne objawy, na które należy zwrócić uwagę to:

 • Zmiana kształtu lub rozmiaru piersi
 • Czerwienie lub obrzęk skóry na piersi
 • Wydzielanie krwi lub płynu z brodawki sutkowej
 • Wciągnięcie lub zmiana kształtu brodawki sutkowej
 • Odczuwanie bólu w piersiach lub węzłach chłonnych w okolicy pachy

Jak wygląda rak piersi?

Rak piersi może przyjmować różne postaci i mieć różne cechy. W zależności od typu i zaawansowania choroby, może występować inny obraz kliniczny. Najczęściej rozróżnia się trzy rodzaje raka piersi:

 1. Rak przewodowy: Jest najczęstszym typem raka piersi i wywodzi się z nabłonka przewodów mlecznych. Może rozwijać się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz przewodu mlecznego.
 2. Rak zrazikowy: Ten rodzaj raka piersi rozwija się w tkance gruczołowej piersi. Jest mniej powszechny niż rak przewodowy.
 3. Rak zapalny: Jest to rzadki i agresywny typ raka piersi, który powoduje zaczerwienienie, obrzęk i bolesność skóry na piersi.

Rak piersi u mężczyzn - czy to możliwe?

Choć rak piersi występuje głównie u kobiet, również mężczyźni mogą być dotknięci tą chorobą. Ryzyko wystąpienia raka piersi u mężczyzn jest znacznie niższe niż u kobiet, ale nadal istnieje. Objawy raka piersi u mężczyzn mogą być podobne do objawów występujących u kobiet, takich jak guzek w piersi lub zmiana kształtu brodawki sutkowej. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, mężczyźni powinni skonsultować się z lekarzem.

Rak piersi - przerzuty

Rak piersi ma potencjał do rozprzestrzeniania się na inne narządy w organizmie. Przerzuty, zwane także metastazami, mogą wystąpić w pobliskich węzłach chłonnych, kościach, płucach, wątrobie lub mózgu. Objawy przerzutów zależą od tego, które narządy są zaatakowane. W przypadku wystąpienia przerzutów, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dalszego leczenia i monitorowania.

Rak piersi - rokowania

Rokowania w przypadku raka piersi zależą od wielu czynników, takich jak stadium choroby, typ raka, wiek pacjentki, obecność przerzutów i reakcja na leczenie. Wczesne wykrycie raka piersi ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia i poprawy rokowań. Regularne samobadanie piersi oraz coroczne badania mammograficzne mogą pomóc w wczesnym wykryciu zmian w piersiach.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak piersi - Leczenie raka piersi

Leczenie raka piersi zależy od wielu czynników i może obejmować kilka różnych metod, takich jak:

 • Operacja chirurgiczna: Usunięcie guza lub guzków z piersi może być konieczne w celu eliminacji raka.
 • Radioterapia: Wykorzystanie promieniowania jonizującego do niszczenia komórek rakowych w piersi lub w węzłach chłonnych.
 • Chemioterapia: Zastosowanie leków przeciwnowotworowych w celu niszczenia komórek rakowych w całym ciele.
 • Hormonalna terapia: Stosowanie leków, które hamują działanie hormonów, które mogą pobudzać wzrost rakowych komórek piersi.

Rak piersi – czynniki ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu

Czynniki ryzyka raka piersi obejmują zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Kobiety, które mają bliższe krewnych z historią raka piersi, szczególnie jeśli dotyczy to matki lub siostry, mają większe ryzyko zachorowania na tę chorobę. Istnieje również związek między mutacjami w genach BRCA1 i BRCA2 a rozwojem raka piersi. Innymi czynnikami genetycznymi, które mogą zwiększać ryzyko, są mutacje w genach TP53 i PTEN. Ponadto, narażenie na promieniowanie jonizujące w młodym wieku, regularne spożywanie alkoholu oraz otyłość są czynnikami środowiskowymi zwiększającymi ryzyko rozwoju raka piersi. Badania wykazały również, że długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej może zwiększać ryzyko tej choroby. Ważne jest, aby kobiety były świadome tych czynników ryzyka i stosowały odpowiednie środki ostrożności, takie jak regularne samobadanie piersi i regularne wizyty u lekarza, aby wczesne wykrywanie i leczenie raka piersi było możliwe. 

Profilaktyka raka piersi - Samobadanie piersi

Profilaktyka raka piersi jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowia kobiet. Regularne badania mammograficzne, które powinny być wykonywane co 2 lata po ukończeniu 40 roku życia, umożliwiają wczesne wykrycie potencjalnych zmian nowotworowych. Wczesne rozpoznanie raka piersi zwiększa szanse na skuteczne leczenie i całkowite wyleczenie choroby. Ponadto, samobadanie piersi powinno być przeprowadzane regularnie przez każdą kobietę. Okresowe kontrole u lekarza, zwłaszcza po ukończeniu 50 roku życia, również są ważne w profilaktyce raka piersi. Istnieją również czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć szanse na zachorowanie na raka piersi, takie jak: późne macierzyństwo, brak okresów menstruacyjnych przed 12 rokiem życia, menopauza po 55 roku życia, obecność genów BRCA1 i BRCA2 w rodzinie. Dlatego istotne jest, aby każda kobieta prowadziła zdrowy styl życia, unikała nałogów, dbała o swoją dietę i aktywność fizyczną, monitorowała swoje zdrowie i regularnie kontrolowała się u lekarza.

Rak piersi - badania stosowane w celu jego wykrycia 

Rak piersi jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów nowotworów u kobiet. W związku z tym, przeprowadzane są różnego rodzaju badania mające na celu wczesne wykrycie tej choroby. Jednym z najpopularniejszych jest mammografia, która polega na wykonaniu rentgenowskiego badania piersi. Mammografia może wykryć zmiany nawet kilka lat przed ich wyczuwalnością w badaniu palpacyjnym. Kolejnym badaniem stosowanym w celu wykrycia raka piersi jest ultrasonografia. Jest to badanie, które pozwala ocenić strukturę tkanek piersi, w tym obecność guzków czy torbieli. Istnieje również możliwość wykonania rezonansu magnetycznego, który daje bardziej szczegółowe obrazy struktur tkanek piersi. W przypadku podejrzenia raka piersi, stosuje się również biopsję, polegającą na pobraniu próbki tkanki w celu dalszej analizy. Ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom przesiewowym, aby jak najszybciej wykryć wszelkie zmiany i rozpocząć odpowiednie leczenie. 

Profilaktyczna mastektomia w walce z rakiem piersi

Profilaktyczna mastektomia jest chirurgicznym zabiegiem usuwania jednej lub obu piersi w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju raka piersi u kobiet o wysokim ryzyku genetycznym. Tego typu operacja może być rozważana przez kobiety, które mają w rodzinie przypadki raka piersi, szczególnie jeśli mutacje w genach BRCA1 lub BRCA2 są obecne. Profilaktyczna mastektomia prowadzi do znacznego zmniejszenia prawdopodobieństwa rozwoju nowotworu piersiowego, choć nie jest gwarancją całkowitego uniknięcia tej choroby. Decyzja o poddaniu się zabiegowi jest indywidualna i powinna być dobrze przemyślana, biorąc pod uwagę ryzyko, korzyści, a także aspekty psychologiczne związane z utratą piersi. Po mastektomii, kobieta może zdecydować się na odbudowę piersi za pomocą protez, implantów lub procedur rekonstrukcyjnych. Profilaktyczna mastektomia jest skuteczną metodą zapobiegania rozwojowi raka piersi u kobiet o wysokim ryzyku genetycznym, jednak każda decyzja powinna być podejmowana po konsultacji z lekarzem i zrozumieniu wszystkich za i przeciw. 

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady lekarskiej. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca