Solanina - co to jest i za co odpowiada? Zatrucie solaniną. Zatrucie solaniną w ziemniakach i innych produktach spożywczych. Solanina - trująca substancja w ziemniakach 

Solanina - co to jest i za co odpowiada? Zatrucie solaniną. Zatrucie solaniną w ziemniakach i innych produktach spożywczych. Solanina - trująca substancja w ziemniakach 

Dlaczego znajduje się w żywności i czemu jest trująca ?

Solanina - Co to za substancja i gdzie występuje?

Solanina to naturalnie występujący alkaloid roślinny, który występuje w różnych roślinach, szczególnie w rodzaju roślin z rodziny psiankowatych, takich jak ziemniaki, pomidory, papryka i bakłażany. Substancja ta znajduje się głównie w zielonych częściach tych roślin, takich jak łodygi, liście i pędy, a także w ich niedojrzałych owocach. Solanina jest obronną substancją roślinną, której celem jest odstraszenie roślinożerców.

Solanina w ziemniakach - Jakie są źródła tej substancji w diecie?

W przypadku ziemniaków, solanina występuje głównie w ich łupinach i zielonych plamach na skórze. Zielone części ziemniaków mogą narastać pod wpływem działania światła słonecznego lub po dłuższym przechowywaniu ziemniaków w miejscach oświetlonych. Właśnie dlatego zaleca się obieranie ziemniaków ze skórką, szczególnie zielonej lub o plamach, aby zmniejszyć ryzyko spożycia dużej ilości solaniny.

Warto zauważyć, że w ziemniakach, które są odpowiednio przechowywane i nie wystawione na działanie światła, ilość solaniny jest zazwyczaj niewielka i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Zatrucie solaniną - Objawy i skutki spożycia dużej ilości solaniny

Spożycie dużej ilości solaniny może prowadzić do objawów zatrucia. Objawy te zazwyczaj obejmują:

W rzadkich przypadkach, przy bardzo dużym spożyciu solaniny, mogą wystąpić poważne reakcje, takie jak zaburzenia neurologiczne, niedokrwistość hemolityczna lub nawet zapaść.

Warto zauważyć, że niektóre osoby są bardziej wrażliwe na działanie solaniny niż inne, dlatego objawy zatrucia mogą się różnić w zależności od indywidualnej wrażliwości. Osoby o osłabionej przemianie materii lub z chorobami wątroby mogą mieć większe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków spożycia solaniny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zatrucie ziemniakami - Czy to możliwe i jak unikać ryzyka?

Zatrucie solaniną przez spożycie ziemniaków jest możliwe, ale występuje stosunkowo rzadko. Istnieją jednak czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zatrucia, takie jak spożycie dużych ilości zielonych lub niedojrzałych ziemniaków, przechowywanie ziemniaków w nieodpowiednich warunkach lub spożycie pokarmów, które zawierają dużo solaniny w połączeniu z ziemniakami, takich jak ziemniaczane chipsy.

Aby uniknąć ryzyka zatrucia solaniną, należy przestrzegać kilku zasad:

 • Unikać spożycia dużych ilości zielonych ziemniaków lub ziemniaków z widocznymi plamami na skórze.
 • Przechowywać ziemniaki w miejscu ciemnym i suchym, aby zmniejszyć ryzyko wzrostu ilości solaniny.
 • Unikać spożycia ziemniaczanych chipsów lub innych przetworzonych produktów zawierających duże ilości ziemniaków oraz solaniny.

W przypadku podejrzenia zatrucia solaniną po spożyciu ziemniaków, należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli objawy są poważne lub utrzymują się przez dłuższy czas.

Objawy zatrucia ziemniakami - Jak rozpoznać zatrucie i jakie działania podjąć w takiej sytuacji?

Objawy zatrucia solaniną po spożyciu ziemniaków mogą obejmować wymioty, biegunkę, bóle brzucha i inne symptomy żołądkowo-jelitowe. Może również pojawić się senność, obniżenie ciśnienia krwi, wzrost temperatury ciała oraz trudności w oddychaniu. Objawy te mogą występować w ciągu kilku godzin po spożyciu ziemniaków, a czasami mogą utrzymywać się przez kilka dni.

W przypadku podejrzenia zatrucia solaniną po spożyciu ziemniaków, ważne jest podjęcie odpowiednich działań:

 • Trzeba natychmiast przerwać spożywanie ziemniaków i innych pokarmów zawierających solaninę.
 • Wypić dużo płynów, takich jak woda, aby uniknąć odwodnienia.
 • Skonsultować się z lekarzem i poinformować go o podejrzeniu zatrucia solaniną.
 • Jeśli objawy są poważne, takie jak trudności w oddychaniu lub utrata przytomności, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Również ważne jest, aby pamiętać, że zatrucie solaniną jest stosunkowo rzadko występującym zjawiskiem i większość osób spożywających ziemniaki nie doświadcza negatywnych skutków spożycia solaniny.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca