Skąd się bierze drętwienie kończyn i jak je leczyć? Mrowienie w nogach – przyczyny drętwienia kończyn. Drętwienie i mrowienie rąk – kiedy powinno zaniepokoić? 

Skąd się bierze drętwienie kończyn i jak je leczyć? Mrowienie w nogach – przyczyny drętwienia kończyn. Drętwienie i mrowienie rąk – kiedy powinno zaniepokoić? 

Nieprzyjemne odczucie drętwienia kończyn może pojawić się w każdej chwili, bez względu na wiek czy płeć. U wielu osób drętwienie kończyn jest stanem czasowym, nie wymagającym interwencji medycznej. Jednak u innych jest to objaw choroby, którą należy leczyć. Zapoznaj się z najczęstszymi przyczynami drętwienia kończyn i tym, jak można sobie pomóc.

Drętwienie kończyn - Co warto wiedzieć na ten temat?

Drętwienie kończyn to uczucie, którego doświadczamy, gdy nerwy lub naczynia krwionośne, prowadzące sygnały nerwowe do i z kończyn, dochodzące do mózgu i z powrotem, zostają uciskane lub uszkodzone. Może to prowadzić do osłabienia lub utraty czucia, a nawet silnego bólu.Drętwienie kończyn może pojawić się w jednym lub obu kończynach równocześnie, ale również może dotyczyć tylko fragmentu danej kończyny.

Drętwienie kończyn - Jakie są możliwe przyczyny złego samopoczucia

Drętwienie kończyn może pojawić się w wyniku różnych przyczyn. Oto najczęściej występujące:

Niewłaściwa pozycja ciała

Długie siedzenie w jednej pozycji, przeważnie w pracy lub podczas podróży, może prowadzić do uwięzienia nerwów. Często zmiana pozycji lub delikatny masaż pomoże przywrócić prawidłowe krążenie krwi i zakończyć drętwienie.

Uszkodzenie nerwów

Uszkodzenie nerwów w wyniku urazów lub chorób, takich jak cukrzyca i stwardnienie rozsiane, może prowadzić do częstych przypadków drętwienia kończyn.

Niedobór witamin

Niedobór witamin, szczególnie witaminy B12, może prowadzić do osłabienia mięśni i drętwienia kończyn.

Miażdżyca

Miażdżyca jest chorobą, w której płytki wapnia i tłuszczu gromadzą się w ścianach naczyń krwionośnych. To może prowadzić do ograniczonego przepływu krwi do kończyn, powodując drętwienie.

Mrowienie i drętwienie kończyn a nerwica - Może to być związane?

Osoby cierpiące na nerwicę często doświadczają załamań nerwowych i innych objawów, które wpływają na ich równowagę emocjonalną. Drętwienie kończyn może być spowodowane nerwicą, a objaw ten zazwyczaj występuje podczas napadu lęku.

Drętwienie kończyn a depresja - Czy istnieje związek między tymi objawami

Depresja może prowadzić do drętwienia kończyn poprzez zwiększenie poziomu kortyzolu, hormonu stresu, który może wpływać na funkcję nerwu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Drętwienie kończyn dolnych - Jakie czynniki mogą na to wpływać?

Drętwienie kończyn dolnych może być spowodowane niewłaściwą pozycją podczas siedzenia, zawężeniem naczyń krwionośnych w nogach spowodowanym miażdżycą lub urazy nerwów.

Drętwienie kończyn w nocy - Co powoduje to nieprzyjemne zjawisko?

Drętwienie kończyn w nocy może pojawić się w wyniku długiego siedzenia bądź leżenia w jednej pozycji. Niekiedy przyczyną mogą być sztywniutkie materace, które nie dostarczają nadmiernego komfortu podczas snu.

Drętwienie kończyn podczas snu - Możliwe powody i sposoby leczenia

Podczas snu drętwienie kończyn jest często spowodowane uciskiem na nerwy lub naczynia krwionośne. Można temu zapobiec poprzez zmianę pozycji podczas snu lub poprzez lepsze podparcie kończyn.

Nieprzyjemne odczucie drętwienia kończyn jest zazwyczaj objawem krótkotrwałym i łatwo eliminować.

Jeśli drętwienie kończyn jest regularnie doświadczanym problem, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca