Skąd się bierze drętwienie kończyn i jak je leczyć? Mrowienie w nogach – przyczyny drętwienia kończyn. Drętwienie i mrowienie rąk – kiedy powinno zaniepokoić? 

Skąd się bierze drętwienie kończyn i jak je leczyć? Mrowienie w nogach – przyczyny drętwienia kończyn. Drętwienie i mrowienie rąk – kiedy powinno zaniepokoić? 

Nieprzyjemne odczucie drętwienia kończyn może pojawić się w każdej chwili, bez względu na wiek czy płeć. U wielu osób drętwienie kończyn jest stanem czasowym, nie wymagającym interwencji medycznej. Jednak u innych jest to objaw choroby, którą należy leczyć. Zapoznaj się z najczęstszymi przyczynami drętwienia kończyn i tym, jak można sobie pomóc.

Drętwienie kończyn - Co warto wiedzieć na ten temat?

Drętwienie kończyn to uczucie, którego doświadczamy, gdy nerwy lub naczynia krwionośne, prowadzące sygnały nerwowe do i z kończyn, dochodzące do mózgu i z powrotem, zostają uciskane lub uszkodzone. Może to prowadzić do osłabienia lub utraty czucia, a nawet silnego bólu.Drętwienie kończyn może pojawić się w jednym lub obu kończynach równocześnie, ale również może dotyczyć tylko fragmentu danej kończyny.

Drętwienie kończyn - Jakie są możliwe przyczyny złego samopoczucia

Drętwienie kończyn może pojawić się w wyniku różnych przyczyn. Oto najczęściej występujące:

Niewłaściwa pozycja ciała

Długie siedzenie w jednej pozycji, przeważnie w pracy lub podczas podróży, może prowadzić do uwięzienia nerwów. Często zmiana pozycji lub delikatny masaż pomoże przywrócić prawidłowe krążenie krwi i zakończyć drętwienie.

Uszkodzenie nerwów

Uszkodzenie nerwów w wyniku urazów lub chorób, takich jak cukrzyca i stwardnienie rozsiane, może prowadzić do częstych przypadków drętwienia kończyn.

Niedobór witamin

Niedobór witamin, szczególnie witaminy B12, może prowadzić do osłabienia mięśni i drętwienia kończyn.

Miażdżyca

Miażdżyca jest chorobą, w której płytki wapnia i tłuszczu gromadzą się w ścianach naczyń krwionośnych. To może prowadzić do ograniczonego przepływu krwi do kończyn, powodując drętwienie.

Mrowienie i drętwienie kończyn a nerwica - Może to być związane?

Osoby cierpiące na nerwicę często doświadczają załamań nerwowych i innych objawów, które wpływają na ich równowagę emocjonalną. Drętwienie kończyn może być spowodowane nerwicą, a objaw ten zazwyczaj występuje podczas napadu lęku.

Drętwienie kończyn a depresja - Czy istnieje związek między tymi objawami

Depresja może prowadzić do drętwienia kończyn poprzez zwiększenie poziomu kortyzolu, hormonu stresu, który może wpływać na funkcję nerwu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Drętwienie kończyn dolnych - Jakie czynniki mogą na to wpływać?

Drętwienie kończyn dolnych może być spowodowane niewłaściwą pozycją podczas siedzenia, zawężeniem naczyń krwionośnych w nogach spowodowanym miażdżycą lub urazy nerwów.

Drętwienie kończyn w nocy - Co powoduje to nieprzyjemne zjawisko?

Drętwienie kończyn w nocy może pojawić się w wyniku długiego siedzenia bądź leżenia w jednej pozycji. Niekiedy przyczyną mogą być sztywniutkie materace, które nie dostarczają nadmiernego komfortu podczas snu.

Drętwienie kończyn podczas snu - Możliwe powody i sposoby leczenia

Podczas snu drętwienie kończyn jest często spowodowane uciskiem na nerwy lub naczynia krwionośne. Można temu zapobiec poprzez zmianę pozycji podczas snu lub poprzez lepsze podparcie kończyn.

Nieprzyjemne odczucie drętwienia kończyn jest zazwyczaj objawem krótkotrwałym i łatwo eliminować.

Jeśli drętwienie kończyn jest regularnie doświadczanym problem, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
14Godzin
57Minut
56Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca