bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Witamina B12: Niezbędna dla układu nerwowego i produkcji krwinek czerwonych. Objawy niedoboru witaminy B12. Witamina B12 rola w organizmie. Witamina B12 – gdzie występuje witamina B12?

Blog healthcare

Witamina B12: Niezbędna dla układu nerwowego i produkcji krwinek czerwonych. Objawy niedoboru witaminy B12. Witamina B12 rola w organizmie. Witamina B12 – gdzie występuje witamina B12?

Sprawdź jakie są objawy niedoboru witaminy b12

Spis treści

 1. Witamina B12 - jaką pełni rolę w organimie?
 2. Właściwości witaminy B12
 3. Witamina B12 - dawkowanie
 4. Witamina B12 - niedobór - objawy
 5. Nadmiar witaminy B12 - co powoduje?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Źródła witaminy B12
 8. Przyczyny niedoboru witaminy B12
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 10. Typowe objawy niedoboru witaminy B12 w organizmie obejmują:

Witamina B12 - jaką pełni rolę w organimie?

Witamina B12, znana również jako kobalamina, pełni niezwykle ważną rolę w naszym organizmie. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz produkcji krwinek czerwonych. Biorąc udział w procesie syntezy DNA, witamina B12 wpływa także na proces erytropoezy, czyli produkcję nowych krwinek czerwonych w szpiku kostnym.

Właściwości witaminy B12

Witamina B12 jest jednym z ośmiu rodzajów witamin z grupy B. Jak większość witamin z tej grupy, nie jest syntetyzowana przez nasz organizm, dlatego konieczne jest regularne dostarczanie jej z zewnątrz, poprzez odpowiednią dietę lub suplementację.

Jedną z najważniejszych właściwości witaminy B12 jest jej rola w produkcji DNA oraz regulacja replikacji komórkowej. Ponadto, witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ponieważ bierze udział w procesie syntezy mieliny, substancji otaczającej komórki nerwowe i umożliwiającej prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych.

Witamina B12 - dawkowanie

Dawkowanie witaminy B12 powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb organizmu. Zalecane dzienne spożycie witaminy B12 w przypadku dorosłych wynosi około 2,4 mikrogramów. Osoby starsze mogą potrzebować większej ilości witaminy B12, ze względu na zmniejszoną zdolność organizmu do wchłaniania tej substancji z pożywienia.

Dobrym źródłem witaminy B12 są między innymi produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, ryby, jaja i produkty mleczne. Dla osób będących na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej, które nie spożywają produktów odzwierzęcych, istnieją dostępne również suplementy witaminy B12.

Witamina B12 - niedobór - objawy

Niedobór witaminy B12 może prowadzić do różnych objawów i powikłań. Najczęstszym objawem jest zmęczenie i osłabienie organizmu. Mogą również wystąpić objawy neurologiczne, takie jak mrowienie lub drętwienie w kończynach, problemy z równowagą lub zaburzenia mowy. Niedobór witaminy B12 może również prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej, która charakteryzuje się powiększonymi krwinkami czerwonymi, zmniejszoną liczbą erytrocytów i niedoborem hemoglobiny.

W przypadku podejrzenia niedoboru witaminy B12, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania krwi w celu potwierdzenia diagnozy i zaleci odpowiednie leczenie, w tym suplementację witaminą B12.

Nadmiar witaminy B12 - co powoduje?

W większości przypadków, organizm jest w stanie skutecznie pozbyć się nadmiaru witaminy B12, dlatego nie jest to częsty problem. Jednak, długotrwałe stosowanie bardzo wysokich dawek witaminy B12 może prowadzić do pewnych niepożądanych skutków.

Przesadne dawkowanie witaminy B12 może utrudnić wchłanianie innych witamin, takich jak witamina C czy witamina B9 (kwas foliowy). Ponadto, nadmiar witaminy B12 może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych, takich jak swędzenie czy wysypka skórna. Dlatego zawsze ważne jest, aby stosować się do zaleconych dawek witaminy B12 oraz skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Źródła witaminy B12

Witamina B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dobrymi źródłami witaminy B12 są:

 • Mięso, takie jak wołowina, wieprzowina i drób
 • Ryby i owoce morza, takie jak łosoś, tuńczyk i kraby
 • Produkty mleczne, takie jak mleko, jogurt i sery
 • Jaja i produkty jajeczne

W przypadku osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej, warto sięgnąć po suplementy witaminy B12, które są dostępne w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

Przyczyny niedoboru witaminy B12

Przyczyny niedoboru witaminy B12 mogą być różnorodne. Jednym z głównych powodów jest niewystarczające spożycie tej witaminy w diecie. Źródłem witaminy B12 są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, ryby, jaja i mleko. Dlatego osoby będące na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej, które nie spożywają tych produktów, są bardziej narażone na niedobór witaminy B12. Niedobór tej witaminy może również wynikać z zaburzeń wchłaniania jej z przewodu pokarmowego. Osoby cierpiące na niedokrwistość Addisona-Biermera, która jest związana z brakiem czynnika Castle'a odpowiedzialnego za prawidłowe przyswajanie witaminy B12, są szczególnie narażone na niedobór tej witaminy. Inną przyczyną niedoboru witaminy B12 jest długotrwałe stosowanie niektórych leków, takich jak leki przeciwpadaczkowe czy leki stosowane w leczeniu wrzodów żołądka. Osoby starsze również często cierpią na niedobór witaminy B12, ponieważ z wiekiem może dochodzić do pogorszenia wchłaniania tej witaminy przez organizm. 

Typowe objawy niedoboru witaminy B12 w organizmie obejmują:

- Osłabienie i zmęczenie

- Zmniejszenie apetytu

- Owrzodzenia w kącikach ust

- Zaburzenia trawienne, takie jak biegunka, zaparcia, wzdęcia

- Zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej

- Zawroty głowy

- Zmniejszona koncentracja i problemy z pamięcią

- Zmiany nastroju, depresja

- Zmniejszenie chwiejności emocjonalnej

- Zaburzenia snu

- Zmieniona pigmentacja skóry, zwłaszcza na paznokciach i dłoniach

- Zmniejszenie masy ciała

- Zaburzenia menstruacyjne

- Zaburzenia wzrostu i rozwój u dzieci

Jeśli podejrzewasz niedobór witaminy B12, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne i zaleci odpowiednie postępowanie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz