Raw diet - surowa dieta. Na czym polega dieta raw food? Czym jest surowa dieta? Dieta raw food – czy jest bezpieczna dla zdrowia? Dieta raw food – zasady i efekty przejścia na witarianizm

Raw diet - surowa dieta. Na czym polega dieta raw food? Czym jest surowa dieta? Dieta raw food – czy jest bezpieczna dla zdrowia? Dieta raw food – zasady i efekty przejścia na witarianizm

Sprawdź na czym polega dieta raw food i czy surowa dieta jest dobra dla zdrowia?

Surowa dieta - na czym polega?

Surowa dieta, zwana również dietą żywnością surową, to sposób odżywiania oparty na spożywaniu głównie nieprzetworzonych, surowych produktów. Tego rodzaju dieta skupia się na jedzeniu owoców, warzyw, orzechów, nasion, kiełków, roślin strączkowych i czasami mięsa, które nie są poddawane obróbce termicznej powyżej temperatury 40-48 °C.

Podstawowym założeniem diety surowej jest przekonanie, że jedzenie surowych produktów zachowuje wszystkie naturalne składniki odżywcze, enzymy i witaminy, które mogą zostać zniszczone podczas gotowania.

Kiedy decydować się na surową dietę?

Decyzja o przejściu na surową dietę może wynikać z różnych czynników. Niektórzy ludzie wybierają ten sposób odżywiania z powodu przekonania, że surowa żywność jest bardziej naturalna i korzystna dla zdrowia. Inni mogą decydować się na surową dietę w celu odchudzania, poprawy trawienia, zwiększenia energii lub z możliwością leczenia różnych chorób.

Warto jednak pamiętać, że surowa dieta nie jest odpowiednia dla wszystkich i może wymagać odpowiedniego planowania, aby zapewnić niezbędne składniki odżywcze.

Czy surowa dieta jest zdrowa?

Surowa dieta może być zdrowa, jeśli jest odpowiednio zbilansowana i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Produkty spożywane na surowo mogą być bogate w witaminy, minerały, błonnik i enzymy, które mogą przyczynić się do poprawy zdrowia.

Jednak dieta surowa może być trudna do zrealizowania w dłuższej perspektywie czasu i może prowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych, takich jak witamina B12, żelazo, wapń czy białko.

Surowa dieta może być również trudna do strawienia dla niektórych osób, co może prowadzić do problemów trawiennych, takich jak wzdęcia lub niestrawność.

Czy witarianizm dostarcza niezbędnych mikro i makroelementów?

Witarianizm jest ekstremalną formą surowej diety, w której spożywanie surowych owoców i warzyw jest dominujące. Witarianizm może dostarczać niektóre niezbędne mikro i makroelementy, takie jak witaminy i minerały, ale może być trudny do utrzymania w dłuższej perspektywie czasu bez profesjonalnego wsparcia żywieniowego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Witarianizm - skutki uboczne

Witarianizm może prowadzić do różnych skutków ubocznych i problemów zdrowotnych, zwłaszcza gdy nie jest prawidłowo zbilansowany. Nieodpowiednia podaż składników odżywczych, takich jak białko, witamina B12, żelazo i wapń, może prowadzić do niedoborów i poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Niektóre osoby stosujące witarianizm mogą doświadczyć spadku masy ciała, utraty mięśniowej, osłabienia układu immunologicznego, zaburzeń hormonalnych oraz problemów ze skórą.

Jeśli rozważasz surową dietę lub witarianizm, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że otrzymujesz wszystkie niezbędne składniki odżywcze i monitorować swój stan zdrowia.

Odżywianie na surowo - przepisy

Przykłady przepisów na dania dostosowane do surowej diety:

  1. Miska z owocami - kawałki różnych świeżych owoców (np. arbuz, maliny, ananas) podane w misce, można dodać jogurt naturalny lub posypać nasionami.
  2. Surówkowa sałatka z marchewki i kapusty - starte surowe marchewki i posiekana surowa kapusta, doprawione przyprawami, sokiem z cytryny i oliwą z oliwek.
  3. Wafle ryżowe z masłem migdałowym - wafle ryżowe posmarowane masłem migdałowym i posypane pokruszonymi orzechami.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca